EMRE YILDIR DAVASINDA, YEREL MURAFAA YARGITAY’IN TAHLİYE KARARINA UYMADI

TEKİRDAĞ’ın Çorlu ilçesinde yaşamına sonuç veren Emre Yıldır’a (23) 9 yaşından itibaren 9 yıl süresince seksüel istismarda bulunduğu iddiasıyla mevkuf yargılanarak 26 yıl mahbes cezası düzlük akrabası Vedat Tarhan’ın (68), Yargıtay kararı ile tahliye edilmesine ait Edirne 1’inci Pahal Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık davada murafaa heyeti 26 yıl mapushane cezasına uymadı. Tarhan’a adli taharri şartı ve yurtdışına yokuş yasağı getirildi. Hastalıklı ilçesinde 9 yaşından itibaren, 9 sene süresince akrabası Vedat Tarhan’ın cinsel istismarına uğrayan Emre Yıldır, 29 Nisan 2019’bile 15’inci kattaki evlerinin penceresinden atlayarak, yaşamına akıbet verdi. İntihar etmeden 1 ay evvel ailesine 2002-2003 yıllarında evlerinde artan Vedat Tarhan’ın 2011 yılına büyüklüğünde namına tensel istismarda bulunduğunu açıklayan Emre Yıldır’ın, sanık ile karşı karşıya gerçekleştirdiği görüşmeye ilgilendiren gürültülü kaydıyla Çorlu Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunduğu, fakat dilekçenin intihardan sonradan işleme koyulduğu ortaya çıktı.

26 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Emre Yıldır’ın intiharından sonradan gözaltına alınan ve ‘çocuğun kalifiye cinsel istismarı’ iddiasıyla tutuklanan Vedat Tarhan, davanın tanıdık önceki duruşmasında tahliye edildi. Savcının itirazının peşi sıra hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan Vedat Tarhan, 19 Ağustos 2019’bile Çanakkale’bile yakalanıp, tutuklandı. Tarhan, Edirne 1’inci Gösterişli Ukubet Mahkemesi’nde 16 Kasım 2020’dahi görülen 10’uncu duruşmada, ‘çocuğun nitelikli istismarı’ suçundan herhangi bir indirime gidilmeden, 26 sene mapus cezasına çarptırıldı.

GİZLİ SES KAYDI DELİL OLDU

Mahkeme, davaya ilgilendiren gerekçeli kararını bile açıklayarak, Tarhan’ın 26 sene mapushane cezası almasını sağlayan arz kritik beyyine konumundaki muamma curcunalı kaydını ‘hukuka makul ve hükme asıl beyyine’ olarak akseptans etti. 20 dakikaya mail süren kayıtta Tarhan, Emre Yıldır’a müteveccih eylemlerini kabul etti. Kararda, Mağdurun uğradığı eşeysel istismar eylemleri zımnında beden ve can kuşu sağlığı bozuldu. Ruhiyat kendisine izmihlal yaşaması zımnında sanığın eylemlerine alın koyması, hayatın olağan akışına da akıllıca değil. Sanığın, mağdura müteveccih müteselsil şekilde ‘nitelikli cinsel istismar’ suçunu işlediği yönünde mahkememizde tüm aynı vicdani kanıya varılmıştır denildi.

YARGITAY TAHLİYE KARARI VERDİ

Tarhan’ın avukatının itirazı ile sevgili dosyası, İstanbul Nahiye Adalet Mahkemesi 25’inci Ceza Dairesi’nce ele alındı. İncelemeyi geçen yıl mart ayında tümler 25’inci Ceza Dairesi, evcil murafaa kararının yerinde olduğunu hükmetti. Bu değişmeyen birlikte Yargıtay’a taşındı. Dosya, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin önüne geldi. Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mustafa Baht, 10 Ağustos 2021’da 9’uncu Ceza Dairesi’ne gönderdiği yazıda, maznun avukatlarının temyiz talebinin reddi, istinaf mahkemesi kararının üstelik onanması yönünde kuruntu bildirdi. Ancak dosyaya icra vekili 9’uncu Ceza Dairesi, istinaf mahkemesinin kararını nakzen, Tarhan’ın tahliye edilmesine değişmeyen verdi. Tahliye yazısı ile birlikte Tarhan, bulunduğu Çanakkale E Tipi Bağlı Cezaevi’nden 8 Mart 2022’birlikte boşaltma edildi.

TAHLİYE KARARI YEREL MAHKEMEDE GÖRÜŞÜLDÜ

Yargıtay’ın zanlıya ilişik tahliye kararı zaman Edirne 1’inci Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’nde görüşüldü. Duruşmaya Emre Yıldır’ın ailesi ve sevenleriyle avukatları katılırken, maznun Vedat Tarhan ise ‘birey güvenliğinin olmadığı’ gerekçesiyle katılmadı. Tarhan’ın avukatları mahkemede amade bulundu. Duruşma heyeti duruşmada Yıldır’ın ailesine Yargıtay’ın kararını sordu. Maznun Tarhan’ın avukatları ise karara ilgilendiren savunmalarını yaptı. MURAFAA YARGITAY’IN KARARINA UYMADI

Tarafları dinleyen duruşma heyeti, Yargıtay’ın bozduğu 26 yıl delik cezasına yönelik hükümlerinde uymadı. Heyet ayrıca, sanık Vedat Tarhan için adli taharri şartı getirdi. Değişmeyen sonrası Yıldır’ın ailesi nazik şenlik yaşadı. Emre Yıldır’ın ablası Vuzuh Aslı Fon, Tarhan’ın bire bir zaman önce yakalanması gerektiğini belirtti. Memba, Acilen tutuklanmasını, tekrardan adalete tasdik edilip demir parmaklıkların ardına girmesi için benzeri dakika ilk harekete geçilmesini istiyoruz. Şu dakika biz kendisinin kaçmış olabileceğinden şüpheleniyoruz. Sürekli mahkemelerde birey güvenliğinin olmadığı söyleniyor. Biz acımasız değiliz, katil oluşmak isteseydim Emre’yi onun elinden almak için gittiğimde o adamı öldürür, o şekilde hayatıma bitmeme ederdim. Amma biz ailece adaleti seçtik. Emre hak geç geldiği için intihar etti amma bugün yeniden Emre üzere türe baştan doğdu. Aynı an önceki bu adamın parmaklıklar ardında girmesini istiyorum diyerek konuştu.

‘KESİN KARARI YARGITAY UKUBET GENEL MÜESSES VERECEK’ Yıldır ailesinin avukatı Merve Uçanok da verilen taannüt kararının yapılabilecek bildirme iyice madde olduğunu belirtti. Uçanok, Yargıtay’ın fesih ilamına karşı diyeceklerimiz soruldu bize, biz bile diyeceklerimizi ilettik mahkemeye. Bunun arkası sıra murafaa tıpkısı değişmeyen verdi, bu bile taannüt kararı oldu. Direnme kararı ile beraber daha geçmiş verdiği ukubet kararını tekrar etti. Bu durumda şu zaman yapılacak olan dosya Yargıtay Ukubet Umumi Kurulu’na gönderilecek ve kurul bir değişmeyen verilecek ve imdi o değişmeyen da stabil nitelikli karar olmuş olacak. Bu aşamada yapılabilecek genişlik pir öz buydu ve bunu gerçekleştirdik. Bunun amacıyla birlikte ülfet adına bugün haddinden fazla mutluyum. Emre birlikte bunu hissediyordur ve bayındır uyuyordu diyerek kâm ediyorum ifadelerini kullandı.

‘ADLİ KONTROL ŞARTI VE YURTDIŞI ÇIKIŞ YASAĞI GETİRİLDİ’ Tarhan üzerine adli taharri şartı ve yurtdışına çıkış yasağı de getirildiğini söyleyen Uçanok, Taannüt kararı verilirken bire bir zamanda adli taharri kararı da verildi, yurtdışına sorti yasağı konuldu. Fakat zaman maznun duruşmaya getirtilmedi. Sanık avukatları tarafından şöyle benzeri esbabımucibe sunuldu; ‘Can güvenliği yokmuş’ bu yüzden getirtilmedi. Ancak aynı mazeret, keyif raporu sunulmadı. Zımnında tığ sanığın nerede olduğunu bilmiyoruz, belki kaçtı, bu konu için aynı fikrimiz bulunmayan. İlerleyen aşamalarda bunlar ortaya çıkacaktır şeklinde konuştu.

Share: