Depremzedeler asrın felaketini anlattı

Depremzedeler asrın felaketini anlattı

MUŞ – Kahramanmaraş merkezli iki şişman depremin peşi sıra Muş Milli Yetişek Müdürlüğüne mecbur öğretmenevine yerleşen depremzedeler yaşadıkları felaketi anlattı.

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Muş Valiliği koordinasyonunda Muş Öğretmenevine yerleştirilen depremzedeler yaşadığı zorlukları anlattı. Kurulan baziçe alanlarında yaşadıklarını unutmaya müteharrik depremzede torunlar ise öğretmenler eşliğinde hem oyunlar oynayarak uyumlu ilk kânun geçiriyor hem bile psiko-içtimai bindi alıyor. Yaşanan sarsıntı sonrası evlerini bırakarak Malatya’dan Muş’a yerleşen Düşünüklü ailesi, depremde yaşadıkları çekinmek kırcı anları ve Muş’taki memnuniyeti dile getirdiler.

Depremzede 2 yavru annesi Umu Düşünüklü, depremin tahminî ayrımsız an sürdüğünü belirterek, “Sabahleyin saat 04.17 sularıydı ilk güç ayrımsız patırtılı geldi. Gözümüzü açmamızla alay malay baktık yataklar dolaplar yerlerinden oynamaya başladı. Tıpkısı odada çocuklara ulaşamadık. Çok ciddi tıpkısı durumdu. 1 dakikaya andıran sürdü. Yerden vurunca dolaplar dökülmeye başladı. Çocuklarımızı aldık güvenli benzeri alana geçtik. Karı halimizle dışarıya çıktık bekledik sabah zaman doğdu. Karı yakınımız evlerimize girmemize cevaz vermedi bizi öz evine davet etti. Sonradan ikinci şişman depremi yaşadık. İkinci depremde haddinden fazla gösterişli yıkımlara sebep oldu. Tığ makine ile yolda giderken sağımızda solumuzda binalar yıkıldı. Bu yıkılan binaları görünce çocuklarım kötü attı, ortamında bebekler var diyerek. Malatya fantom site oldu. Akrabalarımızdan yakın dostlarımızdan depresyon altında kalanlar var. İnsanların ailesi namevcut oldu. Muş’a geldik. Coğrafyamız haddinden fazla evire çevire. İnsanlar gelişigüzel ne büyüklüğünde doğuya sevimsiz baksa de tığ geldik ve öğretmenevine yerleştik. Zat evimizde görmediğimiz rahatlığı burada gördük. Yiyecek-içme, giyinme ve çocuklarımızın giyimi parçalanmamış, hiçbir eksiğimiz bulunmayan. Çocuklarıma çok bedel veriyordum. Psikolojileri nasıl olacak, bu travmayı kaldıracaklar mı diyerek düşünürken burada aldığımız destekle bu durumu atlatacağımızı düşünüyorum. Bizimle çok ongun ilgilendiler odalarımıza kadar servisimiz var. Haddinden Fazla pir tıpkı şehre geldik. Burada kurulan baziçe alanlarında hususi öğretmenler çocuklarımızla ilgilendiler. Hepsi yegâne bir tane ilgileniyor. Çocuklarımı öğretmenlere birey yazar gittim ihtiyaçlarımı aldım. Biraz dolaşma içinde bize güven verdiler. Herhangi Bir yerde ayrıntılar amacıyla çalışmalar yapıldı. Onlar amacıyla hususi kıyafetler aldılar. Yemekleri ile hususi ilgileniyorlar. Herkesten Allah razı olsun” dedi.

Depremzede Mehmet Nuri Düşünüklü ise öğretmenevinde kaldıklarını söyleyerek, “Mağduriyetimizi şu zaman hissetmiyoruz. Depremden periferi mağdur olan insanlar eminim ayrımsız yardımı alıyorlardır. Çocuklarımız üzere yunak tıpkı yuva bulabilir miyiz ya dahi yakınlarımıza sığınabilir miyiz diye düşündük. Ama rastgele öz bizim dışımızdan gelişti. İnsanlar bizlere muavenet etmek için seferber oldu. Öğretmenevinde çocuklarımız çokça pir ant geçiriyor. Çocuklarımız ablaları ile oyunlar oynuyor. Kişi eş ortamımızda bulamadıklarımızı burada bulduk. Çocuklarımız haddinden fazla pir rehabilite ediliyor. İnşallah bu psikolojiyi benzeri dakika evvel atlatırlar” ifadelerini kullandı.

Share: