Emekliler merakla şişkinlik rakamlarını bekliyor! Yeni formülle en bağan emekli maaşı netleşti

Türkiye’da enflasyonun tehlikeli boyutlara ulaşmasının arkası sıra hele gıda konusunda üstelik hayat maliyetinde bati bire bir artma meydana geldi. Toplumda mikro gelirli namına adlandırılan gruplar ortada düzlük düz emekli vatandaşlar ise yılbaşında maaşlarına yapılacak zam oranını nikbet etmeye başladı. Zahmetli vatandaşların merakla beklediği habere ait yeni detaylar ortaya bundan sonra.

6 AYLIK ENFLASYON ARTIŞINA GÖRE BINDIRIM ALACAKLAR

Emeklilerin, Karı ve Orak Ayı ayında yapılan aylık artışları benzeri geçmiş 6 maaş şişkinlik oranı kadar oluyor. Yani SSK ve Deste-Düzem emeklileri Sülale 2023’te Çatlak 2022 ile Haziran 2022 beyninde oluşan 6 maaş para şişkinliği kadar zam alacaklar.

3 AYLIK RAKAMLAR KESİNLEŞTİ

TÜİK Ilkgüz 2022 enflasyon rakamlarını açıklamıştı. TÜİK verilerine göre enflasyon yıllık yüzdelik 83,45, maaş yüzde 3,08 oldu. Zor zam oranı için belirleyici olacak TÜFE endeksi bile 1.046,89 namına şekillendi. Bu değiş 3 mahiye enflasyon oranının yüzde 7,05 yerine gerçekleşmesini sağladı. Açıklayan veriler, SSK ve Deste-Seviye emekli zammı üzere 3 maaş rakamlar kesinleşti.

4 AYLIK VERİLER KASIM AYINDA AÇIKLANACAK

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) emeklilerin merakla beklediği verileri 3 Son Teşrin Perşembe haset açıklayacak. TÜİK’in açıklamasından sonradan ilk teşrin ayı pahalilik oranları muayyen olacak. TÜİK’in şişkinlik rakamlarını açıklamasıyla gelişigüzel, emekli ve vazifeli maaşları üzere maaş zam oranı netlik kazanmış olacak.

ASGARİ ECIR ENDEKSLİ ‘EN BAĞAN EMEKLİ MAAŞI’ FORMÜLÜ

Hükümet eliyle minimal sevap endeksli ‘en bağan tekaüt mahiye’ formülü bile hazırlandığı belirtildi. Asgari ecir endeksli yüzdelik 60 formülüne bakarak; yer bağan tekaüt maaşı 4.950 TL, Asgari sevap endeksli yüzdelik 70 formülüne göre ise sunma bağan zor maaşı 5.775 TL olacak.

Share: