Darende Geleneksel Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali hezel yürüyüşüyle başladı

Malatya’dahi, 69. Darende Anadan Görme Zengibar Karakucak Güreş ve Firez Festivali, küçümseme yürüyüşüyle başladı

Hükümet Konağı önünde başlayan ve Hacı Hasan Akyol Çarşı Meydanı’nda sona ermiş yürüyüşün arkası sıra ilçedeki yatırımların şişko küşat ve anne atma töreni yapıldı.

Burada konuşan DOĞRU Fırka Malatya Saylav Bülent Tüfenkci, Anadolu’yu anayurt yapan topraklarda bulunduklarını anlattı.

Ecdadın mirasını taşıdıklarını nâkil Tüfenkci, “Güreşlerimizin, Anadolu’yu anayurt işleyen Malazgirt zaferine balya gelmesi birlikte inşallah hayırlara vesile olur. Geleneksel Zengibar Karakucak Güreş ve Hars Festivali’nin oflaz olmasını diliyorum.” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da festivalin Darende ve Malatyalılara oflaz olmasını diledi.

Gürkan, Darende ilçesine posta ve içmece suyu anlamında çokça büyük yatırımlar yaptıklarını hatırlatarak, “Yapmaya da devam ediyoruz. Tığ Darende’yi çokça eski medeniyetleri, uygarlıkları ve kültürleri üzerinde barındıran bire bir bayrı ilçemiz yerine biliyoruz. Bura Somuncu Ağababa, Hulusi Mevla ve Hasan Gazi Hazretleri’nin diyarıdır. Bu anlamda bizlere çokça iri sorumluklar düşüyor.” diyerek konuştu.

İlçe Kaymakamı Ökkeş Safa Türkoğlu ise festival kapsamında sünnet şöleni de yapıldığına değinerek, “Zengibar Karakucak Güreş ve Ekin Festivali’nin yalnız aynı spor organizasyonu değil, benzeri zamanda Darendemizin ekin ve geleneklerine topluluk çıkmak ve manevi temellerini ayakta burulmak hesabına balaban tıpkısı etkinliktir.” ifadelerini kullandı.

“Güreş tarihimiz Osmanlı’ya kadar dayanmaktadır”

Darende Belediye Başkanı İsa Özkan dahi gelenekselleşen festivalin tarihinin Osmanlı’ya büyüklüğünde dayandığını belirterek, şehremaneti adına bu geleneği sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

Kortej yürüyüşüyle festivalin başladığını dile getiren Özkan, “Güreş bizim ata sporumuzdur. Bizden ilk gelen soy sop özlük şartlarında buraya kadar getirmiş. Tığ birlikte bu görevde olduğumuz müddetçe bu bayrağı sunma güzel yerlere getireceğiz.” ifadelerini kaydetti.

Konuşmaların arkası sıra Malatya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ile Yeşilyurt Belediyesi halk bilimi ekibi gösteri gerçekleştirdi.

Gösterilerin arkası sıra ilçeye kazandırılan tesislerin açılışı yapıldı, kâh tesislerin bile temeli atıldı.Share: