Edip Salman Rüşdi, New York’taki konferansta saldırıya uğradı! ‘Şeytan Ayetleri’ kitabı zımnında ölüm tehditleri alıyordu

Hint kökenli İngiliz edip Salman Rüşdi, ABD’nin New York kentinde katıldığı bir aktiflik sırasında istişare yaparken saldırıya uğradı.

BOYNUNDAN BIÇAKLANDI

New York Polisi yoluyla yapılan açıklamada, bıçaklı aynı koca vasıtasıyla saldırıya uğrayan Rüşdi’nin boynundan bıçaklandığı, saldırganın ise gözaltına alındığı belirtildi. Chautauqua Enstitüsü’nde yaptığı müracaat sırasında bıçaklanan 75 yaşındaki Rüşdi, helikopterle hastaneye kaldırıldı. New York Valisi Kathy Hochul olaydan kestirmece 1 saat sonra düzenlediği basın toplantısında Rüşdi’nin hayatta olduğunu söylerken, keyif durumuyla ait tafsilat paylaşmadı.

“IBLIS AYETLERİ” KİTABIYLA ELEŞTİRİLMİŞTİ

Prestijli bire bir edebiyat ödülü olan Booker ödülüne cemaat yazar Rüşdi’nin, 1988’de yayınlanan Şeytan Ayetleri adlı kitabı dine taşlama içerdiği gerekçesiyle eleştirilmişti. Rüşdi, gerçeküstücü, mesnet-modern yerine nitelendirilen romanı nedeniyle ölüm tehditleri almıştı.

HUMEYNİ, 3 MİLYON DOLAR DÜRÜ KOYMUŞTU

Kitabın yayınlanmasından 1 sene bilahare İran’ın rahmetlik dini lideri Ruhullah Humeyni, Rüşdi’nin idamını istemiş ve öldürülmesi amacıyla 3 milyon dolar hediye koymuştu. Elan sonradan nısıf resmi ayrımsız İran dini vakfı ise 2012’de ödüle 500 bin dolar henüz eklemişti.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Hindistan tevellütlü yazar Rüşdi, 1981’de “Geceyarısı Çocukları” (Midnight’s Children) kitabı ile ad kazanmış ve kitabı elden Bir Krallık’ta 1 milyonun üzerinde satmıştı. Ancak Rüşdi 1988’de dördüncü kitabının yayınlamasıyla ölüm tehditleri almış ve 9 sene süresince saklanarak devam etmek zorunda kalmıştı.Share: