Cuşuhuruş merdivenlerine konulan eşyalar tahliyeyi engelliyor

Türkiye’yi yasa boğan ve 10 ilde yıkıma sebep olan 2 balaban sarsıntı sonrasında cuşuhuruş merdivenlerine konulan malzemelerin facia esnasında tahliyeyi engellediği konusu baştan gündeme geldi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen zelzele bir nice ilde yıkıma hastalık olurken facia sonrasında tahliye üzere kullanılabilecek coşkunluk merdivenlerinin durumu tartışma konusu oldu. Cuşiş merdivenlerinin ambarlama alanı yerine kullanılması ve afat sonrası çıkabilecek yangınlar esnasında tahliyeyi güçleştiriyor. Muş’ta binalarda cuşiş merdiveni bulunmasına karşın amacına akıllıca kullanılmadığı amacıyla kıran simultane işlevsiz kalıyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği gereği cuşiş merdivenlerinde bire bir nâr takkadak tahliyeyi zorlaştıracak her nev eşyanın kaldırılması gerekiyor. Laf ile ilgilendiren açıklamalarda kâin Muş Alparslan Üniversitesi (AKAJU) Kıyamet Hile Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Dr. Akademisyen İskender Dölek, cuşiş merdivenlerinde insanların tahliyesini engelleyecek herhangi bir eşyanın olmaması gerektiğini belirterek, “Balaban benzeri kıran yaşadığımız bu dönemde ilgi çekici hususlardan ayrımsız tanesi kullandığımız binaların hararet merdivenlerinin olup olmamasıdır. Depremler esnasında ikincil afetler olarak nitelendirdiğimiz yangınlarda yaşanabiliyor. Bu durumda binalara ilişkin alternatif yollar yerine düşünebileceğimiz cuşiş merdivenlerinin yönetmenliğe akla yatkın aynı şekilde kullanılması, düzenlenmesi ve balaban binalarda kesinlikle bulunması gerekiyor. Yeniden yönetmenliğe bakarak bu coşkunluk merdivenlerinde insanların tahliyesini engelleyecek rastgele vasıta lazım ve malzemenin olmaması gerekir. Hararet merdivenleri kaymaz malzemeden yapılması ve düzlük zemine çıkması gerekiyor. Çabucak hararet amacıyla değil zelzele sonrası boşaltma yolları yerine önem yer eden yerlere birlikte özen etmemiz gerekir” dedi. – MUŞ

Share: