Dışişleri Bakanlığı 2023 yılı bütçesi Çekim ve Bütçe Komisyonunda

DÜRÜST Tümen Amasya Mebus Hasan Çilez, Türkiye’nin ilkeli, beşeriyetçi aut politikasının büyük takdir topladığını söyledi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

MHP Mersin Ağacı Mebus Payidar Şimşek, Türkiye’nin aut politikada akıbet yüzyılın bildirme muvaffakiyetli sürecini yönettiğini belirtti.

Muhalefetin Türkiye’nin aut politikasına ait yaptığı açıklamaları eleştiren Şimşek, Türkiye’nin uyguladığı aut politikayla alım duyduklarını rapor etti.

Türkiye’nin süresince bulunduğu bölgenin ve Itidalli Doğu’nun arz dinamik ülkesi olduğunu dile getiren Parıltı, “Aut politikada seçme devir devletimizin ve milletimizin birlikte olmamız geçişsiz. Sırf muhalefet olsun diye niteleyerek ‘gelişigüzel şeye cebin olalım’ anlayışını kabul etmemiz gibi değil. Türkiye çok çetrefilli tıpkısı coğrafyada savaşım ediyor. Bu coğrafyada asayiş rastgele ahit bir numara problemdir. Tığ kıpırdak olmazsak, içeride bağlanak beraberliğimizi sağlayamazsak ayakta kalamayız.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhur İttifakı’ndan önce bile arsıulusal anlaşmalarda iktidara aldırmaz koşulsuz bindi verdiğini anlatan Parıltı, herkesin devletin menfaatine olan olaylarda hükümetin arkasında durması gerektiğini belirtti.

“Aut politikada Türkiye’nin güvenilirliği namevcut”

CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu ise aut politikada Türkiye’nin güvenilirliğinin olmadığını kanıt ederek, “Zira Türkiye’nin Cumhurbaşkanı dış politikada bildirme çok ‘u’ dönüşü eden insandır.” diye konuştu.

Çavuşoğlu’nun açıklamasında Türkiye’nin MEMLUK, Çin kabil ülkelerle ilişkisine değinmediğini öne süren Bekaroğlu, “Çin ile ait tek tıpkısı laf namevcut mu? Çin ile ilişik bir laf söyleseydin Uygurlardan birlikte kortej edecektin. Bilcümle Türk soylarından bahsettiniz, Uygurlar yok. Sebep yok? Zira sizin arsıulusal ilişkileriniz içeride olduğu üzere çıkarlara endekslidir. Sizin uluslararası ilişkilerinizin ilkesi, ahlakı bulunmayan.” görüşünü savundu.

Nazır Çavuşoğlu, Bekaroğlu’nun ifadelerine aksülamel göstererek, “Domates Dolması söylemeyin, önünüzdeki metinde var.” dedi.

Cazibe ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmayan bile Bakanlığın komisyona dağıttığı kitapçıkta Bekaroğlu’nun iddia ettiği bütün bilgilerin olduğunu, Icra Vekili Çavuşoğlu’nun konuştuğu müddet içerisinde hepsini anlatmasının benzer olmadığını söyledi.

“Türkiye, girişimci ve insanca aut politika uyguluyor”

YANLIŞSIZ Fırka Amasya Mebus Hasan Çilez, Türkiye’nin dış politikada Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün “Yurtta hazar, cihanda hazar” sözünü hedeflediğini belirtti.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde girişimci ve insanca dış siyasa uygulandığını kaydeden Çilez, “İlkeli, beşeriyetçi aut politikamız balaban ölçüm toplamaktadır.” ifadesini kullandı.

Çilez, Türkiye’nin kurumlu ve sarp duruşlu dış politikasını hareketli tıpkısı şekilde bitmeme ettireceğini vurguladı.

HDP Muş Mebus Gülüstan Koçyiğit ise iktidarın Kıbrıs ile ilgili bir nice “güzelleme” yaptığını fakat adanın siyasal yapısına bildirme aşkın karışan olan hükümet olarak tarihe geçtiğini encam sürdü.

YANLIŞSIZ Fırka’nin 2015 ile 2020 beyninde KKTC Cumhurbaşkanı olan Mustafa Akıncı’nın seçim kampanyası döneminde farklı ayrımsız vaziyet aldığını savunan Koçyiğit, “Kıbrıs’ta de hükümetinize, politikalarınıza, siyasetinize ters olanları ülkeye sokmayarak ya da devrisi gün tahril dışına çıkararak esasta orada birlikte tıpkısı ayrımcılığa imza attınız.” dedi.

Share: