DSİ’nin Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmaları sürüyor

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Büyüklük Su İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğünce Tımarlı Sulaması’ndaki çalışmalara bitmeme ediliyor.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan bağlanmış açıklamada, DSİ’nin Çankırı ve Çorum’un tarım arazilerinde yetiştirilen ürünlerin henüz gür sulanması, verimin artırılması ve havza halkının suya ulaşımının kolaylaştırılması için var olan imkanları elan üstelik iyiye taşımak amacıyla dev projelere imza attığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan DSİ Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, projenin tamamlanmasıyla birlikte Çankırı ve Çorum illerinde kâin toplamda 77 bin 50 dekar ekincilik arazisinde çağdaş borulu herkes ile sulama yapılacağını ifade etti.

İş kapsamında Çankırı’de 13 bin 350, Çorum’birlikte 49 bin 400 dekar koyulmak üzere hep 62 bin 750 dekar alanda çalışmaların tamamlanarak sulamaya açıldığını nâkil Akca, şunları kaydetti:

“Bölgede yapılacak sulu tarım ile 2022 yılı ünite fiyatları ile mevki ekonomisine almanak yaklaşık 125 milyon teklik yardım sağlanması hedeflenmektedir. Projenin tamamlanmasıyla 2022 yılı ünite fiyatları ile büyüklük ekonomisine yıllık yaklaşık 150 milyon lira katkı sağlanması hedeflenmektedir. Gündeş sulama ile tarımda sağlanan mahsul artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, ekinci gelirlerinde aracısız ve dolaylı artışa bozukluk oluyor. Bu uzanım aynı yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına bakım ediyor, diğer yandan bile yaşam standardını yükseltiyor. Tımarlı Projesi ile sulamaya açılan arazilerde yetişen işaret çeşitliliğinin ve verimin arttığını gözlemliyoruz. Tüm araziler sulamaya açıldığında, tarıma dair sanayinin artması ile mıntıka halkının sosyo-iktisadi kendisine aksiyon göstermesine ulama sağlanacaktır.”

Share: