“Damla Projesi”yle Kars’a mevrut öğrenciler gönüllere dokunup Ani’yi gezdi

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürlüğünce planlı “Felç Projesi” kapsamında Türkiye’nin farklı illerinden Kars’a mevrut 36 mektepli, sadakat evleri, iyileştirme merkezleri ve okulları gezip gönüllere dokunarak tarihi mekanları müzakere etti.

Kars Toyluk Merkezi’nin eş sahipliğinde şehre gelen 36 mektepli, kentteki iyileştirme merkezlerini görüşme ederek oyunlar oynadıkları öğrencilere şapka ve palavra üzere hediyeler verdi.

Okulları de ziyaret fail mihman öğrenciler, buradaki öğrencilerle birlikte oyunlar oynayıp cidar pentür etkinlikleri gerçekleştirdi.

Şehrin tarihi alanlarını üstelik gezen öğrenciler özellikle Gürpedek Örenlik Yeri’ne rabıta gösterdi.

Cahillik lideri Müge Makule, AA muhabirine, gönüllülerle Kars’ta bir nice zindelik gerçekleştirdiklerini, çocuklarla ayrımsız araya gelerek ahenktar geçenek geçirdiklerini söyledi.

Kars’taki tarihi yerleri da gezdiklerini anlatan Nev, “Mütenevvi illerden 36 yabanlık tıpkısı grupla Kars’a geldik. Burada sevgi evleri, dezavantajlı familya, meslek ve iyileştirme merkezi ziyaretleri yaptık, bilahare Ani Örenlik Yeri’ni gezdik. Hasbilik faaliyetleri yapıyoruz. Başvurular alındıktan sonraları seçilen arkadaşlar programa dahil oluyor. Burada evvel gönüllülük faaliyetleri yapıp peşi sıra tarihi yerlerini geziyoruz.” dedi.

Adana’dan gelen Ayşenur Gökkaya dahi proje sayesinde birçok gönülle dokunduklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Hasbilik hareketi çerçevesinde var olan değerleri elbette yeşertebiliriz insanlığa bittabi yararlı olabilirizin peşindeyiz. Amacımız gönüllülüğü yaymak ve var olan değerlerimize ehil geçmek. Daha önceki Kars’a, Şırakkadak’ye gelmedim. Ansızın çokça şişman aynı ruz ve bırakıt, kadro kendisine haddinden fazla beğendik. Herkese buraya gelip görmelerini tavsiye mektubu ederim.

Trabzon’dan mevrut Nurcan Sadıklar ise Kars’a hayran kaldığını anlatarak “Kültürel faaliyetlere katıldık, sonra Şappadak’ye geldik, makro tıpkısı yer. Burada bir medeniyet yatıyor, tarihin üzerinden çapmak etkileyici ve çokça coşku donör. Yerel ve yabancı turistlerin gelmesini kaynak ediyorum.” ifadesini kullandı.

Konuk öğrenciler elan sonraları kentin gayrı tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Share: