Eren Orhan Işık Gazetecilere Yönelik Artan Saldırıları Divan Gündemine Taşıdı

HDP Van Mebus Ermiş Orhan Işık gazetecilere yönelik kalan saldırıları Meclis gündemine taşıdı. Işık, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a, ” Türkiye’de temas yıl birçok gazeteci ve matbuat emekçisi gözaltına alınmaktadır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve matbuat emekçilerine müteveccih çevik ve hak ihlallerini raporlama çalışmaları mevcut mudur?” diyerek sordu.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık gazetecilere müteveccih kalan saldırıları, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Soru önergesi veren Işık, Cızık Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Acun Matbuat Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye’nin 180 devlet içerisinde 149. sırada saha aldığını belirterek, “2022’nin ikinci çeyreğinde 116 davada 168 gazeteci bilgili karşısına artık. Dokuz gazeteciye 17 sene 6 kamer 12 zaman mapushane cezası verildi. Diyarbakır’dahi 16 gazeteci ve medya çalışanının tutuklanmasıyla cezaevindeki gazeteci sayısı 67’ye yükseldi” dedi.

Gazetecilere yönelik sistemli benzeri saldırının da haber takibi sırasında maruz kaldıkları kolluk şiddeti olduğunu tamlayan Aziz Orhan Işık, “Yasal tıpkı dayanak noktası olmamasına karşın şiddet kullanarak basın emekçilerinin işlerini yapmalarını çalmak ülfet devleti ilkesinin ve matbuat özgürlüğü hakkının ihlalidir. Doğruluk Bakanlığı’nın matbuat emekçilerine yönelen kolluk şiddetinin önlenmesi için müstacel tedbir alması gerekmektedir” dedi.

Işık, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de basın ve karın özgürlüğünün güvencesi olan gazetecilere neden saldırılmaktadır? Van’birlikte Sevinçli Bağcı, Zelal Tunç ve Elfazi Toral anatomi gazetecileri darp edip eziyet uygulayan polisler hakkında aynı sormaca başlatılmış mıdır? Görüntülerde gazetecilere ‘Seni vururum, kimse seni bulamaz’ diyen polis güçleri memuru üzerine benzeri soruşturma başlatılmış mıdır? ‘Kimse seni bulamaz’ diyen benzeri polis güçleri memurunun faili belgisiz cinayetler ve kayıplar kapsamında soruşturulması vacip değil midir?

ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAN GAZETECİ VE BASIN EMEKÇİSİ SAYISI KAÇTIR?”

İstanbul’birlikte Elif Bayburt, Tuğçe Yılmaz isimli gazeteciye saldıran, hususiyet dışı şekilde gözaltına düzlük polisler için bir anket başlatılmış mıdır? Türkiye’de rastgele sene kaç gazeteci ve matbuat emekçisi gözaltına alınmaktadır? Türkiye’de mevcut durumda kaç gazeteci ve basın emekçisi mevkuf ve hükümlüdür? Yurtdışı çıkış belgesi yasağı konulan gazeteci sayısı kaçtır? Türkiye’de adli kontrol ve denetimli azadelik kapsamında özgürlüğü kısıtlanan gazeteci ve basın emekçisi sayısı kaçtır?

Gazetecilere müteveccih Türkiye’de mamul haksız ve hukuk dışı denetim, tutuklama ve hüküm verme dolayısıyla hakkında yaptırım makbul kamu görevlisi, müddeiumumi ve bilgili sayısı 2019-2022 yılları amacıyla kaçtır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve matbuat emekçilerine müteveccih akın ve türe ihlallerini raporlama çalışmaları mevcut mudur?”

Share: