Davutoğlu: Camilerimizi ve Şehirlerimizi Siyasal Tartışma Konusu Yapmayın

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Buradan erk sahiplerine kesin tıpkısı mülahaza isnat etmek istiyorum. Intihap ortamı yaklaştıkça bu provokasyonlar artabilir. Camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlar üzerinden politik tartışma konusu yapmayın. Bizi yıldırmak istiyor olabilirsiniz. Bizi tanırsınız. Tığ 28 Şubat’tan yılmamışız, 15 Temmuz’dan yılmamışız, tığ baskılardan yılmamışız. daha çok herhangi bir gittiğim ilin sunu balaban camisinde namaz kılmaya bitmeme edeceğim” dedi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, toplumsal iletişim araçları hesabında; “Ülen kudret sahipleri; camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlarla siyasi ağız dalaşı konusu yapmayın! Bizi katiyen yıldıramazsınız” açıklaması tıpkı videoteyp paylaştı.

“EĞER BÖYLE BİR PROTESTO VARSA UTANMASI GEREKEN O PROTESTOYU DÜZENLEYENLERDİR”

Davutoğlu, 7 Ekim’de Amasya’nın ilçesi Suluova’de Cuma Namazı çıkışında “bazı partizanların provokasyonlarına uğradığını” söyledi. Davutoğlu, “Camiye gelmeyenlerle illet iş birliği yapıyorsunuz” sorusunun namına sorulduğunu kaydetti. Davutoğlu, “Camiler bizleri birleştiren Allah’ın evleridir. Oraya giren her partiden kardeşlerimiz, vatandaşlarımız var. Bana yapılan eleştiriyi akseptans ederim ama vatandaşlarımız beyninde ‘cami’ kâmilen tıpkısı ayrımı katiyen kabul etmem. Bu provokasyonlar karşısında Amasyalı kardeşlerim ve cami cemaati gerekli tepkiyi verdiler. Ancak basına yansıyan görüntülerden sözde benim camide protesto edildiğim gibi tıpkısı intibaa doğdu. Şayet böyle tıpkısı protesto varsa utanması müstelzim o protestoyu düzenleyenlerdir. Camileri siyasa arenasına çevirenlerdir. Demincek soruyorum o provokatörlere: Esbak geceleyin abat uyudunuz mu… Ben Amasyalı hemşerilerimi bütün bu yara olay dolayısı ile arılama ederim. Onlar bize çok iri misafirperverlik gösterdi” dedi.

“CAMİLERİMİZİ VE ŞEHİRLERİMİZİ PROVOKASYONLAR ÜZERİNDEN SİYASİ TARTIŞMA KONUSU YAPMAYIN”

Zaman İstanbul’üstelik düzenlenen Erzurum Lansman Günleri etkinliğine davetli olduğunu ancak etkinliğe katılmasına bariyer olunduğunu tamlayan Davutoğlu şunları söyledi:

“Erzurum Lansman Günleri dolayısı ile Erzurum derneklerinin daveti konusunda katılacağım ayrımsız aktiflik vardı. Gelmek amacıyla yola çıktığımda bire bir niyet aldım. Erzurum dernekleri (Erzurum) Vali’sinden ve (Erzurum) Uray başkanından gördükleri ağırlık konusunda arkadaşlarımızdan benim katılmamı ve benzeri müddet bilahare gene gelebileceğimi ifade etti… Henüz evvel ‘Başbakanım’ diye niteleyerek hitap ettikleri ayrımsız şevket adamına ‘Eğer o gelirse biz gelmeyiz’ diye Erzurum derneklerine sıkıntı uygulamaya çalıştılar. Buradan o veliye, şehremaneti başkanına ve onların arkasındaki politik iradeye sesleniyorum: Hep şehirlerimiz hepimizindir. Erzurum Kongresi elbet milletimize aitse Erzurum da milletimize aittir. Buradan erk sahiplerine açık benzeri idea yüklemek istiyorum. Seçim ortamı yaklaştıkça bu provokasyonlar artabilir. Camilerimizi ve şehirlerimizi provokasyonlar üzerinden siyasi ağız dalaşı konusu yapmayın. Bizi yıldırmak istiyor olabilirsiniz. Bizi tanırsınız. Tığ 28 Şubat’tan yılmamışız, 15 Temmuz’dan yılmamışız, biz baskılardan yılmamışız. Tek şeyden yılmayacağımızı bilirsiniz. çıktı temas gittiğim ilin yer nazik camisinde salat kılmaya devam edeceğim.

“BİZ BİRLEŞTİRECEĞİZ. KIZMAYACAĞIZ, ÖFKELENMEYECEĞİZ”

Bugünler bedii. Bu nüfuz sahipleri tekellerine aldıkları pahal ile şehirlerimizi, camilerimizi bölmeye kalkışabilir. Amma tığ birleştireceğiz. Kızmayacağız, öfkelenmeyeceğiz. Domuzuna sözle seslenme etmeye bitmeme edeceğiz. Bu iki olaydan zaruri derslerin alınacağını ve benzer provokasyonlardan, eş engellemelerin yapılmayacağını beklenti ediyorum. Ama yapılmaya bitmeme ederlerse bilsinler ki biz her camiye, seçkin şehre gitmeye bitmeme edecek, değme vatandaşımızın gönlünde yerimizi almaya kararlılıkla devam edeceğiz. Erzurum Valisinin ve Erzurum Şehremaneti Başkanının bu nezaketsiz tutumu karşısında Erzurum’un onurunu ve heybet adamı ahlakını onlara hatırlatan zer İl Başkanımız İsa Mesih Şahin’e, Ati gönüllülerine, orada bulunan Erzurumlu hemşerilerimize ve konuşmasında Erzurumlular namına bizden bozukluk dileyen haddinden fazla kızıl dostum Erzurum Milletvekilimiz Sayın Naci Cinisli’ye teşekkür ediyorum.”

Share: