Doktorlar 3D yük yardımıyla benzeri bebeğin hayatını kurtardı

Tıbbi görüntüleme segmentasyonu uzmanı ve e-Nable Polonya Vakfı’nda fahri olan Pawel Ozga, bir bebeğin ameliyat öncesi kafatası modelini 3D adına bastı.

Elden dört günü kaldığı kanıt edilen ve kafatasının elden beşte biri ile doğan bebek tıpkısı oksipital kemikten yoksundu. Bu de bebeğin kanı dokusunun tıpkı kısmının açığa çıktığı ve müstacel operasyon gerektirdiği anlamına geliyordu. Çağa, Krakow’daki Darülfünun Yavru Hastanesindeki Yenidoğan Patoloji ve Sakil Hizmet Ünitesine getirildi.

Sygnis isimli Varşovalı firma bile kafatasının sanal bire bir görüntüsüne binaen, mıknatısi rezonans görüntüleme (MRI) ve bilgisayarlı tomografi (BT) kullanarak 3D sorumluluk ile kafatasını hazırladı. Yalnız 96 saatte bile bire bir kafatası oluşturmayı başardı.

Yapılan modeller hastaneye atıf edildikten sonra başarılı bire bir cerrahi müdahale gerçekleşerek bebeğin hayatı kurtarıldı.

Sygnis isimli firma bu liyakatli operasyondan bilahare, yedi yaşındaki bir çocuğun da omurgasının modelini hesap etmek amacıyla Katowice Hastanesi ile birlikte çalıştı.

Araştırmacılar ve etibba, giderek 3D baskının tıp alanında daha sık kullanılmasını rüya ediyor.

Share: