Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 su kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde izzet yoluyla üretilen kısaca 19 milyon sazan bala akarsu, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde planlı balıklandırma töreninde, ülkenin eş olduğu akarsu kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına iri ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, gölet ve akarsularda ayrımlı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve iç sularda 380 tuhaf olduğunu, kestirmece 100 türün dahi ticaretinin yapıldığını rapor ederek, “Vekillik namına balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza sonuç 20 yılda 10,2 milyar lira Türkiye genelinde ÖTV’siz mazot desteklemesi yaptık. Bir şekilde Türkiye’üstelik yetiştiricilik eden üreticililerimize 7,2 bilyon teklik ve özge desteklerle beraber sonuç 20 sene içerisinde 18,2 bilyon teklik destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman dahi Türkiye’nin, akarsu kaynakları bakımından bile çokça balaban imkanlara erbap olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu sadece Elazığ değil, yandaki 11 ile de dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Uca Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden maksimum düzeyde yararlanmak istediklerini dile getirerek, balıkçıları pekiştirmek üzere memleket ve bölgedeki akarsu kaynaklarını balıklandıracaklarını rapor etti.

Tığ, 14-15 Kasım’bile Keban Barajı’nda sportif dolap balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Ziyalı, okuduğu duanın peşi sıra 101 akarsu kaynağına bırakılan balıkların artağanlık getirmesi temennisinde bulundu.

Törende henüz sonra sembolik kendisine 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde yavru balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar üzere Keban Baraj Gölü’nde “Evinize şiddetli geldiniz” yazılmış ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Miralay Garaz Dünya, İl Güven Müdürü Cesamet Baskın, Keban Şehremaneti Başkan Vekili Osman Erdoğan da katıldı.

Share: