Deprem bölgelerine arkalama seferberliği sürüyor

Sakarya, Karabük, Kocaeli ve Zonguldak’ta, “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Sakarya Domestik Firez Derneğince 390 yataktan oluşan yardım tırı sarsıntı bölgesine cereyan etti.

İl Esenlik Müdürlüğü personeli 94 sağlıkçı elan hareket bölgesine gönderildi.

Adapazarı Belediyesi eliyle hazırlanan taşımalık tuvaletler, sarsıntı bölgesinde akıllıcasına yola çıktı.

Bu arada Sakarya İHH’ya gönderilen oyuncak yardımlarının üzerinde kâin notlar yüreklere dokundu.

Notlarda, “Arz sevdiğimi size göndermeden rahat edemeyeceğim. Ayıcığımın ismi Tayf, tanıştırayım amma size hanay olsun. Onunla geceleri çokça şen uyuyabilirsiniz. Yaralarınızı alay malay saracağız, sakıncasız olun.” ve “Canım kardeşlerim, bilcümle büyüklerin ellerinden öperim, Tanrı felah versin.” ifadeleri düzlük aldı.

Sapanca Belediyesi ve Halk Terbiye Merkezi Müdürlüğü hareket birliğinde açılan kurslardaki eğitmen ve kursiyerler, depremzedelere bertik, argaç, battaniye ve uyku tulumu üretiyor.

Karabük

Karabük Valiliğinden yapılan açıklamada, toplanan yardımların 246 açacak ile zelzele bölgelerine gittiği bildirildi.

Açıklamada, 466 paket asıl gıda, 522 palet su, 2 bin 300 ster odun, 82 ton un, 1240 adet çerge, 4 bin 815 battaniye, yorgan, 361 palet hijyen ve süt kuzusu ürünleri, 147 tırtıl ustalık materyal, 95 palet başmak, 3 gezmen tuvalet, 2 etkin aş damı, 26 tırtıl tıbbi malzeme, bin 479 ısıtıcı, 882 akak, 115 bin 850 savmak, 326 palet üst, 112 halı, 30 titrem saman ve ağızotu ile 95 tüpün bölgeye gönderildiği rapor edildi.

Ayrıca Safranbolu, Eskipazar, Eflani, Yenice ve Ovacık belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları ve esnaflar, yardımları yer sarsıntısı bölgesine göndermeye bitmeme ediyor.

Kocaeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, yer sarsıntısı bölgesinde vatandaşların gelişigüzel tip ihtiyacını karşılanması için çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Yer Sarsıntısı bölgesinde müstevli riskine cebin de önlem alındığına bel edilen açıklamada, “Kemirgen mücadelesi ve dezenfeksiyon çalışmaları amacıyla 5 vasıta 13 personelin beraberinde maşa ve ekipmanlarla yer sarsıntısı bölgesine gitti. Ekipler, otağ kentler ve toplanma alanlarıyla tuvaletler başta koyulmak için çok sayıda noktada dezenfekte çalışması yapıyor.” denildi.

Zonguldak’ta sattığı ineğin parasını depremzedelere bağışladı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde tüvana Recep Sarp, ineğini satarak parasını depremzedelere bağışladı.

Yedigelli köyünde tevakkuf eden Sarp, önceki dönem 8 bin liraya sattığı ineğin parasını, depremzedelere ulaştırılmak üzere Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmayan’a teslim etti.

Alaplı Kaymakamı Vedat Yılmayan, AA muhabirine, fabrikada işçi olarak müteharrik Sert’ın yardımın kendileri için çok değerli olduğunu söyledi.

Share: