‘Demir Yumruk’ soruşturması tamamlandı

Başkent merkezli 29 ilde düzenlenen ve 29 şüphelinin tutuklandığı ‘Demir Yumruk’ soruşturması tamamlandı. İddianamede, 32 şüpheliden 17’si üzerine 2 yıldan 30 yıl 9 taban kadar kodes cezası istendi. 15 sevimli için ise ‘kovuşturmaya kayran olmadığı’ kararı verildi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı eliyle hesaplı soruşturma çerçevesinde 3 ayrı yanlışlık örgütüne yönelik, 29 ilde gerçekleştirilen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden aralarında Erol Eşrefoğlu (Yerel), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 can tutuklandı. Şüphelilerden bazıları itiraz üzerine daha sonraları serbest bırakıldı. Müddeiumumilik, 3 ayrı gruba ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin vadi aldığı Erol Eşrefoğlu (Domestik) grubuna yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 sevimli için iddianame düzenledi.

Örgüt yöneticileri ve üyelerinin pay sahibi olduğu şirketler vasıtası ile hesaplı kendisine çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ilişkin firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makinaları, miftah malzeme ve sahaları kiraladıkları belirtildi. Örgütün bu şirketler namına neşelilik gösterdiği, piyasadan çipo almak kanalıyla bu şirketlerden üretilen seçme çeşit demiri piyasaya en ettikleri belirtilen iddianamede, “Şirketlere kütük demir alınırken ve şirketlerin ürettiği demirlerin eş yapılırken beğenilen şeriklik üzerine gerçekleşme fail KDV, ön kesinti vergisi ve SGK primleri ilişik idarelere ödenmemektedir. Örgüt, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu yüklük miktarda zarara uğratmaktadır. Suç örgütü faaliyeti içerisinde hareket eden şüpheliler itibarıyla ise hileli hareketler neticesinde iştirak malvarlıklarının ıslakkarga kısmı azaldığı amacıyla iki canlı miktarda nahak yere kazanç elde etmişlerdir” denildi. İddianamede, örgütün bu yöntemle çıpa çelik sektöründe faaliyet gösteren 9 şirketi ele geçirdikleri aktarıldı.

‘Piyasada saraka sahibi oldular’

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Domestik) ve örgüt yöneticilerinin icra ettiği bu faaliyetlerle kamuyu balaban zarara uğrattıkları aktarıldı. Örgütün tahakkuk eden vergileri zat bünyelerine alarak piyasada nahak yere rekabet oluşturdukları ve kendilerine muvaffakiyetsiz giranbaha finans kaynağı oluşturarak piyasada zihayat ayla geldikleri belirtildi. Örgütün bu cerrahi müdahale çerçevesinde 3 bilyon 955 milyon 628 bin 534 lira kamu zararına faktör oldukları de belirtildi.

Teşekkül liderlerine 30 yıl 9 ayak tabanı kadar dam istendi

İddianamede, Erol Eşrefoğlu (Yerel), Fırat Ardıç, Hasan Kabuklu ve Miğfer Demir’in ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘amme kurum ve kuruluşlarını zararına dolandırıcılık’, ‘6183 sınırlanmış Amme Alacakların Tahsil Usulü Kanunu’nun 110’ncu maddesine Mugayeret Etmek’ suçlarından 30 yıl 9’ar aya kadar, değişik şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Mücahit Şengül, Ayten Domestik, Nişancı Nuri Şengül, Fettah Fazilet, Gülderen Domestik Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Yerli Şengül, Merbut Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Domestik’in 2 yıldan başlayarak değişen yıllardan hapisle cezalandırılmaları rica edildi. 15 sevimli üzerine ise ‘kovuşturmaya saha olmadığı’ kararı verildi. – ANKARA

Share: