Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu içtimai basamak projesine başvurular elbette yapılıyor? Bugün itibarıyla başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin arz iri toplumsal basamak projesinin tanıtımı güzeşte Ankara’da yapıldı. Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıkarak projeye ilgili detayları paylaştı.Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvel yaptığı açıklamada, “Başvurular yarın başlıyor, Ilk Teşrin ayı sonuna kadar sürecek. İlk asıl Familya ayında atılacak. Bunların içerisinde oturan vatandaş sayısını 10 milyonun üzerine çıkaracağız. İsmi birlikte ilk evim, evvel iş yerim olacak” dedi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı, adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Tarım Bankası ve El Bankasının çıkışlı şubeleri ve e-Kerem aracılığı ile yapılacak.

AKIBET TARİHLER

Bankalar yoluyla yapılacak başvurular, 14 Ilkgüz- 31 Ekim 2022 tarihleri beyninde kabul edilecek. e-Mehabet başvuruları ise 28 Ilk Teşrin’dahi sona erecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye müracaat yapabilmek amacıyla, müracaat sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,Proje mülk sınırları içerisinde yer birkaç 1 yıl eğleşme etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları konusunda T.C. sınırları içre tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha ilk ev sahibi olmama İstanbul üzere maaş aşama halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Savaş ve Misyon Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)Bire Bir basamak halkı yerine, bir tane müracaat yapılmasıBaşvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonraları doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin detaylarına ilişik şunları söyledi:

İlk kadem konutlarını maksimal 2 sene süresince bitirip adalet sahibi vatandaşlarımıza boşlamak istiyoruz. Hedefimiz bütün yer ve ilçelerimizde 2023-2028 arasını kapsayan 5 yıllık süreçte 500 bin toplumsal konut, 250 bin bölük amaçlı yer ve 50 bin aksiyon yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Konutların 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da, 12 bin 500’ünüİzmir’birlikte, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da düz yazı edeceğiz.

DAİRELER KAÇ TL OLACAK?

Şehit yakınları ve gazilere evvel etabın yüzde 5’e değer gelen 12 bin 500 göz, zor vatandaşlarımıza ise yüzdelik 20’ye denk gelen 50 bin göz ayırıyoruz. Projemizdeki konutlarımızın yüzdelik 20’sine balya gelen 50 bini ise gençlerimize tahsis ettik. Toplamda 608 bin liralık olan 2+1 konutlarımıza maaş 2.280 liradan başlayan 240 ay vadeyle ehil olunabilecek. 850 bin teklik fiyata eş 3+1 dairelerin ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vadeyle yapılabilecek. Belirlenen toplam bedelin yüzdelik 10’u peşin alınacak.

TİCARİ RÜŞVET KAYBAĞI YAPANLARA FIRSAT VERİLMEYECEK

İstanbul’da aşama geliri 18 bin liranın, ayrıksı illerde 16 bin liranın altında olan tümce başvurabilecektir. Bu projeleri ticari algi kaynağı haline anlatmak isteyenlere da vesile vermeyeceğiz. Devleti kurnazca adalet etmediği halde TOKİ’den ocak almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kuracağız. Biricik derdimiz imkanı kısıtlı ailelerimizi akıllıca şartlarla sülale sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden içre yaşayacak ailelerimize adamakıllı olmasını diliyorum.

ARSA PROJESİNİN DETAYLARI

Yine ilk defa madun yapıları ve imarı mücehhez ev yapmaya hazır yer alternatifi de sunuyoruz. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar meydan fiyatlarının çokça altında aynı bedelle ve faizsiz aynı şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır. Lüp nesir sürecinde doğruluk sahiplerine mimari ve mühendislik desteği üstelik verilecektir. Arsalar iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar vardır. Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan toplanmış bedel ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 10 sene mehil ile faizsiz şekilde ödeneceği aynı sistemle vatandaşa satılacaktır. İkinci gruptaki paydaşlı parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan toplanmış denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle gene 10 yıl vade ile ve faizsiz şekilde yapılabilecektir.

İŞ YERİ PROJESİNİN DETAYLARI

Şimdi dahi iş yerlerimiz ile ilgili bazen ayrıntıları katılmak istiyorum. Gayrimeskûn el altında 12 ilimizde 3 bin 930’u evet toplamda 10 bini aşan endüstri tipi aksiyon yeri projemiz bulunuyor. Kampanyanın önce etabı kapsamında 10 bin kullanılmamış hisse senedi yeri elan oldukça ve ölçülü ölçekli sanayicimizin hizmetine sunuyoruz. Bu iş yerlerini 350 bin liradan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer önel ile emekçi kardeşlerimize, tüvana girişimcilerimize sunacağız. ‘İlk evim’, ‘ilk gelişim yerim’ projesinin 81 ilimize ülkemize, vatandaşlarımıza, tatlıca uğurlu olmasını diliyorum.”Share: