Dert kültür hanek haberleri… Çek yapımı macera filmi Dert’da çekiliyor

Veca’nın Doğubayazıt ilçesinde, Pakistan’dahi teröristlerce kaçırılan iki Çek kızın, kurtarılma çalışmalarını konu düz avantür kırcı “The Extractors” sinema filminin çekimleri yapılıyor.

Ağrı Dağı, İshak Vakarlı Sarayı, Nuh’un Gemisi’hangi ilgili kalıntıların olduğuna inanılan alan ve Gök Taşı Çukuru özellikle doğmak amacıyla bir nice tarihi ve doğal güzelliğiyle dünyanın gelişigüzel yerinden gezici çeken Doğubayazıt, son yıllarda bölgede huzurun sağlanmasıyla yabancı göstergeç kanallarının birlikte ilgisini çekiyor.

Türkiye Film Komisyonu’nun çalışmalarıyla sabık sene dünyaca adlı Amerikan televizyon kanalı History Channel’in Nuh’un Gemisi’ne ilgilendiren kalıntıların olduğuna inanılan alanın belgeselini çekmesinin peşi sıra bu sene dahi Çekya’dan yapımcılar aksiyon meşgul film çekimi amacıyla bölgeye geldi.

Yapımcılığını Adam Dvorak’ın, yönetmenliğini ise Roman Kasparovsky’nin yaptığı “The Extractors” beyaz perde filmi, Pakistan’bile teröristlerce kaçırılan Çek vatandaşı iki kızın, ülkelerinin istihbaratı tarafından diplomatik ve fiziksel faaliyetlerle kurtarılma çalışmalarını laf alıyor.

Yöre halkı da film sahnelerini özden takip ediyor

İshak Vakarlı Sarayı’na mail noktada çekimlerine başlanan filmin bazı sahneleri üzere bile Van’a gidilecek.

Türkiye Film Komisyonu Başkanı ve kameraman Sait Koruyucu, AA muhabirine, filmin önümüzdeki sezonda Çekya’birlikte gösterime gireceğini ve uluslararası film festivallerine birlikte katılacağını söyledi.

Filmin bu bölgede çekilmesinin tanıtımın beraberinde hesaplı kendisine dahi getirisinin de olduğunu anlatım eden Havari, şöyle konuştu:

“Bu bölgenin yeğleme edilmesinin nedeni Şarki Anadolu’nun natürel bir film platosu olmasıdır. Türkiye Film Komisyonu yerine 2013 yılında Türkiye’nin tabii film platolarını öncelikle Hollywood film yapım şirketlerine enformasyon imkanımız oldu. Özellikle Los Angeles’te yaşadığım dönem içerisinde birçok yapım şirketiyle konuşma imkanımız oldu. Bu nedenle Doğubayazıt’ta film çekiliyor. Çekimlerin topu topu bire bir kamer sürecek. Bu hafta Doğubayazıt’ta çekimler yapıldı, gelecek hafta dahi Van’de, sonrasında üstelik senaryoya bakarak Doğubayazıt’ta çekimler bitmeme edecek.”

Koruyucu, filmin nesep yaşanmış tıpkı hikayeden bahis alındığını belirterek, olayın Pakistan’birlikte geçtiğini ama Türkiye’nin natürel aynı film platosu olması dolayısıyla filmin Doğubayazıt ve Van’de çekilmesinin yeğleme edildiğini anlattı.

“Film için 20’ye yakın yerel ekibimiz fariza yapıyor”

Türkiye’nin film platosu olmasının yanı sıra, imkanların da Avrupa standartlarıyla yarıştığını vurgulayan Apotr, “Ekip ve takım namına rastgele nev imkan Türkiye’da var. Şu dakika bu film amacıyla 20’ye mail yerel ekibimiz fariza yapıyor. 20 civarında ana takım Çekya’dan geldi. Buraya önce yerine 3 sene ilk geldiğimde Discovery Channel için Doğubayazıt’ta Nuh’un Gemisi belgeselini, güzeşte yıl de History Channel üzere Nuh’un Gemisi belgeselini çektik. Bu sene birlikte bu beyaz perde filmini çekiyoruz. Bunlar artarak bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Sinema, film ve belgesellerin bire bir içtima tanımında balaban çalım oynadığına işaret fail Apotr, şunları kaydetti:

“Film Doğubayazıt, Van ve Çekya’nın başkenti Prag’da çekiliyor. Bir Vakitler doğuda biraz düzenlilik sıkıntısı vardı amma bu serencam geldiğimde de gördüm ki insanlar haddinden fazla abat aynı şekilde Avrupa, Amerika, İngiltere ve Hindistan’dan buraya geliyor. Hassaten kaldığım hotelde bu sabahleyin Hintlilerle kardeş kardeş ettim. Nuh’un Gemisi’ni görmeye geldiklerini söylediler. Nereden duyduklarını sorduğumda birlikte belgeselde izlediklerini söylediler. Bu yaptığımız işin ne büyüklüğünde doğru ve durumunda olduğunun göstergesidir.”

Share: