Dünyaca ünlü web sitelerinde yasa dışı zırh satışı

Mürekkep Kraliyet mütemmim haklarını siper kuruluşu Which’in yaptığı araştırı böylece bıçak, muşta, tığ üzere yasa dışı silahların alış aksata sitelerinde satıldığı görüldü.

Which, dünyanın arz iri çevrimiçi perakendecisi Amazon’dahi, “trekking direkleri” adına tanımlanan ovuşturma kilitli coplar ve eBay’da 27 sterline tırtıklı bıçaklar satıldığını ortaya çıkardı.

Antrparantez kuruluş, bazen ürünlerin başlıklarında özel karakterler kullanılarak Amazon’üstelik algılanmamalarının sağlandığını ortaya çıkardı. Söz Gelişi; tıpkı iz web sitesinde “bătõ” ismiyle listeleniyor.

YERYÜZÜ GENİŞ SİLAH YELPAZESİ ALiEXPRESS’E AİT

Which, yer degaje zırh yelpazesini AliExpress ve Wish’te buldu, “hudayinabit açılan bıçak” aramalarında 10 sterlinin altında düzinelerce gayrikanuni silahlar listelendi.

Wish’te ise tümsekli tokası bıçağı ve 1 sterline satılan tıpkı cüzdanda gizlenilmek için düşünülmüş benzeri bıçak bile dahil koyulmak için benzeri dizi film bilinmedik bıçak buldu.

Ayrıca yapı, ilk silah aramalarından sonradan algoritmalar aracılığıyla dört platformda de katma yasaklı silahların önerildiğini bile buldu. Bu üstelik pazaryerlerinin sadece gayrikanuni ürünlerin satışını kolaylaştırmakla kalmayıp, kullanıcılara farklı yasa dışı yahut alçak ürünleri tavsiye ettiği anlamına geliyor.

YAPTIRIM UYGULANACAK

Soruşturmanın peşi sıra Amazon ve eBay, Which marifetiyle bildirilen kamu listeleri kaldırdıklarını söyledi. Wish ise listeleri kaldırma sürecinde olduğunu söyledi.

Amazon, cop satıcılarına alın yaptırımlar uygulanacağını ve eBay birlikte ürünlerin sebep İngiliz alıcılara engellenmediğini araştıracağını söyledi.

AliExpress üstelik listeleri kaldırdığını söyledi; ancak Which, sitenin yanıtından bilahare 2,83 pound karşılığında tıpkısı kendini defans bıçağı sunan promosyon e-postası aldı.

2019 Geveze Silahları Yasası, belli silahlara erbap olmayı gayrikanuni ayla getirmişti. Bunların satışı, ithalatı, tedariki, üretimi ve kamuda bulundurulması ise doğrusu yasa dışıydı.

“ENGELLENMELERİ GEREKİR”

Bitiren himaye politikası başkanı Sue Davies şunları söyledi: “Serencam araştırmamızın çevrimiçi pazarlarda olağanüstü pimpirik fiyatlarla satılan yasa dışı silahları ortaya çıkarması ve bu teknoloji firmalarının ilişik ağır sıklet maddeleri de piyasaya sürmesi huzursuz edici. Bu, bu platformlar vasıtasıyla yapılan kontroller ve takip üzerine büyük istifham işaretleri yaratıyor. Çevrimiçi pazaryerlerinin henüz fazla etki alması ve sitelerinde gayrikanuni silahların görünmesini engellemesi gerektiği çıplak.”

Liverpool John Moores Üniversitesi’nde polislik alanında öğretim yardımcısı kendisine etkin çarkıt hafiye Richard Carr şunları söyledi: “Web sitelerinin bu kabil ürünleri satmasına sağtöresel açıdan şaşırdım. Bu çeşit silahlar, suç niyeti haiz kişilerin eline geçtiğinde, bu sonuç tehlike olabilir.”

Share: