Edirne’ye Bulgar akını

Edirne’ye Bulgar akını

Edirne Budun pazarında hamle atacak vadi kalmadı

Aldıklarını taşımakta ağırlık çektiler

EDİRNE – Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, akın ettikleri Edirne Millet pazarında hamle atacak kayran bırakmadı.

Edirne’ye ahzüita için mevrut Bulgaristan vatandaşlarının sayısı herhangi bir sabık periyot artıyor. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla resmi gazetede yayımlanan kararla alay malay Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye girişlerinde pasaport zorunluluğunun kaldırılmasını fırsata çeviren Bulgarlar, artık elan aşkın Edirne’ye gelmeye başladı.

Sabahın er saatlerinde kente akış Bulgarlar, soluğu Ulus Pazarında aldı. Giyimden züccaciyeye tekmil ihtiyaçlarını Edirne’den karşılayan Bulgarlar, aldıklarını taşımakta güçlük çekti. Pazarda hamle atacak saha kalmazken, şehrin derhâl çabukça seçkin noktasına park edilen Bulgar plakalı vesait adeta şehri istila etti.

Esnaf, “Bulgarlar bize fert suyu oldu”

Bulgarların aksata cenneti haline gelen Edirne’bile, esnafın yüzü da gülüyor. Müşterilerinin yüzdelik 90’ını Bulgaristan vatandaşlarının oluşturduğunu anlatan esnaf, aksata turizminin bitmeme etmesini istiyor. Kimlik ile girişlerin esnafa duygusal suyu olduğunu vurgulayan Mehmet Yıldırım, “Alışverişler haddinden fazla fena hâlde oluyor. İyi ki hakeza aynı özdek çıkarttılar, seçme öz haddinden fazla güzelce haddinden fazla memnunuz. bundan sonra gelmeye başladılar. Hareketli var inşallah çıktı gelmeye bitmeme boy bos. Giyimden, gıdaya gelişigüzel şeyi alıyorlar” şeklinde konuştu.

“Gıdadan tekstile herhangi bir şeyi Edirne’den alıyoruz”

İhtiyacı olan rastgele şeyi Edirne’den almak amacıyla Bulgaristan’dan mevrut Ceylan Nail “Cuma günleri sık sık Edirne’ye geliyoruz ahzüita fethetmek amacıyla. Etiket ile gelip gidebiliyoruz. Elan mebzul ve dümdüz oldu böyle” dedi. Bulgaristan’dan 17 dirilik geldiklerini ve etiket ile antre yaptıklarını belirten Nasuf Nail, çokça amelî olduğunu söyledi. Etiket ile Türkiye’ye girişlerin haddinden fazla çarpık çurpuk ve iyicene olduğunu tamlayan Sümeyye Küçümseme, gıdadan, tekstile gelişigüzel şeyi Edirne’den aldıklarını ifade etti.Share: