DOĞRU Fırka Umumi Komutan Yardımcısı Alabalık, KKTC’de temaslarda bulundu

SELIM Öğür Genel Komutan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) temaslarda bulundu.

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Alabalık ile beraberindeki heyeti Cumhurbaşkanlığı’nda kabul etti.

Tatar, kabulde yaptığı konuşmada, kendisine yapılan bu manidar ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getirerek, Kıbrıs Türkü’nün temas ahit Türkiye ile istek birliği içerisinde olduğunu vurguladı.

Yıllardır kendi devletlerinin henüz üstelik güçlenmesini hedeflediklerini tamlayan Tatar, Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’birlikte yaptığı “KKTC’yi tanıyın” çağrısını hatırlattı.

Bu çağrının KKTC’ye ciddi verdiğini ve kullanılmamış siyasetin daha dahi güçlenmesi amacıyla sakil anlamda esin kaynağı oluşturduğunu anlatım eden Cumhur Reisi Tatar, Türkiye’nin gelişigüzel ant KKTC halkının beraberinde olduğunu dile getirdi.

Tatar, “KKTC çıktı pandemi sonrasında tıpkı yükselişe geçmiştir. Doğu Akdeniz’deki hakkımızı ve hukukumuzu savunurken Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği bizim amacıyla önemlidir. Rastgele alanda bize verdiğiniz bindi için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a ve size teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

“Yaşanan sıkıntılarda, gelişigüzel zaman, değme platformda yanımızda duran Türkiye Cumhuriyeti’dir”

Ala ile beraberindeki yıldız bilimi, daha bilahare KKTC Başbakanı Ünal Üstel aracılığıyla Cumhuriyet Altını Meclisi’nde kabul edildi.

Üstel, Alabalık ve heyetini KKTC’bile ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ile KKTC’nin geçmişten gelen koyu bağlarla birbirine merbut olduğuna dikkat çekti.

Hem ekonomide hem bile ulusal davada bu arada cereyan etme kararlılığında olduklarını ve bunu kimsenin değiştiremeyeceğini kaydeden Üstel, ulusal davada güvencelerinin ana yurt Türkiye olduğunu söyledi.

Üstel, “Yaşanan sıkıntılarda, herhangi bir zaman, değme platformda yanımızda duran Türkiye Cumhuriyeti’dir, ana vatan Türkiye’nin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’dır.” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın BM nezdindeki çağrısına değinen Üstel, ulusal davanın henüz birlikte encam gitmesi amacıyla teşrikimesai içerisinde üzerlerine hangi düşerse yapacaklarını tabir etti.

Türkiye ile seçkin sene yapılan Mali İşbirliği Protokolleri ve projelere de değinen Üstel, Türkiye’nin katkılarıyla bugünlere gelindiğini vurguladı.

Ala ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını iletti ve Ulusal Kontak Partisinin (UBP) yapılış sene dönümü zımnında kutlama etti.

“Tığ seçme devir KKTC’nin yanındaydık, yanındayız, yanı sıra olacağız.” diyen Ala, Kıbrıs davasına ait duruşlarını bilcümle dünyanın bildiğini ancak rastgele fırsatta yinelemekte fayda olduğunu söyledi.

Ala, “Cumhurbaşkanımızın BM Umumi Kurulu’nda temel prensiplerini ortaya koyduğu şekilde, tığ Ada’bile iki hükümran devletin tanınmasını benzeri ana umde yerine benimsiyor, destekliyoruz. Bütün arsıulusal toplumu üstelik bu temel öge çerçevesinde KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

KKTC’nin değme adımını desteklediklerini vurgulayan Alabalık, Ada’dahi, bölgede ve dünyada elan pir aynı ati üzere çalıştıklarını belirtti.

Alabalık, Akdeniz’da ve Ege’da uluslararası hukuka akıllıca, kendi haklarını esirgeyici ve katiyen bunlardan ivaz vermeyen aut politikalarının bitmeme edeceğini söyledi.

“Erdoğan’ın KKTC’nin tanınması üzere yaptığı çağrıyı alkışlıyoruz”

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Yol Yordam de, Alabalık ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Töre, KKTC ile Türkiye ilişkilerinin en son düzeyde seyrettiğine belen ederek, Gün Doğusu Akdeniz’dahi KKTC’nin yaşatılmasının görevleri olduğunu dile getirdi. Adap, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’nin tanınması üzere yaptığı çağrıyı alkışladıklarını rapor etti.

AB üyeliği üzere hesaplı çalışma ve kriterleri desteklediklerini ancak AB’nin kendi ilkelerine zıt düştüğünü belirten Töre, Kıbrıs’ta ihtilaf olmasına karşın Küçük Asya kesiminin birliğe kabul edildiğini hatırlattı.

Töre, Kıbrıs Türkü’nün Türk milletinin ayrılmaz tıpkı parçası olduğunu belirterek, devletlerin ismi ve coğrafyasının ayrımlı olabileceğini ancak “öznenin milli sav olduğunu” ve Türkiye ile beraberlik ruhu içerisinde yola bitmeme edeceklerini aktardı.

Ala ise Türkiye’nin seçme zaman Kıbrıs Türkü’nün birlikte olduğunu, KKTC’nin uluslararası alanda bildirme ongun yere sahip olması üzere çalıştığını belirtti.

Haksızlık ve oldubittilere katiyen izin etmeyeceklerini vurgulayan Alabalık, bunun yanı sıra kimsenin hakkını da istemediklerini rapor etti.

Alabalık, “KKTC ile gelişigüzel olduğumuz sürece kusurlu, diplomatik cepçilik yapanların son alması mümkün değildir.” dedi.

“Bir Nice ülkede takdirle karşılanan dış politikamızın KKTC’ye bile zait yansıması oluyor”

YANLIŞSIZ Parti KKTC Temsilciliğini de mülakat fail Alabalık, burada ziyaretine ilişik değerlendirmelerde bulundu ve KKTC’nin rastgele zaman yanı sıra olduklarını anımsattı.

Türkiye’nin, Cumhur Reisi Erdoğan öncülüğünde yürüttüğü dış politikanın birçok ülkede takdirle karşılandığını kaydeden Ala, bunun KKTC’ye üstelik fazlalık yansımasının olduğunun altını çizdi.

Ala, KKTC’deki AK Fırka Temsilciliğinde ayrımsız öncü değişimi olduğunu rapor ederek, Sıtkı Öztekin’in DÜRÜST Öğür KKTC Temsilciliği görevini Gönüllü Yönlüer’e devrettiğini söyledi.

Öztekin’in yararlı işler yaptığını belirterek namına teşekkür fail Ala, Yönlüer’e ise çalışmalarında başarılar diledi.

Alabalık, elan bilahare partilerle dahi görüştü.

Ala’ya, KKTC ziyareti sırasında YANLIŞSIZ Fırka Konya Mebus ve TBMM KKTC Ülfet Grubu Başkanı Orhan Yiğitlik, SELIM Öğür İstanbul Saylav Utku Sırakaya, DÜRÜST Öğür Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Arazi ile sair yetkililer eşlik etti.

Share: