Engellileri yararlanmak üzere engelli olmaya lüzumlu bulunmayan

Sakat Görevli-Sen Bursa İl Temsilcisi Hüsni Meze Branş, “Özürlü insanlar sosyal hayata neva sağlamada ve günlük ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı çekebilir. Ancak her hangi kadar bu kimseler desteğe ihtiyaç duysalar da bu onların hayatı kucaklamalarına bariyer değildir” dedi.

Dünya Engelliler Günü, engelli bireylerin sair bireylerle kıymet haklara sahip olduğu vurgulandığı dönme yerine akseptans edildiği ve değişik etkinliklerle kutlanmakta olduğunu tamlayan Sakat Işyar – Sen Bursa İl Temsilcisi Hüsni Saraka Kol, “Sonunda engellilerin politik, soylu erki, toplumsal ve kültürel hayata bütün, deli dolu ve bedel erişimini bulmak, bu konuda içtimai farkındalığı çoğaltmak, fırsat eşitliği sağlamak, engellilerin potansiyelini ortaya çıkaracak ve sosyal katkılarını geliştirecek kanuncu ve içtimai zeminin kurulması hedeflenmektedir. Özürlü insanlar toplumsal hayata neva sağlamada ve günlük ihtiyaçlarını karşılamada sorumluluk çekebilir. Fakat her hangi büyüklüğünde bu kimseler desteğe ihtiyaç duysalar üstelik bu onların hayatı kucaklamalarına bariyer değildir. Görevli-Sen Konfederasyonu bünyesinde 2013 yılından beri cıvıltı gösteren Vazifeli-Sen Engelliler komisyonu adına, özelde Kamuda görev fail sakat çalışanların, genelde ise tüm engellilerin soylu erki, içtimai ve kültürel haklarının gelişimi için himmet gösteriyoruz. Bugüne büyüklüğünde kayırıcı merkezli sendikacılık anlayışını merkeze düzlük ve kamuda 66 bini aşkın amelî engelli görevli arkadaşımızın görev almasında karşı teri bulunan Görevli-Sen’imizin çalışmalarının meyvesi olan bir nice kazanıma imza attık” dedi.

Engellilerin kendilerini toplumdan soyutlamadıkları bilakis hayatın yekpare da merkezinde gördükleri bire bir tatlılıkla onlarla birlikte olacaklarını tamlayan Kol, “Bütün mânialı insanların, hayatlarını bariz temdit, fırsat eşitliğinden bariz intifa, üretime yardım yer, devlete finansal dara adına görülmeme gibi gerçek anlamda bedel vatandaşlar olabildiği etraflı aynı kamu düzeninin tesisi için savaş etmeye bitmeme edeceğiz. Hayatın gelişigüzel alanına eksiksiz, etkin ve eşit katılımın önündeki psikolojik, sosyolojik, hukuki, fiziksel tamlık engellerin kaldırılması amacıyla çok taraflı ve katmanlı çalışmalar yapıyor, bu konuda toplumsal dayanışmayı önemsiyor, bu yönde de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İmtiyaz değil hak istiyoruz” diye konuştu. – BURSA

Share: