Edirne Eczacılar Odası Başkanı Kılıçgil: “Ispençiyari Hizmeti Gözdağı Altındadır. Tıpkısı Eylemlilik Sürecine Başlıyoruz”

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, Esenlik Bakanlığı Melfuf Ifa Yönetmeliği’ndeki mesail nedeniyle Teşrinievvel ayının ortasında Ankara’da eczacı mitingi yapmayı planladıklarını söyledi. Kılıçcıgil, “Meslektaşlarımız borç, cesaret sarmalına girmiştir. Yaygın tılsım, ispençiyari hizmeti yıldırma altındadır. Bire Bir eylemlilik sürecine başlıyoruz” dedi.

Edirne Eczacılar Odası Başkanı Gürkan Kılıçcıgil, Edirne Eczacılar Odası binasında, meslektaşlarıyla bire bir araya geldi. Meslektaşlarıyla Eylemlilik Süreci Toplantısı gerçekleştiren Kılıçcıgil, “Sorunlarımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza dahi bildirmek istiyoruz. Bu sorunları anlatmak amacıyla dahi Türk Eczacılar Birliği gözetiminde Cumhurbaşkanımızdan bir randevu istek ettik. Kâin sorunlarımızı ve çözümlerimizi, ayrımsız bile bizim ağzımızdan dinlemesini yeryüzü ediyoruz” dedi.

“İKİ ECZANEDEN BİRİ KAPANMAYLA KARŞI KARŞIYA”

Kılıçcıgil, Türkiye’deki umar, eczacılık hizmetinde çok dip mesail yaşandığını rapor ederek şunları söyledi:

“Bu sorunlar anbean derinleşmektedir. Sorunların başında dahi iktisadi sorunlar gelmektedir. Türk Eczacılar Birliği’nin birlikte basın toplantısında rapor ettiği üzere seçme iki eczaneden biri kapanmayla karşı karşıyadır. Hele kırsalda, yeryüzü ücra kasabalarda hizmet veren meslektaşlarımız zaman kapanma noktasına gelmişlerdir. Meslektaşlarımız vecibe, kredi sarmalına girmiştir. Çok merhem, ispençiyari hizmeti yıldırma altındadır. Bire Bir eylemlilik sürecine başlıyoruz. Amaçlarımız 13 yıldır güncellenmeyen ve 8 Orak Ayı 2022’da dekoratif tıpkı aranjman yapılan çare karşılık kararnamesinin aktüel ihtiyaçlar dahilinde Euro zayıf dahilinde, eczanelerin ihtiyaçları dahilinde güncellenmesini istiyoruz. Vatandaşlarımızın ilaca ulaşım da yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Yaz aylarından çıkmış olmamıza karşın yüksek oranda ilaç yokluğuyla alın karşıyayız. Önümüzdeki şita aylarını değerlendirdiğimizde bu reçete yokluğunun derinleşmesini vatandaşlarımızın sunma asıl ilaçlara da erişemeyeceği noktaya geleceğini görüyoruz. Bu konuyla ilgilendiren namına yetkilileri uyarıyoruz.”Share: