Elazığ Osb Müdürü Suat Öztürk: “tarz Bankası Faizi Yüzdelik 13’e Düşürdü Ama Piyasadaki Faizler Yüzde 32-40 Beyninde. Bu Yüzde 13 Kime Uygulanıyor?”

Elazığ Kombinasyon Endüstri Bölgesi Müdürü Suat Öztürk, Dalan Bankası’nın politika faizinde tıpkısı puanlık düşüş kararının, piyasaya yansımadığını söyledi. Öztürk, “Şekil Bankası 1 puan daha düşürdü, yüzde 13’e düşürdü. Amma gerçeklik fiyatlara baktığınız devir, yüzdelik 32, yüzde 34 ve yüzde 40 arasında faizler var ki esnaf, tüccar, sanayici bu faizlerin altından nasıl kalkacak? Bu yüzde 13 kime uygulanıyor? Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor” dedi.

Elazığ Tevhit Uran Bölge Müdürü Suat Öztürk, Tarz Bankası Dünyalık Politikası Kurulu’nun yöntem faizinde yaptığı indirimin, gerçek faizle örtüşmediğini söyledi. Öztürk, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sanayicilerin esnafın tüccarın tüketicinin herkesin bundan etkilenmemesi tür değil dünyada ayrımsız kazançlı kriz var mı var enerjinin getirmiş olduğu ve bir nice ülkede yıllarca biricik haneli olan enflasyon olan ülkelerde üstelik çift haneye artık. Enerji fiyatları dünyada seçme tarafta arttı. Bunların öz mal değerlerine bakarak, bizim zat mülk değerimize bakarak arttı. Yüzdelik 100, yüzde 1,2 birebir. 2 birebir 1,3 kalan ülkeler var akaryakıtta kırıcı bire bir potansiyel var. Enflasyonda doğrusu yüzdelik ayrımsız, yüzde 2 seyreden ülkeler yüzde 7-8′ daha çok. Yüzde 8-9 olanlar 11-12’lere daha çok. Bunlar tamam.

Ama ülkemizde şöyle bire bir format var; akaryakıt fiyatları ülkemizde haddinden fazla okkalı arttı. Kurlar aheste manada arttı. Bu kurların artması demek, dış alım kendisine dışarıya vabeste bilcümle ürünlerin fiyatlarının artması demektir. Bunların artmasıyla beraber bağırsak piyasadaki tüketiciye yansıyan fiyatlar, nakliyeler ağır sıklet yerine 4 hatim arttı. Düşünün Elazığ’dan Malatya’ya bin 500 liraya taşımalık yapılırken, zaman 3 bin 500 liraya yapılıyor. Bingöl’e bin 500 liraya araba giderken, zaman 4 bin liraya gidiyor. İstanbul’dan 7-8 bin liraya makine gelirken ayrımsız taşımalık arabası, zaman 20-25 bin lira arası. Bunlar bu eksiksiz maliyetleri artıran unsurlar. Gayrı taraftan tabiatıyla bizde şöyle; tıpkı cümbüş söz misali 2021’in 1. ayından bugüne büyüklüğünde yüzde 585 kalık sanayide. Yüzdelik 460 civarlarında de doğalgaz artışı var.

“BU YÜZDE 13 KİME UYGULANIYOR?”

Banka faizlerine baktığınız antlaşma Şekil Bankası 1 fakül henüz düşürdü. 13’e düşürdü. Amma ortalık tam fiyatlara baktığınız ahit, şu anda yüzdelik 32, yüzde 34 ve yüzdelik 40 ortada faizler var ki esnaf, tecimen, sanayici bu faizlerin altından zahir kalkacak? Siz yüzdelik 13’e düşürdünüz. Bu yüzde 13 kime uygulanıyor? Bankalar arası alınan gecelik faizlerde mi uygulanıyor? Transferlerde mi uygulanıyor? Meydan realitesine bakınız. Zaman amme bankalarının faizleri birlikte yüzde 30’larda. Hususi bankalar yüzde 40’lara kadar çıkıyor. Yani bu sanayiciye, ürettiği ürünlerle, maliyetlerle geliyor. Yoksul aynı ülke değiliz, talih bizim. Tabiatıyla inişli yokuşlu dönemleri olur. Tığ bunu evveli 2000’den geçmiş elan kısık dönemlerde gördük. Bu ülkede yüzdelik 125 enflasyonlar gördük. Gecelik 2 bin 500, 3 bin, 3 bin 500 teklik faizler gördük. 17-18 şerha bankaların batkı yazar, ihtişam yoluyla bunların finanse edildiğini gördük. Birçok şeyler gördük karaborsalar gördük. Bizim gençlerimiz bunları bilmiyor amma tığ bunları yaşadık.

“MAĞDURİYETİN ÜZERİNE MAĞDURİYET IMKÂNSIZ”

Amma bu ülkede bunu göğüsleyeceğiz. Tek politik fikir olmadan, hiçbir ayrım olmadan bunların elbirliği ile çözülmesi üzere devletin bile idare kadrolarına havari olacağız. Amma orada devletimizin zarfında üstelik yazık işleyen, insanların hatalarını düzeltmesi için yetkililerin buna vesile vermemesi lazım. Idare kadroları buna fırsat vermemeli, mağduriyetin üstüne mağduriyet gayrimümkün. İnsanlar zaten print ayakta dururken, çeşitli vesilelerle bazı yanlış işlemleri veya yanlış kararlar alınması insanların mağduriyetlerinin alanlarını genişletiyor. Zaman bu büyüklüğünde gelişim adamları, sanayiciler bu büyüklüğünde iri zorlukların içerisinde. Bu büyüklüğünde maliyetlerin yükselmesi içerisinde devletimiz asgari ücreti bire bir kere artırdı yüzde 100. Ondan bilahare getirdi tarihte yepyeni aleniyet namına 6 ayda bire bir henüz arttırdı. Bunu iş adamları bile göğüslüyor. Devletin bile desteği var, bizlerin de desteği var.”Share: