Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki müntehip bilgileri, Faziletkâr Seçme Kurulunun (YSK) elinde yok.” açıklamasına ilgilendiren, “Bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya sarmak suretiyle imdi bu adama bedel ödetmeli.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ukrayna ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“Andıran zamanda İsrail’le da normalleşme süreci başlamıştı ve büyükelçilerin atanmasına dahi karar verildi. Suudi Arabistan, Mürekkep Gündüz Feneri Emirlikleri sunu sonunda İsrail… Mısır’dan dahi emsal verdiniz. İsrail’le olan ilgiler Maşrık Akdeniz’da Mısır’la birlikte olursa, bu ilişkilerimiz amacıyla umumi anlamda erke eksenli tıpkı iş, angajman diyebilir miyiz acep?” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

“imdi siyasa eksenli dersek isabetli peki. Yani siyasetin gereği bu. Onun üzere bile siyasette dargınlık olanaksız. giderek hazar içinde olacaksın. her an görüşebilme imkanı yakalayacaksın. Söz Temsili Mısır’la şu anda üst düzeyde, matlup yerde değil amma biz demin Mısır’la bile arkadaşlarla madun düzeyde yani bakanlar seviyesinde bu işi sürdürelim ve peşi sıra birlikte temenni ederiz ki üst düzeyde üstelik bu adımı yer pir şekilde atalım. Zira Darı halkı bizim kardeşlerimiz. Bizim Darı halkıyla kavgalı olmamız olabilir değil. Onun üzere bile tıpkısı dakika evvel orayla üstelik bu barışı bizim gerçekleştirme etmemiz gerekiyor. Suriye ile elan ileri seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak kanalıyla, eksiksiz bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah bir nice oyunu tığ bozarız.”

Abdülhamid Eğlek tetkik gemisi

“Abdülhamid Konak tetebbu gemisi için car edilen NAVTEX’bile kebir tıpkısı tafsilat vardı. Kıbrıs’ta katledilen, Kıbrıslı şehit kardeşler Hakan, Mübarek, Gaye İlhan kardeşlerin ismini taşıyan 3 gemi Abdülhamid Konak’a refakat ediyor. Bu çokça eke, yaşayan ayrımsız nabız adına algılandı. Öte yandan Ege bölgesinde Yunan tarafının tavrı birlikte arasında. Bittabi tıpkısı yorum yapabilirsiniz?” sorusunu üstüne Erdoğan, üç kardeşin ismini alan gemilerin Abdülhamid Konak tetebbu gemisine refakat etmesinin müjdeli olduğunu ve kendilerini bahtiyar ettiğini dile getirdi.

“İnşallah buradan muhtemel neticeler alınmaya başlarsa tabiatıyla bizi çok henüz mutlu edecek.” diyen Erdoğan, 12 bin metreye büyüklüğünde muayene yapabilme kabiliyetine cemaat Abdülhamid Eğlek’ın dünyada sınırlanmış gemiler ortada düz aldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti:

“Alanında şu anda eşi tıpkı namevcut. Hakeza bir özelliği, hakeza ayrımsız güzelliği var. Beklentimiz inşallah bakir müjdeler olması. Bakalım ne getirecek? Tabii özellikle ana aykırılık kalkmak üzere birileri bundan çokça huzursuz oluyor. Gemiye Abdülhamid Konak ismini koyduk. Bundan kimlerin rahatsız olduğunu gördünüz. Düşünün, siyasa yapıyor ve tarihçi, tarihi çokça gür bildiğini söylüyor. Nasıl biliyorsa tarihi? Abdülhamid Han’a saygısızlık yapacak büyüklüğünde ati gidebiliyor. Lafa da geldiği ahit muhafazakar havalarına giriyor. Anca veya böyle biz Abdülhamid Konak taharri gemimizle inşallah o beklenen neticeleri aldığımız anda bunu milletimizle paylaşacağız. Alelhusus özellikle aynı birlikte inşallah tabii gazımız, petrolümüz çıkmaya başladığı andan itibaren çokça daha ayrımlı olacak.”

Malezya Kralı Odalık Abdullah Ri’ayatuddin Aldatma-Mustafa Billah Şah’ın Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Erdoğan, “Bu Arada sayın Malezya Kralı’nın ülkemizi ziyaretinde gâh konuları görüştük. Bunlardan tıpkı tanesi dahi Petronas ile Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığının ortaklaşa bire bir girişim atması hususuydu. Bu konuyla ilişik belirlenen birkaç bölgede bile mesai planlıyoruz. İnşallah bu çalışmada ayrımsız tarafta Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığımız ve Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı sair tarafta Petronas ve ayrımsız farklı tarafta Çinliler, ihtimal 3 ayaklı kendisine inşallah bire bir adımı üstelik birlikte atacağız. Tabii sevincimiz şu anda 4 tetebbu gemimiz var, 2 sismik araştırma gemimiz var. Hep bunlarla beraber artık benzeri gücüz. Allah sonucunu birlikte inşallah hayır verir.” diye konuştu.

“Malezya ile olan bu eş taharri faaliyetleri Akdeniz’bile, Karadeniz’birlikte mi yoksa apayrı bölgelerde mi?” sorusuna Reisicumhur Erdoğan, “Faydalı eksantrik.” karşılığını verdi.

“Önümüzdeki aktarılma ülkemizi müspet gelişmelerin beklediğini görüyoruz”

” DOĞRU Parti’nin 21’inci yapılış yıl dönümü dolayısıyla yaptığınız konuşmada Türkiye Iktisat Modeli’ne değindiniz, çöz tutarlılığı olduğunu söylediniz. Programın gidişatına ilgilendiren satır başlarıyla bire bir istimara yapabilir misiniz? Tıpkısı da hele güz ayları için ağırlıklı adına erke faturasındaki faziletli artma nedeniyle ödemeler dengesinde Türkiye’nin rehavet yaşayabileceğine ilişkin uluslararası kuruluşların raporları, kıymetlendirme notları, kâffesi sıkışık gelmeye başladı. Böyle tıpkısı olumsuz erke birikiyor sanki bağ bozumu ayları amacıyla. O noktada üstelik benzeri piyasaya mesajınız peki mu?” sorusunu Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Türkiye Tutum Modeli ile makroekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Erdemli mülhak kızıl üretimi artırmayı hele hedefledik. Cari dengede sürekli iyileşmeyi hedefleyen benzeri politikalar bütünü olarak bunu rapor ettik. Modeli oluştururken ülkemizin geçmiş tecrübelerini, iç ve aut dinamiklerini, cemaat olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında yeni küresel soylu erki düzenin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları havi bir nice parametreyi dikkate aldık. Tabiatıyla modelin tasarımında başıboş piyasa ekonomisi ilkelerinden katiyen ödün vermiyoruz. Modelin esas siyasa araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif güven politikaları, yatırım ortamının iyileştirilmesine çevrilmiş tedbirler oluşturuyor. Serencam dönemde müşabih kapsamında uyguladığımız politikaların müspet sonuçlarını da almaya başladık. bununla birlikte alelhusus IMF’nin yaptığı serencam açıklamalara baktığımız devir, Türkiye’nin hesaplı yerine acun ülkelerinden değişik bire bir konumda olduğunu, çokça daha yerinde aynı büyüme parametresini yakaladığını IMF kendisi tabir ediyor. Böyle aynı konumdayız ve biz önümüzdeki çağ amacıyla ülkemizi ters değil, bütün tersine olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz.”

Ekincilik Krediye ilgilendiren marketlerdeki iskontolu satışlar

“Ekonomi demişken gündemdeki tıpkı mevzuyla devam edelim. Tarım Cesaret Kooperatiflerinde indirimler başladı. Aslında siz tekrar bire bir elverişsiz dışı ziyaretinde ‘Ekincilik Kredi Kooperatifleri market sayısını 1000 yapacağız.’ diye ayrımsız meze vermiştiniz. Bu sözünüzü tuttunuz, hatta aştınız. 1000 hedefini yüzde 40 aşmış gözüküyorsunuz şu anda. Tarım Itimat Kooperatifleri ile ait tenzilat olduğu da gözüküyor rakamlarda. Size gelen bilgiler nasıl bu marketlerle ilişkin? Devletimiz doğrusu konuşu kendisine büyüyor. Bire Bir yandan bile vatandaşın ekonomisi fahiş fiyatlardan âlem sorumluluk geçiriyor. Bunu daha evvel siz de dile getirmiştiniz. Fahiş fiyatı işgal noktasında herkes namına oturur mu Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleriyle? İndirimler dönemsel mi kalımlı mı? Sürekli evet mu bu indirimler?” sorusu konusunda Erdoğan şunları söyledi:

“Öncelikle Tarım Itimat Kooperatiflerinin attığı bu adımla tığ vatandaşımıza uygun fiyatlı ürünleri ulaştırırken bir yandan üstelik birilerini incelik ediyoruz. Şu anda Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Tığ demincek Tarım Krediye diyoruz kim ‘Ekincilik Kredi, üstelik kim market beğenmek amacıyla bana aha 250, 300, 400 metrekarelik bina ile elkızı. Ürünü biz verelim. Sen iz üzere işletme sermayesi koyma. Onu Ekincilik Güven sana versin’. Bunu münasebet diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Ekincilik Yüreklilik olarak biz balanse edelim. Zira bizim derdimiz burada mal yolmak değil. Bizim biricik derdimiz var: Vatandaşımıza tıpkısı, kaliteli ürün; iki, haleldar kitap sunalım. Örneğin ten ürünleriyle ilişik bunu hoppadak koyun kuzuda değil, büyükbaşta dahi yapalım. Deminden bakın acilen muhalefet çılgına döndü, ‘Aldatıyorlar, kandırıyorlar, yok şöyle bulunmayan böyle.’ falan festekiz. Şu anda Tarım Emniyet raflarında iz kalmadı. Yoğun bir şekilde im yetiştirmeye çalışıyorlar. Ben iki çevrim geçmiş Genel Müdürle da konuştum, dedim anında depoların sayısını dahi artıralım, bu depolarla birlikte Türkiye genelinde marketlerimize yapıt yetiştirmede kalın yaşamayalım. Şu anda gerek Bakanım lazım Genel Müdürümüz bu çalışmayı tezelden devam ettiriyorlar. Doğrusu bu Ekincilik Yüreklilik marketlerindeki olayla, diğer zincir marketler fiyatları tezce indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim derdimiz doğrusu para kısaltmak değil. Burada biricik derdimiz piyasayı balanse gitmek, vatandaşa çakaralmaz, birinci sınıf yayın bakmak.”

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz”

“17 Ağustos depreminin üzerinden 23 sene geçti. Kentsel dönüşümde hangi noktadayız? Bir üstelik balaban bire bir ekseriyet içtimai konut projesini merakla bekliyor. Burada ayrıcalıklı kesimler, kota ayrılan kesimler genişletilecek mi? Örneğin engelliler birlikte bunun içerisine alınacak mı?” sorusu üzerine Erdoğan şunları kaydetti:

“Depreme karşı tedbirlerimizi kararlılıkla temdit gayreti içindeyiz. Bu kapsamda kentsel inkılap adımları önceliklerimiz arasında bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin basamak ve hareket yeri yaptık. Şu anda 81 ilimizde 350 bin konutun dönüşümüne hemencecik devam ediyoruz. 60 bin konutluk Şişman İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki evvel kadem konutların doğrulama törenini yıldız olursa bugün yapacağız. Sosyal konut kampanyamızla bile hedefimiz 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine yanıt atfetmek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, tekaüt vatandaşlarımız dahi yararlanabilecek. İlk yol gençler ve eskimemiş evli kardeşlerimize de ayrı bir kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza en akla yatkın fiyatları ve ifa seçeneklerini sunacağız. Bittabi burada şunun üstünde ısrarla durmakta iri kâr var. Bakın Avrupa’nın birçok ülkesinde şu anda depremde, selde, çeşitli afetlerde basamak yetiştiremiyorlar, konut vermiyorlar, oralardaki kentsel dönüşümü değişimi yapamıyorlar.

Fakat biz Bingöl depreminden tutun Van, Malatya, Elazığ depremlerine varıncaya büyüklüğünde bilcümle buralarda hemencecik, tıpkısı yılı bulmadan süratle altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi bittabi rahmetli oldu amma sayın Ecevit’in başbakanlığı döneminde biz tıpkısı Gölcük depremini yaşadığımız zaman bırakın siz evleri, otağ üstelik yoktu. Ben o zaman belediye başkanı değildim, cezaevinden çıktım, akilane bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Gölcük hangi haldeydi, Sakarya ne haldeydi, Yalova ne haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar ama biz hamdolsun hepsinde üstelik geldik ve oraların bütün konut ihtiyaçlarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’evet bakın, bire bir şekilde konutlardan ahırlarına varıncaya büyüklüğünde yaptık, tasdik ettik. Bu hisse senedi amor işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte dahi bu hakeza bitmeme edecek.”

Kılıçdaroğlu’nun müntehip bilgileri açıklaması

“CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu güzeşte günlerde ‘Bizdeki seçmen bilgileri Efdal Seçim Kurulunda dahi bulunmayan.’ diye antika benzeri söz sarfiyat etti. bununla birlikte bazı spekülasyonlar var, işte ‘Hükümetin yapmayı planladığı ara sıra icraatlar önceleri Kılıçdaroğlu’na servis ediliyor evet de sızdırılıyor.’ şeklinde. Bu enteresan duruma dayalı neler anlatmak istersiniz?” sorusu üzerine Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına inanıyor musunuz? Adamın hayatı yalan. Aynı molekül bildiğinden değil. Tabiatıyla bana bakarak, YSK Başkanı ve ekibi bunu yargıya taşımalı. Yargıya taşımak aracılığıyla imdi bu adama bedel ödetmeli. Yeri geliyor savcılara saldırıyor, yeri geliyor hakimlere saldırıyor amma nedense onlar çekiniyorlar, korkuyorlar. Anayasayla güvence altındasınız. Anayasa’dahi bununla ait ‘Kesinlikle yargıya yönelik bu nev beyanlarda bulunulamaz’ diyor. İnşallah 2023’te milletim sandıkta buna ayrımsız öğün daha dersini verecek.”

(Bitti)

Share: