DİYARBAKIR’DA ‘EVLAT NÖBETİ’ 4’ÜNCÜ YILINA GİRİYOR

DİYARBAKIR’de Hacire Akar’ın kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını belirterek, partinin il binası önünde başlattığı ve oğluna kavuştuktan sonraları sonlandırdığı eylemin peşi sıra, çocukları kaçırılan başka ailelerin 3 Eylül 2019’dan itibaren tuttukları evlat nöbeti, 4’üncü yılına giriyor. 2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan üzere nöbetini sürdüren Süleyman Aydınlık, ‘Mücadelemiz sonuna kadar HDP’nin kapısında devam edecektir dedi.

Diyarbakır’bile Hacire Akar, 21 Ağustos 2019’da kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler vasıtasıyla dağa kaçırıldığını belirterek, 1 dönem sonra partinin yer binası önünde habitat eylemi başlattı. Yerleşme eyleminin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece aile hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine akıbet veren Hacire Akar, çocukları kaçırılan ailelere üstelik çağrıda bulundu. Akar’ın evladına kavuşması ve çağrısıyla harekete sabık çocukları kaçırılan aileler, 3 Ilkgüz 2019’dan itibaren HDP binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylem Diyarbakır ile bile ilişkin kalmadı. Hakkari, Şırnak, Van, Muş ve İzmir gibi şehirlerde de çocukları kaçırılan aileler, HDP binaları önüne her an, eylem yaptı. Yavru nöbeti, devlet sınırlarını de aşarak Almanya’nın Başkenti Berlin’birlikte, yıldırı örgütü vasıtasıyla kaçırılan kızı Nilüfer üzere eylem fail Maide Türemiş ile bitmeme etti. Yavru nöbetine birçok siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu de bindi vererek, ara sıra aileleri konuşma etti.

3 Eylül’da 4’üncü yılına girecek olan ve 304 ailenin dönüşümlü eylemi, 1096 gündür sürüyor. HDP binası önündeki eyleme ortaklık seçme sabık zaman artarken, buradaki ailelerden 37’si, güvenlik güçlerine doğrulama olan çocuklarına kavuştu.

‘BU MÜCADELEMİZ HDP’NİN YIKILIŞI OLACAKTIR’

2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan için eylemini sürdüren Süleyman Ziyalı, yaz şita demeden ve pandemiye karşın eylemi sürdürdüklerini ifade ederek, şunları kaydetti

Konu evlatlarımız olmasaydı tek ağırbaşlı bizi buraya getiremezdi. 3’üncü yılımız bitiyor 4’üncü yılımıza giriyoruz. Tığ burada uşak nöbeti markajcı asıl ve babalar kendisine buradan kül Türkiye’ye sesleniyoruz. Burada yalnız öz evlatlarımız için HDP’nin kapısında değiliz. Yekpare Türkiye’nin çocukları üzere buradayız. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızı kandırıp yıldırı örgütlerine göndermesinler. Elimdeki Türk bayrağı bekâr bizim bayrağımız değil, herkesin bayrağıdır. Hepimiz kardeş kardeş buradayız. Bu mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Bundan eminim kim bu mücadelemiz sonuna büyüklüğünde HDP’nin kapısında bitmeme edecektir. Bu mücadelemiz HDP’nin yıkılışı olacaktır.

‘BİZ PKK’DAN EVLATLARIMIZI İSTİYORUZ’

İstanbul’da 8 yıl evvel HDP Kağıthane kaza binasına gittiği ve ardından kaybolduğunu iddia ettiği oğlu Yakup (19) için zürriyet nöbetini sürdüren Saliha Edizer dahi 3 Eylül’de bizim 4’üncü yılımız. Herkesi buraya bekliyoruz. Yanımızda oldukları sürece benzeri yere varacağız. Yaz ve kış demeden biz eylemimizi burada sürdürüyoruz. Baran ve çökelge demeden burada bekliyoruz. Bizim evlatlarımızı göndersinler. Biz PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz diye niteleyerek konuştu.Share: