Ekrem İmamoğlu: Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosunun İlk Etabı 2023’te, Hacısı Hocası 2024’ün Son Çeyreğinde Hizmete Girecek

Selen: OKTAY YILDIRIM – Müşteri: HIÇLIK KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Rum Yakası’ndaki 3 ilçeden geçecek, 8 istasyonlu, 10,9 kilometrelik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli yer altı treni hattındaki ray kaynatma çalışmalarını başlattı. “Şu an gelinen kur büyük” diyen İmamoğlu, Sancaktepe-Çekmeköy arasındaki ilk etabın 2023’te, Sultanbeyli etabının ise 2024’ün akıbet çeyreğinde tamamlanacağını söyledi.

İBB, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli yer altı treni hattının yapımına Mayıs 2017’bile başladı. Proje, yapımına başlandıktan yemeden içmeden 7 ay sonradan, 29 Meyan 2017’üstelik durduruldu. İnşaata Mart 2018’da gene başlandı. Ancak çarkıt İBB yönetimi vasıtasıyla hak ediş ödemelerinin yapılamaması dolayısıyla şantiyede çalışmalar, o güne dek yüzdelik 4’lük bir feyiz sağlanmışken Ilk Teşrin 2018’den itibaren durdu. Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki bakir İBB yönetimi, Ilk Teşrin 2019’de yapılan sözleşme ile Deutsche Bank’tan itimat sağlayarak hattın baştan imalatına başladı. Kestirmece yüzdelik 65 seviyesinde olgunluk sağlanan antrparantez ray kaynatma işlemleri bugün başladı. Sancaktepe Divan İstasyonu’nundaki ilk rayları, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Akpelin Alpkökin ve şantiye çalışanları ile alay malay kaynatan İmamoğlu, konuyla ait değerlendirmelerini da çalışanların ortada yaptı.

Konuşmasının başında, Bartın’bile yaşanan grizu patlamasında yaşamını yitiren 41 beyaz zehir işçisini anan İmamoğlu, şunları söyledi:

“EROIN İŞÇİLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM: Ne yazık kim geçen hafta sonu kaybettiğimiz eroin işçilerimizi burada rahmetle, minnetle anıyorum. Başımız iyi olsun milletçe. Ailelerine dip sabır diliyorum, Allah yardımcıları olsun. Milletçe yanındayız bilcümle ailelerin. Bu garip işlerde gerçekten Tanrı kazasız, eziyetsiz, belasız ortamlar yıldız etsin. Burada emekçi kardeşlerimizin parmağı kanamasın… Zayiat yaşandığında insanın içi yanıyor. O bakımdan burada iş güvenliğine, işçi güvenliğine dikkatle, inceden inceye benzeyen yüklenicimize, hep çalışanlarımıza tabii teşekkür ediyoruz ve bütün mücahede ortamlarımızda ilgi etmeye, bu konuda kırılan davranmaya mücahede ediyoruz.

ŞU ZAMAN GELİNEN SEVİYE KOCAMAN: Bire Bir yanıyla birlikte gururla buradayız. Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli hattımızda kısık bir say içerisindeyiz. Bu hattı yüzdelik 3-4 seviyelerinde devraldık. Aynı hizip yapı yeri kurulumları, kâh şaft çalışmaları ve ayrımsız kısım tünel çalışmaları vardı. Ayrıca bunlar, ne efsus ki durdurulmuştu. Şunu de anlatım edelim; burada bire bir öndelik ödemesi olmamasına rağmen yola çıkılmış bir hattı bura. İyi niyetle yola çıkılmıştı. Amma tabii geldiğimizde işin durmuş olduğunu ve ayrımsız kaynağının olmadığını belirleme ettik ve hızlıca ‘Burada çalışmaları lacerem başlatırız’ diye niteleyerek yola çıktık. Deutsche Bank’tan elde ettiğimiz bir güven imkanıyla bu arada, sonrasında benzeri emre muharrer senet tahvil ihracıyla beraber önümüzü açtık. Şu an gelinen düzey muhteşem. Zira beyninde 2,5 yılı az buçuk aşan tıpkı faaliyet süreci var. ve bu mücahede sürecinde yüzdelik 65’lik seviyeye geldiğimiz ilk kesim var. Bu önceki bölümle ilişkin hedefimiz, 2023’ün ağustos, eylül aylarında Sancaktepe bölgesini inşallah Çekmeköy’e angaje etmek istiyoruz. Bittabi çabukça 2024’te dahi son çeyreğine belki kalmadan, Sultanbeyli’yi birlikte bu antrparantez bağlayacak şekilde yolumuza aylamak istiyoruz.

TELAFFUZU BİLE EL RAKAMLAR: Sözünü ettiğimiz işler, print ve niteliksiz sıfır yolculuklar. Şurada gördüğünüz şu hattın kısaca 1 kilometresi dahi büyük rakamlar. Telaffuzu dahi tahakküm rakamlar. 500-600 milyon lirayı güzeşte maliyetleri bulan rakamlar. Ne yazık ki hakeza maliyetlerle yaptığımız işler. Bu cins maliyetlerin de finansman modeli bellidir. Bari rastgele şeyi direkt kasamızdan yapabilsek. Ama doğru vadelerde borçlanarak, şehrin bugününü üstelik kurtararak, geleceğe çevrilmiş mali düzenlemesiyle kentin yaşatılacağı ve elde edeceği kalitesiyle karşılayabileceği ayrımsız ödeme takvimini şehrin önüne koymaktır ki bu de 10-12 yıl kabil vadelerde borçlanabildiğimiz ölçüde, bunların şehirler açısından çok nadir olduğunu biliyoruz. Çünkü şehrimizde 2030 ve 2050 vizyonuyla bu arada belirlediğimiz ati hedefi, bu kentin 800-850 kilometre raylı sisteme vurmak zorunda olduğu gerçeğidir.

SULTANBEYLİLİLERİ 55 DAKİKADA TAKSİM’E ULAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ: Hatla alay malay Sultanbeylilileri 55 dakikada Taksim’e ulaştırmayı hedefliyoruz. Bunu yaptığımız takdirde bu kentte kaliteli hayat benzer. Bu yönüyle parçalanmamış gücümüzle, tamam inancımızla yola bitmeme ediyoruz. Bu hattımızda arttırma bire bir para kaynağımızla ilgili sürecimiz bitmeme ediyor. Divan onayımızın çıktığı tıpkısı karardı. Şu anda birlikte yeniden merkezi idarede süreçlerini takip ediyoruz. Umuyorum kim hem oradaki süreçleri hem dahi soy bulma konusundaki kabiliyetlerimizi, memleketimiz ve şehrimiz yerine ortak kabiliyetlerimizi geliştirerek bu hattı de arz doğudaki ilçemizi Sultanbeyli’yi, Sultanbeyli halkını, Sancaktepeli hemşerilerimizi, vatandaşlarımızı bir an ilk kentin temas noktasına toplu taşımanın yer güzeli, bildirme ideali olan raylı sistemle buluşturabilmek. Bugün yaktığımız şule, bu tünelin ucundaki ışığın görünmesi anlamına geliyor. Heyecanlı bir şekilde, 2023’te ve 2024’te hem Sancaktepeli hem Sultanbeylili hemşerilerimizi bahtiyar edeceğimiz günlerde ve bu gördüğünüz tünelde bu kez trenimizle beraber her an vatandaşlarımızla buluşmak ve birbirimizi tesit etmek istiyoruz. Bu yolculukta hem sefer arkadaşlarıma hem yüklenicimize hem bilcümle emeği güzeşte herkese, geçmişten bugüne ve yarınlara istekle teşekkürname ediyorum. Belirgin bire bir süreçle bu zaman dilimini başarıyla sonuca ulaştıracağımızdan bile hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

TEK YÖNDE SAATTE 64 BİN 800 PALYATIF TAŞINACAK

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin’in verdiği bilgelere bakarak, kentin Küçük Asya bölümündeki karayolu trafiğini rahatlatması muhtemel ve iki yaka arasındaki çevirgeç geçişlerini düşüreceği öngörülen format, 8 istasyondan oluşacak. 10,9 kilometrelik hattaki seyahat süresi 16 an olacak. Format ile saatte biricik yönde 64 bin 800 palyatif taşınacak. Şekil; Çekmeköy, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinden geçecek. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Yer Altı Treni Hattı’nın devamı niteliğinde olan bakir biçim hizmete açıldığında, hazır durumdaki Marmaray ve metrobüs hatları, aplikasyon projeleri tamamlanan Sultanbeyli- Kurtköy Aceleci Tren ve Yenidoğan-İmes-Soyak Yenişehir Metro hatları ile yapım aşamasındaki Şifahane-Taşdelen-Yenidoğan Yer Altı Treni Hattı, Dudullu-Bostancı Metro Hattı ve Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Yer Altı Treni Hattı ile bütünleşmiş olacak.

Share: