Elazığlı Zahmetli Vatandaş: “Etin Kokusunu Unuttuk”

Elazığ’birlikte emekli vatandaşlar, emekli maaşlarıyla geçinemediklerinden yakındı. Emekli Cebrail Topaloğlu, “Ego etin kokusunu unutmuşum. Evde tıpkısı tamirat olsa yaptıramıyoruz evet üstelik kendimiz yapmaya çalışıyoruz çünkü buraya aynı ustanın gelmesi 100 liralık, 150 lira. Hangi markete gidebiliyoruz hangi alabiliyoruz. Fiyatlar haddinden fazla yüksek” dedi. Hasan Hüseyin Demirtaş ise “Giysilerden kısıyoruz, eskileri giyiyoruz. Battaniyeye içeride sarılıyoruz korkuyoruz ki kombiyi açalım. Deminden kış geldi, henüz dağ oldu” diye konuştu.

Elazığ’bile zor vatandaşlar, maaşlarıyla geçinemediklerini, hava güçlerinin düştüğünü belirterek, zor maaşlarında adaletli ayrımsız artma yapılması gerektiğini belirtti.

Emekli vatandaş Mehmet Arslan, emekli maaşlarına yapılan orantısız zamlara aksülamel gösterdi. İlk zahmetli olduğu dönemlerde maaşı ile 1000 dolar alabildiğini, fakat şu anki maaşıyla elden 300 dolar alabileceğini tamlayan Aslan, maaş zamlarında herkese bire bir oranın uygulanmasını eleştirdi. Aslan, şöyle konuştu:

“Demin verdikleri zam alelhusus ki bu son 2 senede sunulan zam, bir iki alana beş altı verdiler, çok olana haddinden fazla verdiler. Söz Misali yeknesak vereyim 12 bin liralık kayran Cesamet Akarsu İşleri’nden, Yağız Yolları’ndan, Köy Hizmetleri’nden zor olan benzeri dideban evet da tıpkısı makine yağcısı, 12 bin liralık kayran adama deminden 4 bin 5 bin lira zam verildi. Benim maaşımdan aşkın ona zam verildi. Bana 1200 lira bindirim verildi. ya böyle bir kanun olur mu? Böyle bir vicdan hakeza tıpkısı acıma peki mu?

“ŞEHİRDE GEÇİNEMEDİĞİM İÇİN KÖYDE YAŞIYORUM”

Şimdi ego geçinemiyorum evet ego burada diyorum benim maaşım minimal ücretin altına sakıt. Eğer ben demin anlaşılan köyde oturuyorum, şehirde yaşayamıyorum 4 bin 800 lirayla ego nasıl dümen edeceğim? Yine efendim elektriktir, doğalgazdır, telefon parasıdır, şudur budur derken evet Cenabıhak’tan korkun evet benim maaşım kadar? Ben burada ant ediyorum Türkiye’üstelik tek kimesne benim kadar Tayyip Erdoğan’ı desteklemiyordu. Diyordum Tanrı ömrümü kessin Tayyip Erdoğan’a versin. Ama demin da pişmanım çünkü benim zahmetli maaşım sıfıra düşmüş evet. Demincek kerem kurumlarında iştirakçi, beş mezunu olan adamlar alıyor 18 bin maaş, ben 4 bin 700- 4 bin 800 liralık maaş alıyorum. Var mı hakeza bir türe evet, böyle ayrımsız bindirim var mı? Hakeza benzeri enflasyon var mı? Hani enflasyona bakarak ayarlanacaktı? Hangi oldu buna intibak yasası dediniz, uyma yasası nerede hadi çıkarın, çıkarın o zaman denkleştirin. Bu vatan bizim, bu talih bizim, politik görüşünüz ne olursa olsun böyle yanlışlık olmaz.”

“ETİN KOKUSUNU UNUTTUK, ŞIFAHANE BİZE TAYF REŞIT”

Mütekait Cebrail Topaloğlu bile aldıkları tekaüt maaşı ile geçinemediklerini dile getirdi. Topaloğlu, “Ben etin kokusunu unutmuşum. Evde bire bir tamir olsa yaptıramıyoruz ya dahi kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Çünkü buraya tıpkı ustanın gelmesi 100 liralık, 150 liralık. Ne markete gidebiliyoruz ne alabiliyoruz. Fiyatlar haddinden fazla yüksek” dedi. Topaloğlu emekli kendisine maaşlarında iyileştirme yapılması gerektiğini da belirterek şunları söyledi:

“Şimdi tığ yurttaş adına geçinemiyoruz. Eğer birer ayn eş almışsak dahi o da vezneci kredisi ile almışız. Zaman kırık dökük 4 milyar teklik emekli maaşı olan biriyim. Maaşım kayboluyor. Bunun dışında hastane elhak sahne olmuş bizim kabilinden adamlara. Zahmetli vatandaş olarak gitmiş olsak üstelik aylarca beklemiş olsak de o sırayı almış olsak de bu el geliyorsun elimiz titriyor kim eczaneye gidelim. Illet? 3 şerha krem alıyorsun. Verdiğin 100 lira. Vatandaş Ulukent’e Şehir Hastanesi’hangi buradan gezmek için trafik 24 lira. tek taraflı 24 henüz 50 lirayı bulur. Eğer aynı birlikte orada işin bitmedi, kemirmek yiyeyim dersen, buradan hastaneye gidip mesafelik almış olursak o sayrilarevi bize toplamda 200 liraya para oluyor.

“BİZ KİME DERDİMİZİ ANLATALIM BİLMİYORUM”

Hangi markete gidebiliyoruz hangi alabiliyoruz. Fiyatlar çokça faziletli. Şurada ikide bir çıkartıyor, tenzilat var diyor. İndirime gidiyorsun ya 50 kuruştur, ya 1 liradır. Doğrusu ben o ego çiçek yağını alıyordum güzeşte sene 60 liraya, bu yıl 200 lira reşit, 180 lira olmuş. Biz kime derdimizi anlatalım bilmiyorum.”

“SEÇKIN ŞEYDEN KISIYORUZ, EVDE BATTANİYEYE SARILIYORUZ”

Elazığlı aynı gayrı mütekait Hasan Hüseyin Demirtaş üstelik geçinemediğini ifade ederek maaşlarına zam yapılmasını istediğini söyledi. Maaşının asgari ücretin birlikte altında olduğunu ifade fail Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

“Evim yok. Benzeri tek cılız aynı maaşım var. İki kişiyiz, geçinemiyoruz. Bir molekül alamıyoruz aynı markete gidiyoruz, iki zerre tıpkısı molekül alıyoruz 150 lira bayağı sıkıntıdayız. Daha ilk bayındır geçinebiliyorduk, maaşım sunu azından 6-7 bin teklik olmalı yine da yetmez amma. 15 çevrim içerisinde 98 teklik doğalgaz faturası geldi. Ego malulen emekliyim aldığım maaş bana yetmiyor. Faturalara yetiştiremiyorum. 2 kıta bile yetimim var, ben deri duygulanma yüzü görmüyorum. Gidiyoruz en ucuzunu alıyoruz. O dahi hastalık yapıyor. Seçkin şeyden kısıyoruz ittifak etmek üzere. Giysilerden kısıyoruz, eskileri giyiyoruz. Battaniyeye içeride sarılıyoruz korkuyoruz kim kombiyi açalım. Demin şita geldi, henüz dağ oldu. Bugün sordum metreküpü 5 teklik. Ne yapsam? 200-250 kilowatt yaksam ne cirim 2000-2500 teklik tutar. 2500 lirayı oraya verdim mi geriye hangi kalıyor? Demin zaman telefon faturası mevrut. Telefon faturası 131 teklik 50 kuruş. Cepte bir öz kalmıyor.”

Share: