Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakan Yardımcısı Büyükdede, Kırklareli’nde incelemelerde bulundu

Uran ve Teknoloji Vekil Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde kurulması planlanan ‘Pınarhisar Muhtelit Uran Bölgesi’ alanında incelemelerde bulundu.

Büyükdede, beraberindeki Kırklareli Valisi Birol Ekici, Pınarhisar Kaymakamı Betül Büyükkılıç ve Şehremini İhsan Talay ile alay malay Harcıâlem Mahallesi’ndeki araziyi gezdi.

Pınarhisar Kompozit Endüstri Bölgesi Projesi için vukuf düzlük Büyükdede, elan sonra Pınarhisar Şehremaneti Başkanlığı’nı konuşma etti.

Büyükdede burada yaptığı konuşmada, Trakya’nın sanayi alanları itibarıyla haddinden fazla heybetli bir mıntıka olduğunu söyledi.

Çerkezköy’den Edirne’ye büyüklüğünde kurulması planlanan ciddi alanda hedeflenen endüstri, tarım, konut, geri hizmet, otoyollar, demiryolları ağlarıyla Avrupa’ya bağlanan hatların koordinasyonu konusunda çokça cesim çalışmalar yapıldığını vurgulayan Büyükdede, vekâlet namına bu cins bölgelerde maksimum olgunluk elde etmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kırklareli’nin uran kavşağının ortasında bulunduğunu tabir fail Büyükdede, bölgede çok balaban sanayi tesislerinin zindelik gösterdiğini belirtti.

Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle bölgeyi koca tıpkısı önemli kayran adına gördüklerini anlatan Büyükdede, “Avrupa’ya genişlik andıran önemli bir sanayi alanı bu bölgeler. Çokça balaban bir ekincilik alanımız, çokça yetişkin orman alanlarımız var. Bu alanların haddinden fazla gür değerlendirilmesi için bir çabamız var. Kırklareli uran itibarıyla bile banal bakanlığımızın gözbebeği olan şehirlerimizden bir tanesi.” diyerek konuştu.

Türkiye’nin ihracatına bölgenin henüz fazla katkı sağlaması üzere uğraş ettiklerine bel eden Büyükdede, şöyle devam etti:

“İnşallah Türkiye’mizin ihracatının, Türkiye’deki yatırımların bu bölgelerde dahi geliştirilmesi konusu gündemimizde. Bunu masaya yatırarak pekâlâ aynı eş güdüm kurabiliriz, hem tarımımızı sahabet ederiz, hem ormanlarımızı kayırma ederiz, buradaki sularımızı kayırma ederiz, buradaki tabiat varlıklarını himaye ederiz bunun yanı sıra uran alanlarımızın bile optimum değerlendirilmesi, planlanması telaşındayız.”

Programda konuşan Vali Ekici da endüstri alanlarının daha çok geliştirilmesi amacıyla savaşım verdiklerini söyledi.Share: