Depremzedeler asrın felaketini anlattı

Kahramanmaraş merkezli iki iri depremin peşi sıra Muş Milli Terbiye Müdürlüğüne kapalı öğretmenevine yerleşen depremzedeler yaşadıkları felaketi anlattı.

Kahramanmaraş merkezli depremin peşi sıra Muş Valiliği koordinasyonunda Muş Öğretmenevine yerleştirilen depremzedeler yaşadığı zorlukları anlattı. Kurulan oyun alanlarında yaşadıklarını unutmaya etkin depremzede torunlar ise öğretmenler eşliğinde hem oyunlar oynayarak ahenkli mesafe geçiriyor hem üstelik psiko-içtimai destek alıyor. Yaşanan yer sarsıntısı sonrası evlerini bırakarak Malatya’dan Muş’a yerleşen Düşünüklü ailesi, depremde yaşadıkları gocunmak meşbu anları ve Muş’taki memnuniyeti dile getirdiler.

Depremzede 2 bala annesi Istek Düşünüklü, depremin kestirmece bir an sürdüğünü belirterek, “Sabahleyin saat 04.17 sularıydı geçmiş bunaltıcı bir gürültülü geldi. Gözümüzü açmamızla gelişigüzel baktık yataklar dolaplar yerlerinden oynamaya başladı. Bire Bir odada çocuklara ulaşamadık. Çokça tehlikeli ayrımsız durumdu. 1 dakikaya andıran sürdü. Yerden vurunca dolaplar dökülmeye başladı. Çocuklarımızı aldık güvenli tıpkısı alana geçtik. Sülale halimizle dışarıya çıktık bekledik sabah devir doğdu. Ev yakınımız evlerimize girmemize müsaade vermedi bizi özlük evine nida etti. Bilahare ikinci nazik depremi yaşadık. İkinci depremde çokça sakil yıkımlara bozukluk oldu. Tığ araba ile yolda giderken sağımızda solumuzda binalar yıkıldı. Bu yıkılan binaları görünce çocuklarım kırıcı attı, zarfında bebekler var diye niteleyerek. Malatya fantom site oldu. Akrabalarımızdan yakın dostlarımızdan gerileme altında kalanlar var. İnsanların ailesi yok oldu. Muş’a geldik. Coğrafyamız haddinden fazla domuzuna. İnsanlar seçkin hangi kadar doğuya itici baksa da tığ geldik ve öğretmenevine yerleştik. Kendi evimizde görmediğimiz rahatlığı burada gördük. Yiyecek-içmece, giyinme ve çocuklarımızın giyimi tamam, tek eksiğimiz namevcut. Çocuklarıma çokça eşit veriyordum. Psikolojileri elbette olacak, bu travmayı kaldıracaklar mı diye niteleyerek düşünürken burada aldığımız destekle bu durumu atlatacağımızı düşünüyorum. Bizimle çokça mebzul ilgilendiler odalarımıza kadar servisimiz var. Haddinden Fazla iyice ayrımsız şehre geldik. Burada kurulan oyun alanlarında hususi öğretmenler çocuklarımızla ilgilendiler. Bütünü yegâne yegâne ilgileniyor. Çocuklarımı öğretmenlere sevimli edip gittim ihtiyaçlarımı aldım. Birkaç gün içinde bize yiğitlik verdiler. Seçme yerde çocuklar üzere icraat yapıldı. Onlar için hususi kıyafetler aldılar. Yemekleri ile özel ilgileniyorlar. Herkesten Allah razı olsun” dedi.

Depremzede Mehmet Nuri Düşünüklü ise öğretmenevinde kaldıklarını söyleyerek, “Mağduriyetimizi şu an hissetmiyoruz. Depremden muhit kıygın olan insanlar eminim ayrımsız yardımı alıyorlardır. Çocuklarımız amacıyla hamam ayrımsız yuva bulabilir miyiz evet da yakınlarımıza sığınabilir miyiz diyerek düşündük. Amma temas öz bizim dışımızdan gelişti. İnsanlar bizlere muavenet etmek amacıyla seferber oldu. Öğretmenevinde çocuklarımız çok güzel ant geçiriyor. Çocuklarımız ablaları ile oyunlar oynuyor. Özlük aile ortamımızda bulamadıklarımızı burada bulduk. Çocuklarımız çokça adamakıllı rehabilite ediliyor. İnşallah bu psikolojiyi tıpkısı dakika önce atlatırlar” ifadelerini kullandı. – MUŞ

Share: