Erdoğan: Büyükbaş hayvanlarda yüzdelik 30-35 indirimle satışa başlayacağız

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Budun Kurultay ve Firez Merkezi’nde DSİ vasıtasıyla yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açım töreninde konuştu.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından öne sâdır başlıklar:

“Ülkemizin domestik ve yenilenebilir enerji üretiminde yer mefret imkanı akarsu kaynaklarıdır”

“Hayatın, sağlığın, kalkınmanın ve yaşanabilir çevrenin vazgeçilmezi olan su kaynakları, kuraklığın ve yoksulluğun önüne mazbut. Genişlik küçüğünden yer büyüğüne kadar eksiksiz canlıların avlu kaynağı olan suyun herhangi bir damlasının değerini haddinden fazla ongun bilmemiz gerekiyor. Cümle bunlar yanında su, enerjiden ulaşıma, tarımdan turizme kadar kip haddinden fazla alanda kazançlı değere sahiptir. Kalkınmanın asıl altyapısı olan, kişi artışı ve teknolojideki gelişmelerle seçme geçen ahit çıktı ihtiyaç duyulan enerjinin sunma eke kaynaklarından biri üstelik sudur. Petrol, kömür, doğal gaz gibi dünyanın vabeste kaynaklarını hoyratça tüketen, müstehase yakıtların bilakis akarsu, yenilenebilir tıpkı enerji kaynağıdır. Bile fosil yakıtlar çekicilik kirliliğinden global ısınmaya kadar güçlü haddinden fazla soruna de kere açmaktadır.

İklim değişikliği tartışmaları, yenilenebilir ve akman enerji kaynaklarının ehemmiyetini henüz birlikte artırmaktadır. Ülkemizin domestik ve yenilenebilir erke üretiminde bildirme mefret imkanı su kaynaklarıdır. Coğrafyamızın yapısı bize bu konuda dokunaklı avantajlar sağlıyor. Sudan hayatiyet üretimi, çevre kirliliğine yol açmayan, beğenilen suyun miktarını azaltmayan ve kalitesini bozmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır.

Hidroelektrik santralleri üzere kurulan barajlar, sulamadan balıkçılığa arttırma bir nice imkanı beraberinde getiriyor. Türkiye gibi kaynakları sınırlı tıpkısı talih için sudan neşelilik üretimi sayesinde dar zarfında kalan paranın eleştiri kalkınma yatırımlarında kullanılması arz birkaç diğer hususlar büyüklüğünde önemlidir. Hükümete geldiğimizde bu anlayışla hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.

“Yusufeli birlikte bitme  aşamasına gelmiştir”

Kamunun bu yatırımlarla işyar kuruluşu, Devlet Akarsu İşleri yanında özel sektörü dahi hidroelektrik santralleri inşasına yönelttik. Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Içbükey üzere erdemli kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkemize kazandırdık. Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesine yıllık 1,9 milyar kilovatsaate yakın ulama sağlayacak sunma erdemli barajımız Yusufeli de bitme  aşamasına gelmiştir.

Hidroelektrik potansiyelimizi elan acul harekete geçirmek amacıyla 2003 yılında özel sektörümüzün bu alandaki yatırımlarının önünü açarak tarihi ayrımsız girişim attık. Böylece hidroelektrik kapasitemizi gücük sürede 2,5 mezuniyet artırarak 44 bilyon kilovatsaatten 110 bilyon kilovatsaate çıkardık.

“Ülkemizin hep oturmuş gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır”

Halihazırda ülkemizin toplam oturmuş gücünün 3’te birini hidroelektrik oluşturmaktadır. Ayrıksı benzeri ifadeyle, ülkemizde yanan her 3 lambadan birinin elektriği su kaynaklarımızdan gelmektedir. Bugün dünyada 9’uncu sırada düz aldığımız hidroelektrik gücümüze 34 eskimemiş organizasyon kazandırıyoruz.

“Toplam rakamı 730’a çıkarmış olmakla alım duyuyoruz”

Amme-özel sektör teşrikimesai ile 20 farklı ilimizde faaliyete geçecek 34 hidroelektrik santralimiz, 653 kilovatsaat yerleşmiş güce ve almanak 2,3 milyar kilovatsaat enerji istihsal kapasitesine sahiptir. Yatırım bedeli 16 bilyon lirayı bulan bu santraller, ülkemize almanak 2,7 bilyon teklik soylu erki kâr sağlayacaktır. Kendilerini 6 yılda amorti edecek hidroelektrik santrallerimiz, peşi sıra detaylı yıllar süresince ekonomimize ilişik ayar sağlamaya devam edecektir.

Sonuç 20 yılda ülkemize zaman açılışını yapacaklarımızla birlikte 605 yıpranmamış hidroelektrik santrali kazandırmış ve mecmu rakamı 730’a çıkarmış olmakla gurur duyuyoruz. Bizden ilk bu sayının hemen 125 olduğunu üstelik anımsatmak durumundayım. Ayrıca, sulama ve içmece suyu gayeli olanlarla gelişigüzel deminden hep baraj sayımız 930’u bulmuştur.

“Yer yağışsız mevsimlerde dahi hamdolsun coşkunluk yaşamıyoruz”

Ülkemizin mecmu su ambarlama kapasitesini 180 bilyon metreküpün konusunda çıkarmamız sayesinde genişlik kurak mevsimlerde birlikte hamdolsun ateşlilik yaşamıyoruz.

Tabii hidroelektrik santralleri amacıyla inşa ettiğimiz barajların kocaman tıpkısı kısmı şehirlerimize içmece suyu ölçü ve sulama gayeli olarak bile kullanılmaktadır. Sayısını 370’e çıkardığımız tesislerle ülkemiz nüfusunun 3’te ikisine toplamda 4,9 milyar metreküp sağlıklı ve sürekli içmece suyu sağlayacak yatırımlar yaptık.

“Sulamaya açılan yerey büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik”

Hep şunu söyledim, ‘Akarsu, medeniyettir. Suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa ayrıksı medenisiniz. Günah ülkemiz sınırlarını birlikte aşıp denizin altına döşediğimiz borularla Yıldız Kıbrıs’a kadar suyu götürdük. Konu üretmedik, iş ürettik. Dere düzeltme çalışmalarının sayısını de 5 binden 10 bin 267 seviyesine çıkararak hem yerleşme birimlerimizi hem arazilerimizi koruduk.

Sulamaya açılan arazi büyüklüğümüzü 6,85 milyon hektara yükselttik. Ayırdığımız tehlikeli miktardaki kaynaklarla ülkemizin bildirme şişman kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın yeryüzü şişman adımlarından olan 8 baraj ve 23 sulama tesisinden oluşan Silvan projesini üstelik çarçabuk tamamlayacağız.

“Silvan Barajı, geçenlerde akarsu tutmaya ve erke üretmeye başlıyor”

Projenin esas yapısı olan ve ülkemizin Atatürk Barajı’ndan ahir ikinci nazik eseri olacak Silvan Barajı, geçenlerde akarsu tutmaya ve erke üretmeye başlıyor. Barajdaki suları şebekelere aktaracak Babakaya Tüneli’nin önce tüpünde bu yılın böylece çıktı çerağ görünecek. Proje kapsamındaki özge barajları ve sulama tesislerini de lahzada mensur ederek toplamda 2 milyon 350 bin dekar araziyi sulayacak, 305 bin istihdam oluşturacak bu projeyi ülkemize kazandırmakta kararlıyız.

Görüldüğü kabilinden neresinden bakarsanız bakın, ülkemizin tutkun su kaynaklarını arz artağan şekilde kullanacak yatırımları süratle yaptık, yapıyoruz. İklim değişikliği üzere küresel tehditlerin her an imdi konuşulmaya ve başkaca emarelerinin görülmeye başladığı ayrımsız dönemde bu yatırımların değeri daha iyi anlaşılacaktır. Mevlana hazretlerinin dediği kabilinden, “Kamil odur kim koya dünyada tıpkısı yayın, eseri olmayanın durumunda yeller yayın.

“Demincek espas ana hedeflerimizde”

Tamam tığ dünyaya sözümüzü, ülkemizi eserlerimizle ve hizmetlerimizle donatarak söyledik, söylüyoruz. Bu konuda birlikte iddialıyız. Ülkemizi 20 yılda yüzyıllık bakım ve eserlere kavuştururken, aklımızda ve gönlümüzde bilcümle henüz iri hedefler vardır. Hamdolsun eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye, enerjiden ulaştırmaya rastgele alanda kalkınmanın altyapısını kocaman ölçüde tamamladık. Demincek çatlak asıl hedeflerimizde. Yani 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte.

“18 Mart Çanakkale Köprüsü önceden bizimle dalgalarını geçtiler”

Bundan 11 yıl önce milletimizle 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri uç bükmüş saraka ile bize saldırmıştı. Bugün bile tığ 2053 vizyonu dedikçe bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, gene eş tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği rastgele kazanımı neymiş başına indirilmiş balyoz üzere görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunane izleme ediyorum.

Dünyada öz ülkesinin ve milletinin felaketinden medet umacak, hatta bunu ayan dileyecek kadar yavaş tıpkısı güruhun yaşadığı tıpkısı eksantrik düz var mıdır bilemiyorum.

18 Mart Çanakkale Köprüsü başlarken bizimle dalgalarını geçtiler. Elbette bunlara bakarak olanaksız. Zira 2 kulenin arasındaki küşayiş mesafesi dünyada eşi bire bir sıfır bire bir 18 Mart Çanakkale Köprüsü’ari yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunu almaz, biz oralarda yeri geldi günler bekledik ya. Demincek 6 dakikada uzaktan geçiyorsunuz. Bir şeyi Osmangazi’üstelik yaptık, tıpkı şeyi Güç Melik Mevsuk Köprüsü’nde yaptık, ayrımsız şeyi Şanlıurfa-Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak dahi Şanlıurfa’yla Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak. Hakeza bire bir madde olabilir mi? Imkânsız. Niye? Zira bunlar, uygarlık dediğin devir çabucak İstanbul-İzmir-Ankara, buraları anlıyorlar. Amma biz ne dedik yola çıktığımızda? Batıda hangi varsa, Doğu’da, Güneydoğu’birlikte de o olacak.

Eğitimden sağlığa hepsinde olacak. Üniversitelerimizi 81 vilayetin 81’ine üstelik taşıdık mı, taşıdık. Ne dediler? Bu büyüklüğünde üniversiteye hangi lüzumlu var dediler. 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık.

“Büyükbaş hayvanlarda de yüzdelik 30-35 kabil benzeri indirimle onların de satışına başlayacağız”

Marketlerde benim vatandaşımı dara sokanlar, Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri talimatı aldı. Bundan hakeza koyun, kuzu etinde yüzdelik 25 iskonto, bunu başlattık. Bu sabahleyin Ekincilik Emniyet Kooperatifi Başkanıyla de konuştum. Büyükbaş hayvanlarda bile yüzde 30-35 kadar bir indirimle onların birlikte satışına başlayacağız.

Tabii 1300 devam Tarım Kredi Kooperatifi’nin marketi var. Bunun beraberinde sair özel sektörün dahi sayıları tabii haddinden fazla çok fazla. Onlar hangi yapar bilmem amma tığ, Ekincilik Yüreklilik kendisine bu indirimi yapacağız. Sadece ette mi? Tarım Cesaret’nin parçalanmamış ürünlerinde birlikte aklınıza hangi gelirse, alelhusus 20, 30, 40 asıl üründe üstelik lahzada indirime gidilecek. Komut şu: Sen kar amacıyla çalışmayacaksın, sen yalnız başa ser noktasında benim vatandaşımı koruyacaksın. Deminden Ekincilik Güven Kooperatifi birlikte bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak.”

Cumhur Reisi Erdoğan’dan şanlı izahat

 

Erdoğan, Pahor’u resmi törenle karşıladı

 

Erdoğan, Akkuyu Nükleer Ağırbaşlı Santrali’ni musahabe etti

 

Reisicumhur Erdoğan’dan emir: Fiyatları indirin

 

Reisicumhur Erdoğan, Slovenya Reisicumhur Pahor ile görüşecek

 

Share: