Depremzede avrat Muş’ta tevellüt yaptı

Asrın felaketi adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde evleri aheste hasar gördüğü için yaşadığı şehirden ayrılan aylı eş, geldiği Muş’ta bebeğini dünyaya getirdi.

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki evleri tehlikeli hasar gören 37 haftalık aylı Semra Toptaş, depremin vermiş olduğu stres zımnında normal tevellüt zamanına 3 hafta kala aynı kız çocuğu dünyaya getirdi. Hareket sonrası evleri hasar gördüğü için 4 dönme süresince arabada kaldıktan sonra eşi ve iki çocuğu ile gelişigüzel Muş’a gelerek Yetik Gazi Yurduna yerleşen ve burada tevellüt sancısı başlayan temel Toptaş, lahzada hastaneye kaldırıldı. Elif ve Yusuf isimli 2 çocukları olan Semra- Akif Toptaş çifti, depremden kaçarak geldikleri Muş’ta 3’üncü çocukları Asya’yı dahi kucaklarına aldılar. Muş’ta dünyaya mevrut kız bebeğin doğumunu yaptıran doktor, kız çocuğunun olmadığını belirterek ailenin rızasını aldıktan bilahare bebeğin ismini “Asya” koydu.

Adıyaman’dan Muş’a mevrut Semra Toptaş, depremin stresi ile erken veladet yaptığını belirterek, “Tığ Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinden buraya geldik. Depreme şeb yakalandık. Deprem olunca dışarı çıktık. 4 dönüş boyunca arabada kaldık. Deprem olduğu antlaşma ego hamileydim. 4’üncü devir Muş’a geldik. Burada veladet yaptım. Şu anda çokça şükür bebeğim mıhlı, çocuklarım zinde, ailem esen, hepimiz mıhlı yaşıyoruz çok şükür. Cenabıhak tıpkısı daha hakeza ayrımsız acıyı on paralık kimseye yaşatmasın. Çocuğumun ismini hastanede Asya koydular. Hastane çalışanları böyle benzeri istekte bulundular, bizde onları kırmayarak Asya bıraktık. Hareket haddinden fazla korkunçtu çok ürkütücüydü. Evimiz gösterişli hasarlı girilmeyecek durumda. Muş’a sığındık. Burada bize ongun bakıyorlar. Tıpkısı eksiğimiz bulunmayan. Muş’ta ayrımsız hastaneye geldik orada hemen acil ameliyata aldılar. Bebeğimi ayrıksı tıpkı hastaneye gönderme ettiler, orada 3 çevrim küvezde kaldı. Depremin stresi ile biraz kalın yaşadım, bebeğim 37 haftalık doğdu” ifadelerini kullandı.

Depremzede ailelerin konuk edildiği Bitirmiş Gazi Elverişsiz Müdürü Hasan Yarçin ise zelzele bölgesinden gelen vatandaşları ağırlamaya başladıklarını anlatım ederek, “Biz Muş yerine Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yurtlarımızı depremzede aileler amacıyla ayırdık. Şu anda bölgeden mevrut aileleri ağırlamaya başladık. Çok farklı hikayelerle karşılaşıyoruz. Depremden haddinden fazla kilolu müteessir, evleri hasar görmüş tıpkısı ailemiz Muş’a geldiler. Annemiz Muş’ta veladet yaptı. Hastaneden taburcu edilen çocuğumuz çok şükür zinde, durumu gür, temel ve çocuğunu yurdumuza alarak herhangi bir soy ihtiyaçlarını diremek amacıyla elimizden geldiğince savaşım veriyoruz. Devletimizin bütün imkanlarını depremzede ailelerimize seferber etmiş durumdayız. Iyi olsunlar kerem büyüklerimiz temas tip ihtiyacı karşılamaktadır. Icap bakanlığımız olsun icap valiliğimiz olsun bilcümle amme gurur kuruluşlarıyla bizler depremzede ailelerine burada havari olmaya çalışıyoruz. Seçme makule sıkıntılarında yanlarında olmaya bitmeme ediyoruz” dedi. – MUŞ

Share: