Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki müntehip bilgileri, Faziletkâr Seçme Kurulunun (YSK) elinde namevcut.” açıklamasına ilişik, “Bana göre, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya germek aracılığıyla imdi bu adama karşılık ödetmeli.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Yakın zamanda İsrail’le da normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına birlikte karar verildi. Suudi Arabistan, Bir Arap Emirlikleri yeryüzü nihayetinde İsrail… Darı’dan birlikte kat sayı verdiniz. İsrail’le olan münasebat Maşrık Akdeniz’de Darı’la üstelik olursa, bu ilişkilerimiz üzere genel anlamda erke eksenli bir pazar, bağlanak diyebilir miyiz acaba?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“daha çok siyaset eksenli dersek yerinde evet. Yani siyasetin gereği bu. Onun amacıyla da siyasette küslük gayrimümkün. giderek sulh içinde olacaksın. giderek görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Misali Darı’la şu anda dal düzeyde, matlup yerde değil ama biz deminden Akdarı’la dahi arkadaşlarla ast düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve ardından dahi rica ederiz ki dip düzeyde de bu adımı arz güzelce şekilde atalım. Çünkü Akdarı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Mısır halkıyla dargın olmamız kabil değil. Onun amacıyla birlikte bire bir dakika geçmiş orayla bile bu barışı bizim temin etmemiz gerekiyor. Suriye ile henüz müstakbel seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları kovmak kanalıyla, tamam bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah bir nice oyunu biz bozarız.”

Abdülhamid Han araştırı gemisi

“Abdülhamid Konak muayene gemisi için ilan edilen NAVTEX’dahi mefret tıpkı ayrıntı vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı şehit kardeşler Melik, Şerif, Hedef İlhan kardeşlerin ismini taşıyan 3 gemi Abdülhamid Konak’a refakat ediyor. Bu haddinden fazla koskocaman, hayat dolu ayrımsız rey namına algılandı. Mavera yandan Veli bölgesinde Yunan tarafının tavrı dahi ortada. Nasıl tıpkı kıymetlendirme yapabilirsiniz?” sorusunu üzerine Erdoğan, üç kardeşin ismini kayran gemilerin Abdülhamid Han tetebbu gemisine refakat etmesinin sevindirici olduğunu ve kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan beklenen neticeler alınmaya başlarsa tabiatıyla bizi çok henüz bahtiyar edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye kadar muayene yapabilme kabiliyetine cemaat Abdülhamid Han’ın dünyada çevrilmiş gemiler beyninde düzlük aldığını vurguladı.

Cumhur Reisi Erdoğan şöyle devam etti:

“Alanında şu anda eşi ayrımsız bulunmayan. Böyle tıpkısı özelliği, böyle aynı güzelliği var. Beklentimiz inşallah eskimemiş müjdeler olması. Bakalım hangi getirecek? Tabiatıyla özellikle ana aykırılık oluşmak amacıyla birileri bundan çokça erinçsiz oluyor. Gemiye Abdülhamid Konak ismini koyduk. Bundan kimlerin erinçsiz olduğunu gördünüz. Düşünün, siyaset yapıyor ve müverrih, tarihi çokça bereketli bildiğini söylüyor. Kuşkusuz biliyorsa tarihi? Abdülhamid Eğlek’a hürmetsizlik yapacak kadar encam gidebiliyor. Lafa dahi geldiği zaman muhafazakar havalarına giriyor. Öyle yahut böyle tığ Abdülhamid Konak araştırma gemimizle inşallah o beklenen neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Özellikle hele benzeri üstelik inşallah natürel gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çok daha değişik olacak.”

Malezya Kralı Odalık Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Beraber sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde bazen konuları görüştük. Bunlardan ayrımsız tanesi da Petronas ile Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığının ortaklaşa bir adım atması hususuydu. Bu konuyla ait belirlenen bir iki bölgede yan yana mücahede planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada tıpkısı tarafta Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı özge tarafta Petronas ve benzeri gayrı tarafta Çinliler, belki 3 ayaklı olarak inşallah tıpkısı adımı de birlikte atacağız. Bittabi sevincimiz şu anda 4 etüt gemimiz var, 2 sismik araştırma gemimiz var. Bilcümle bunlarla bu arada bundan sonra tıpkı gücüz. Tanrı sonucunu dahi inşallah yararlı verir.” diye konuştu.

“Malezya ile olan bu eş taharri faaliyetleri Akdeniz’de, Karadeniz’dahi mi yoksa apayrı bölgelerde mi?” sorusuna Cumhur Reisi Erdoğan, “Müfit bambaşka.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki dolaşma ülkemizi olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” DOĞRU Parti’nin 21’inci kuruluş sene dönümü nedeniyle yaptığınız konuşmada Türkiye Iktisat Modeli’hangi değindiniz, iç tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ilişkin satır başlarıyla bire bir değerlendirme yapabilir misiniz? Bir birlikte alelhusus sonbahar ayları üzere ağırlıklı kendisine erke faturasındaki erdemli artma nedeniyle ödemeler dengesinde Türkiye’nin ağırlık yaşayabileceğine ilişik arsıulusal kuruluşların raporları, istimara notları, bütünü üst üste gelmeye başladı. Hakeza bir olumsuz enerji birikiyor neymiş güz ayları üzere. O noktada de tıpkı piyasaya mesajınız olur mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Iktisat Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Faziletkâr ilişik zer üretimi artırmayı hele hedefledik. Akan dengede kalıcı iyileşmeyi hedefleyen aynı politikalar kâffesi kendisine bunu ifade ettik. Modeli oluştururken ülkemizin önceki tecrübelerini, bağırsak ve aut dinamiklerini, cemaat olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında kullanılmamış global ekonomik düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan birçok parametreyi dikkate aldık. Tabiatıyla modelin tasarımında azade etraf ekonomisi ilkelerinden asla ödünleme vermiyoruz. Modelin asıl siyasa araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, seçmeli emniyet politikaları, envestisman ortamının iyileştirilmesine dönük tedbirler oluşturuyor. Sonuç dönemde analog kapsamında uyguladığımız politikaların olumlu sonuçlarını dahi almaya başladık. amma velakin özellikle IMF’nin yaptığı akıbet açıklamalara baktığımız antlaşma, Türkiye’nin ekonomik yerine dünya ülkelerinden değişik tıpkısı konumda olduğunu, çok henüz uygun bire bir tahaccüm parametresini yakaladığını IMF kendisi ifade ediyor. Hakeza tıpkısı konumdayız ve biz önümüzdeki çağ için ülkemizi aksi değil, tam aksine müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Tarım Krediye ilgili marketlerdeki indirimli satışlar

“Iktisat demişken gündemdeki tıpkı mevzuyla bitmeme edelim. Tarım Itimat Kooperatiflerinde indirimler başladı. Haddizatında siz gene tıpkısı az dışı ziyaretinde ‘Tarım Kredi Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diye tıpkısı kortej vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, ayrıca aştınız. 1000 hedefini yüzde 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Ekincilik Kredi Kooperatifleri ile ilgili indirim olduğu dahi gözüküyor rakamlarda. Size mevrut bilgiler zahir bu marketlerle ilişik? Devletimiz hakikaten hesaplı namına büyüyor. Tıpkı yandan dahi vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan ekolojik ortam yük geçiriyor. Bunu daha ilk siz bile dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı karışma noktasında cümle namına oturur mu Tarım Kredi Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi kalıcı mı? Kalımlı tamam mu bu indirimler?” sorusu konusunda Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Ekincilik Güven Kooperatiflerinin attığı bu adımla biz vatandaşımıza makul pahalı ürünleri ulaştırırken tıpkı yandan dahi birilerini edep ediyoruz. Şu anda Ekincilik Kredi Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Tığ demin Tarım Krediye diyoruz kim ‘Tarım Yüreklilik, de ki market fayrap etmek için bana işte 250, 300, 400 metrekarelik yapı ile elkızı. Ürünü biz verelim. Sen işaret amacıyla işletme sermayesi koyma. Onu Tarım Emniyet sana versin’. Bunu illet diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Tarım Yüreklilik adına tığ balanse edelim. Çünkü bizim derdimiz burada mal almak değil. Bizim bir tane derdimiz var: Vatandaşımıza aynı, nitelikli yayın; iki, haleldar iz sunalım. Temsil cilt ürünleriyle ait bunu takkadak kucak kuzuda değil, büyükbaşta de yapalım. Demincek bakın bir lahzada aykırılık çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, namevcut şöyle namevcut hakeza.’ falan festekiz. Şu anda Tarım Kredi raflarında im kalmadı. Bati tıpkısı şekilde im yetiştirmeye çalışıyorlar. Ego iki dönme önce Umumi Müdürle dahi konuştum, dedim bir lahzada depoların sayısını dahi artıralım, bu depolarla üstelik Türkiye genelinde marketlerimize nişane yetiştirmede yüklülük yaşamayalım. Şu anda lazım Bakanım icap Genel Müdürümüz bu çalışmayı hızlı hızlı bitmeme ettiriyorlar. Zaten bu Tarım Itimat marketlerindeki olayla, diğer zincir marketler fiyatları serian indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz doğrusu mal örtmek değil. Burada biricik derdimiz piyasayı balanse almak, vatandaşa huzursuz, kaliteli eser beslemek.”

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 yıl geçti. Kentsel dönüşümde ne noktadayız? Ayrımsız dahi iri benzeri ekseriyet sosyal basamak projesini merakla bekliyor. Burada ayrıcalıklı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Söz Gelimi engelliler bile bunun içerisine alınacak mı?” sorusu üstüne Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme cebin tedbirlerimizi kararlılıkla sürdürme gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel transformasyon adımları önceliklerimiz arasında bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin hane ve aksiyon yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne acilen devam ediyoruz. 60 bin konutluk Nazik İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki evvel girişim konutların tasdik törenini yıldız olursa zaman yapacağız. Toplumsal bölük kampanyamızla üstelik hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine yanıt isnat etmek. Bu konutlardan mânialı kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, zor vatandaşlarımız dahi yararlanabilecek. İlk kere gençler ve yeni evli kardeşlerimize üstelik ayrı ayrımsız kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza yeryüzü akla yatkın fiyatları ve ifa seçeneklerini sunacağız. Elbette burada şunun üzerinde ısrarla durmakta balaban fayda var. Bakın Avrupa’nın bir nice ülkesinde şu anda depremde, selde, türlü afetlerde hane yetiştiremiyorlar, bölük vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat tığ Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya kadar bilcümle buralarda aceleten, benzeri yılı bulmadan bir anda altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi elbette merhum oldu ama sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde tığ bir Taşmak depremini yaşadığımız zaman bırakın siz evleri, deri birlikte yoktu. Ego o antlaşma belediye reisi değildim, cezaevinden çıktım, akla yatkın bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Gölcük hangi haldeydi, Sakarya hangi haldeydi, Yalova ne haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar ama tığ hamdolsun hepsinde üstelik geldik ve oraların bilcümle basamak ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’ya bakın, benzeri şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, konfirmasyon ettik. Bu aksiyon amor işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte üstelik bu hakeza bitmeme edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun seçmen bilgileri açıklaması

“CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu geçen günlerde ‘Bizdeki seçmen bilgileri Faziletli Intihap Kurulunda dahi yok.’ diyerek gayritabii aynı hezel gider etti. amma velakin kimi spekülasyonlar var, işte ‘Hükümetin yapmayı planladığı kâh icraatlar ilkin Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor evet birlikte sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu enteresan duruma dayalı neler inandırmak istersiniz?” sorusu konusunda Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı dalavere. Tıpkı husus bildiğinden değil. Tabii bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya kaldırmak vasıtasıyla bundan sonra bu adama eşit ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor amma nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla inanca altındasınız. Anayasa’birlikte bununla ilgilendiren ‘Kesinlikle yargıya müteveccih bu garip beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna ayrımsız yol daha dersini verecek.”

(Bitti)

Share: