Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan istek: Fiyatları indirin

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, DÜRÜST Parti’nin dünkü Şekil Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında, Ekincilik Emniyet Kooperatifleri’ne ilgilendiren marketlerin yarar amaçlı kurulmadığını belirterek, fiyatların düşürülmesi talimatı verdi.

Şişkinlik rakamları temmuzda yüzde 80’e dayanırken, gıda enflasyonu ise yüzdelik 94 kendisine açıklandı. Bu rakamlarla Türkiye kül dünyada azık enflasyonu kıvrak ülkeler sıralamasında 4’üncü tam düzlük alıyor. Türkiye’dahi fiyatlar artarken acun azık fiyatlarında çökme yaşandı.

Deri ve Benzen Kurumu’nun ardından Tarım Kredi dahi karışık gıda üzere devreye giriyor. Cumhur Reisi Erdoğan başkanlığında önceki akşam gerçekleştirilen MKYK toplantısının anne gündemi azık ürünlerindeki denk artışları oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda vatandaşın enflasyona alın korunması için yıpranmamış tedbirler alınacağını söyledi. Bu kapsamda Et ve Benzin Kurumu’nun tenzilatlı vücut satışı uygulaması başlattığını hatırlatan Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye, Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri marketlerinde satılan ürünlerde üstelik iskonto yapılması talimatı verdi. Erdoğan “Vatandaşın besin fiyatlarının artışına alın korunması lazım. Bu nedenle Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan ürünlerde üstelik indirime gidilmesi gerekiyor. Bu kurumlar fayda amacı gütmüyor. Icabında maliyetine satılsın. Ekincilik Emniyet Marketlerin sayısını hızla artıralım. Henüz önceki de söyledim. Vatandaş muhtel gıdaya ulaşsın” dedi.

Zindelik kesintileri araştırılacak

Kirişci’nin Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde yaşanan canlılık kesintilerinin tarımsal sulamayı zıt etkilediğini bildirmesi konusunda toplantıya Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez da çağırıldı.
Edinilen bilgilere bakarak Cumhur Reisi Erdoğan elektrik kesintilerinin nedeninin araştırılmasını isteyerek, “Vatandaş mağdur olmasın, tafsilatlı mütemadi faaliyet kesintileri olmaması için lüzumlu önlemleri karşı” talimatı verdi. 

Erdoğan ayrıca, enflasyonla mücadeleye çevrik önlemlerini devam edeceğini belirtirken, seçime gidilirken, sahada olacaklarını, ülke mitingleri ve toplu açılışlarda vatandaşla buluşmaya devam edeceklerini dahi tabir etti.

Ekincilik Itimat, üreticinin borçlarını yapılandırıyor

Tarım Emniyet Kooperatiflerinin iz alımları 3.3 milyar TL’ye ulaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya Reisicumhur Pahor ile görüşecek

 

Share: