DÜRÜST Parti’li Keşir, Malatya’da karı sivil toplum örgütleri ve girişimcilerle buluştu Açıklaması

DÜRÜST Fırka Umumi Minval Avrat Kolları Başkanı Ayşe Keşir, iri Türkiye idealini, hayalini, siyasette, ticarette, tarımda, kalkınmanın kül alanlarında karı erkek alay malay yapmak istediklerini söyledi.

Keşir, Malatya Nikah Sarayı’nda avrat sivil cemiyet örgütleri ve girişimcilerle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, 2021 yılının nisan ayından bu yana kadın sivil sosyete örgütleri ve kalburüstü avrat girişimcilerle “Kadınlarla Büyük Türkiye Uğrunda” sloganı ile buluşmalar düzenlediklerini, toplantılara Hakkari’den başladıklarını ve Malatya’nın 78. diyar olduğunu dile getirdi.

Kadınlara yönelik isteklendirme, görüntü ve projelerin bilinirliğini arttırmak istediklerini, Malatya’nın bu konuda bahtlı tıpkı kent olduğunu aktaran Keşir, ilde 20’den çok kadın kooperatifinin olduğunu, karı üretimi, kadın girişimciliği, tarımda eş varlığını daha da arttırabilmek istediklerini belirtti.

Ayşe Keşir, “Karı üretimi, eş girişimciliği, tarımda kadının varlığı açısından çokça etken benzeri site ama bunu henüz ne kadar attırabiliriz, duymayan, bilmeyen kalmasın istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin hem kurtuluşta, hem kuruluşta eş ayvaz baş başa bugünlere geldiğini rapor eden Keşir, “Iri Türkiye idealimizi, iri Türkiye hayalimizi esasen siyasette, ticarette, tarımda, kalkınmanın tamam alanlarında eş eş bile gerçekleştirmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızdan tığ herhangi bir konuda kadınlar olarak haddinden fazla büyük benzeri çetin alıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Keşir, Türk kadınının türe ettiği şekilde siyasette, üretimde, karar kabul etme mekanizmalarında meydan alması üstüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulamaları, desteği ve takdiri ile yıpranmamış tensikat ve kanunlarla alçak anlamda kolaylaştırıcı çalışmaların yapıldığını vurguladı.

SELIM Parti’li Keşir, elan sonraları Malatya Kongre ve Hars Merkezi’nde planlı “Karı Emeği” programına katıldı.

Programın girişinde gazetecilere açıklamalarda kâin Keşir, DOĞRU Öğür yerine kuruluşlarından bu yana kadının kalkınmadaki gücüne mümin aynı tümen olduklarını kaydetti.

Bütün intihap beyannamelerinde, hükümet programlarında buna sıklıkla yer vererek tensikat yaptıklarını belirten Keşir, şöyle devam etti:

“Kadının kalkınmadaki yerine ilişkin zamanında da sağlam haddinden fazla proje yaptık başkanlarımızla gelişigüzel. Amma bu dolaşma, kullanılmamış dönemde kadının kalkınmadaki gücü üstüne aynı proje akdetmek istedik, arkadaşlarımızla meşveret ettik. Anadolu’de özellikle amme kurumlarının, KOSGEB’in, tarımın, Tarım ve Rustik Kalkınmayı Tutma Kurumunun ve ayrıksı kurumların kadınlara verdiği alelhusus fazlalık çalışmalar var, kaynak ve destekler var. Bu desteklerin heves ettiğimiz ölçüde, yeterince bilinmediğini gördük ve istedik ki çıktı eş bilsin, çıktı avrat haberli olsun ve bunlardan faydalansınlar. Onun için yer mülk dolaşıyoruz. İlin yereldeki uzmanlarına, yetkililerine konuları anlattırıyoruz. ve antrparantez bu destekleri alıp işini kurmuş öncü kadınlar var rastgele ilde Malatya’bile üstelik olduğu üzere, o kadınlarla toplumu tanıştırıyoruz kim onlar şan dublör olsunlar ve yıpranmamış gelecek, girişimde bulunacak kadınlara hem güdeleme sağlasınlar hem öncü olsunlar.”

Hakkari ile başladıkları bu serüveni haftaya Edirne’deki çalışmayla sonlandıracaklarına değinen Keşir, iri ilçelerde dahi teşkilatlarca bu toplantıların sürdürüleceğini aktardı.

Ayşe Keşir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığ istiyoruz ki seçme mahallede, seçme ilçede daha çok eş bu desteklerden haberdar olsun, müracaat etsin, işini kursun, girişimci olsun, hem kendi ekmeğini çıkarsın, hem arada bir gördüğümüz örneklerde olduğu gibi yıpranmamış istihdam alanları açsın. Değişik şehirlerde şurası gördük, aslında haddinden fazla doğurucu kadınlar var. Tek belki vermediğiniz, hiç aklınıza gelmeyecek alanlarda, sektörlerde üretim yapıyorlar. Gündüz panelleri üretiyorlar, savaş benzetim cihazları ihracatı özne canlı hanımlar var değişik illerde, tarımda keza anca. Adi girişimlerle başlayıp balaban rakamlara vasıl, ihracat özne mütehammil çok avrat var. Onlar bu ülkenin yiğit kadınları, iri Türkiye hayalinin yollarını döşeyen yiğit kadınlar, bugün de Malatya’nın alp kadınları ile birlikteyiz.”Share: