Erdoğan: Ailelerinin Yaşadığı Şehirlerden Uzak Şehirlerde Öğretim Gören Öğrencilerimize Okullarına Gidiş ve Dönüşleri İçin Muvasala Desteği Sağlayacağız

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak şehirlerde eğitim-öğretim gören öğrencilerimize okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 kat verilecek bu destek sebebiyle kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara rastgele denge getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz” dedi. Erdoğan, “İlk evim önce hisse senedi yerim projesine şu anne büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu tamlık şartları yerine getirerek süreci tamamladı” diyerek konuştu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, kısaca 3 buçuk saat süren bakanlar kurulu toplantısı arkası sıra açıklama yaptı. Erdoğan’ın açıklaması satır başlarıyla şöyle:

“CHP Umumi Başkanı tarafından gündeme getirilen başörtüsü konusunda tarihi ayrımsız davet yaptık. Geçtiğimiz 20 yılda yaptığımız düzenlemelerde kanayan yaralardan olan başörtüsü sorunlarını yalnızca çözmüştük. CHP Umumi Başkanı’nın tekrar gündeme getirmesiyle bize başörtüsü üzerine dideban zihniyetin bibi pusuda beklediğini gösterdi. Biz birlikte madem konu baştan gündeme geldi, meselenin çözümünü aracısız anayasa güvencesi altına ahiz teklifinde bulunduk.  Meclis’te kabul edilen henüz sonraları CHP Umumi Başkanı’nın AYM’üstelik tağyir edilen tıpkısı aranjman vardı. Arkadaşlarımıza, bu düzenleme temelinde ocak kurumunu güçlendirmesini birlikte içerecek daha şümullü bire bir esas değişikliği talimatı verdik. Laf Divan gündemine geldiğinde bu konuda kimin zahir tıpkı biçimci içerisine gireceğini bütün alay malay göreceğiz.

“EKIN BAKANLIĞI’NDA ALEVİ – BEKTAŞİ FIREZ VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI KURMA KARARI ALDIK”

Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 7 cemevi bile verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı hizmet olmuştur… Şahsen yerinde yürüttüğümüz çalışmalarla Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın cümle taleplerini, beklentilerini belirleme ettik. Bunlardan, yönetsel tasarrufla, bir lahzada çözülebilecek olanları valiliklerimiz ve belediyelerimiz vasıtasıyla çözdük. Ekin ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde ‘Alevi-Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığı’ kurma kararı aldık. Cemevi erkan hizmetlerini tay tay arabası Alevi-Bektaşi akide önderlerine bu çekicilik bünyesinde grup verilecek. Varlık mülklerine kira bayılmak yerinde küsurat Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz yararlanma edebilecek. Böylelikle ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini henüz hayata geçirmiş oluyoruz.

“İLK EVİM İLK İŞ YERİM PROJESİNE ŞU ESAS KADAR 7,2 MİLYON REFERANS YAPILDI”

Akıbet dönemde göz, kira ve taşınmazlar fiyatlarındaki istikrarsız yükselişler, bizi bakir ve elan balaban bir atılıma yöneltti. İlk evim evvel iş yerim projesine şu esas büyüklüğünde 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bunlardan 4.5 milyonu yekpare şartları hesabına getirerek süreci tamamladı. Projenin önce etabındaki 250 bin olan hane sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. 2 sene içinde doğruluk sahiplerine doğrulama edeceğiz. Yer sayısını bile 1 milyona çıkardığımızı duyurmuştuk. Bakanlığımız hazırlıkları tamamladı. Ne şehir, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yüzde 40’ı site merkezi yüzde 60’ı ilçelerde kalkmak amacıyla belirledik.

“ARSALARIN TAPULARIN TAMAMININ DAĞITIMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Bölük gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bini Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 55 bin Konya, 25 bin Kayseri, 30 bin Diyarbakır’dahi olacak şekilde planlandı. Arsa fiyatlarını meydan bedelinin çokça altında benzeri şekilde sunmakla kalmayıp, bire bir zaman önceki evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz. Omuz Omuza parsellerdeki türe sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada konut inşa edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parsellerde dayanak fazlalık dört veya beş moskof geçmeyecek. Konutların finansmanı üzerine bankalarla işbirliğine gidilecek. Hane gayeli arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki doğruluk sahibi vatandaşlarımız arsa tapularını ara ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapuların tamamının dağıtımı 2 yıl süresince bitecek.

“MÜSTAKİL PARSELLER 192 BİN 500 LİRADAN BAŞLAYAN FİYATLAR, 1.604 LİRADAN BAŞLAYAN TAKSİTLE VATANDAŞLARIMIZA SATILACAK”

Hür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1.604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla vasıl vadelerle, TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan, taksitleri birlikte 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi. Sosyal konutların inşasına 25 Ekim’birlikte Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

“ÖĞRENCİYE YILDA 2 DEFA ULAŞIM DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ”

Ailelerinin yaşadığı şehirlerden uzak şehirlerde eğitim bilimi-tedris gören öğrencilerimize okullarına azimet ve dönüşleri için ulaşım desteği sağlayacağız. Yılda 2 öğün verilecek bu destek yardımıyla yaklaşık 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara herhangi bir dara getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz.

“HALKBANK’TAN KREDİ KULLANIP DA TAKİBE DÜŞEN ESNAFA 6 AYI GERİ ÖDEMESİZ 36 AY VADEYLE BORCUNU TASFİYE İMKANI SAĞLIYORUZ”

Müstevli ve çarpışma şartlarının önümüze çıkardığı kavi süreçte da esnaf ve sanatkarlarımızın yanı sıra olmayı sürdürüyoruz. Eş girişimci kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 milyar liranın üstünde hakikat kullanmıştır. Gençlerimiz amacıyla girişimci kredilerinden 52 bin can 10 bilyon lira kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Esnafımıza 100 milyar teklik güven kampanyası başlatıyoruz. Cesaret ense limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme taşıt kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Canlı girişimlerimizin kredi limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan güven kullanıp birlikte takibe sakit esnaflarımıza 6 ayı hoşgörüsüz ödemesiz 36 ay mehil ile borcunu arıtma imkanı sağlıyoruz.

“TANAP’IN KAPASİTESİNİ 32 MİLYAR METREKÜPE ÇIKARTACAK ÇALIŞMALARA BAŞLADIK”

Erke alanında üstelik koskocaman adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzdelik 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle birlikte Avrupa’nın erke arz güvenliğinde TANAP’ın kapasitesini 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbon anlaşması bu ülkenin ana kara sahasında petrol ve türevlerinin çıkartılması alanında kullanılmamış işbirliği alanı oluştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin çizik güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin en başında kayran almaktadır. TSK; Güven, Uyanık, periferi asayiş, ihsas, diplomatik kanallarımızla 24 saat kıvrak cümbüş yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.”

Share: