Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: “Türkiye, bitişik ülkelerdeki doğal gazın Batı’ya ulaştırılmasında, gelecekte üstelik eleştiri roller üstlenebilir”

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 4. Türk-Alman Enerji Forumunda gerçekleştirdiği konuşmada, ” Türkiye, bitişik ülkelerdeki tabii gazın Batı’daki pazarlara ulaştırılmasında, şu zaman olduğu gibi gelecekte birlikte ciddi roller üstlenebilir” dedi.

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4. Türk-Alman Enerji Forumuna katıldı. Nazır Dönmez forumda yaptığı konuşmasında, acun genelinde Rusya- Ukrayna savaşı ve küsurat toptan şişkinlik zımnında zorlu benzeri erke kriziyle yüz yüze olunduğuna değindi. Dönmez, tekmil dünyanın iddialı ayrımsız şekilde karbon-atıl tutum hedefleri açıkladığını, yaşanan enerji krizi parçalanmamış planların gözden geçirilmesine bozukluk olduğunu söyleyerek, “Mazi enerji sektöründe yenilenebilir enerjiden, hidrojenden, alelade parçalı nükleer reaktörlerden, ekonominin elektrifikasyonundan bahsederken zaman enerjinin gündemine, petrol, gaz ve kömür gine yerleşmiştir. Halihazırda bulunan doğal gaz fiyatları ile neredeyse 20 yıl sonradan iktisadi olacak denilen yeşil hidrojen bile soylu erki görünüyor. Füzyon teknolojisi üzerine, bütün gelecek 20 yılın teknolojisi denilirdi, son dönemde çıktı elan kısaltmaya başladık. Gelecek 10 yılın teknolojisi şeklinde sıraladık” ifadelerini kullandı.

“Üçüncü FSRU tesisi bu sene süresince devreye alınacak”

Avrupa’nın erke arz güvenliği konusunda yaşadığı problemleri ve katlanmak zorunda kaldığı maliyetin beyninde olduğuna değinen Dönmez, anne sorunun envestisman olduğunu, enerji krizinin yatırım ihtiyaçlarının beraberinde odaklarını etkilediğini ve değiştirdiğini söyledi.

Dönmez, bütün siyaset yapıcıların enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına yönelik hedefler belirlediklerini belirterek, öngörülemeyen risklerin gelecekte erke üretim-tedarik zincirinin kuşkusuz şekilleneceğine dayalı planlamaları bir anda ast peş ettiğini vurguladı. Dönmez, erke bildirme güvenliğinin sağlanması noktasında mümkün olduğunca aşkın kaynak ve uygulayım bilimi çeşitliliği sağlanarak, istikrarlı ve yedekli tıpkısı erke sistemi tasarlanmasının, sunma güvenliği açısından sonuç mertebe şişman bire bir önem sunu ettiğini bildirdi.Hem erke bildirme güvenliğinin sağlanması hem birlikte daha kompetitif fiyatlardan enerji temini için enerjide dış alım güzergahlarını çeşitlendirme noktasında şişman çabalama gösterdiklerin ifade fail Dönmez, “LNG terminallerimizin kapasitesini ve sayısını artırdık, gaz depo kapasitemizi artırdık ve artırmaya bitmeme ediyoruz. Üçüncü FSRU tesisinin üstelik bu yıl içerisinde devreye alınmasını öngörüyoruz” dedi.

“Türkiye hareket birliğine hazır”

Hidrokarbon aramalarına dahi devam ettiklerini tamlayan Dönmez, ” Karadeniz’deki 540 bilyon metreküplük gaz keşfimiz kapsamında ilk gazın 2023 yılında sistemimize ulaştırılması için çalışmalarımızı geceli gündüzlü sürmektedir. TANAP-TAP, Bakü-Tiflis- Ceyhan, Bakü-Tiflis- Erzurum kadar muvaffakiyetli ve emniyetli arsıulusal erke projeleri Türkiye’nin balaban özveri ve katkısıyla hayata geçmiştir. Tamlık bu projeler, küresel çapta yaşanan kül olumsuzluklara rağmen, devreye girdikleri günden bu yana problemsiz şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkemizin arsıulusal erke projelerindeki başarısı, aynı enerji partneri namına güvenilirliği ve kaslı doğal gaz altyapısı göz uğrunda bulundurulduğunda, ülkemiz komşu ülkelerdeki katıksız gazın Batı’daki pazarlara ulaştırılmasında, şu dakika olduğu üzere gelecekte üstelik kritik roller üstlenebilir. Bu kapsamda Türkiye, Türkmenistan saf gazı ilkin koyulmak için Barış bölgesinin, İsrail doğal gazı ilkin kalkmak için Doğu Akdeniz bölgesinin ve etraflı vadede Irak’ın katıksız kaynaklarının ülkemize ve ülkemiz yoluyla piyasalara ulaştırılması üzere elinden geleni yapmaya hazırdır. Bu noktada belirtmeliyim ki, sonuç zamanlarda zorlu çok Güneydoğu Avrupa ülkesi gaz taleplerini karşılayabilmek için ülkemizle okkalı temaslarda bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin enerji dönüşümünde hidrojenin da koskocaman payının olacağını düşünüyoruz”

Türkiye’nin elan Paris Anlaşması’nı onaylamadığı ve müzakerelerin sürdüğü dönemde dahi, yenilenebilir erke alanında dünyaya yaşıt olacak hamleler yaptığını anımsatan Dönmez, Türkiye’nin neşelilik müesses gücünde yenilenebilir enerjinin payının yüzde 54’e çıktığını belirtti. Bu rakamlarla Türkiye’nin yenilenebilir oturmuş yoğun itibarıyla dünyada on ikinci, Avrupa’birlikte ise beşinci tam olduğunun altını çizen Dönmez, sıra paneli üretiminde üstelik dünyada 4’üncü olduklarını aktardı. Dönmez, enerji dönüşümü üzere kocaman tıpkısı yardım sağlayacağını öngördükleri Hasis ve Mutedil Ölçek Nükleer Reaktörlere (SMR) yönelik gelişmeleri bile yakından takip ettiklerini belirterek, “Türkiye’nin erke dönüşümünde hidrojenin üstelik mehabetli payının olacağını düşünüyoruz. Beş sene evvel neredeyse hiçbir ülkenin hidrojen stratejisi bulunmazken, bugün 40’tan aşkın ülkenin stratejilerini açıkladığını görüyoruz. Türkiye’nin yüksek yenilenebilir potansiyeli, bağan yenilenebilir erke santralci kurulum maliyetleri ve mevcut borazan hatlarının geliştirilmesi ile Avrupa amacıyla yeşil müvellidülma üretimi ve ticareti itibarıyla arz akıllıca ülkelerden biri olmasını bekliyoruz. Ayrıca, hidrojenin natürel gazla karıştırılarak ihraç edilmesi için üstelik ülkemizin majör bire bir potansiyele cemaat olduğunu değerlendiriyoruz. Bugün yeşil hidrojen alanında imzalayacağımız belgenin dahi Türkiye’nin müvellidülma alanındaki çalışmalarına katkı sunacağını ve işbirliğimizi geliştireceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dönmez, Türkiye’nin 2053 yılında net sıfır emisyon hedefi duyurduğunu, bu meram doğrultusunda, karbon salımının azaltılması, enerji verimliliğinin artırılması, yenilenebilir ve akman enerji kaynaklarından üretime ciddilik verilmesi amacıyla önümüzde elan teferruatlı tıpkısı posta bulunduğunu de sözlerine ekledi.

Konuşmaların arkası sıra Dönmez ile Almanya Tutum ve İklim Esirgeme Bakanı Robert Habeck ortada yeşil müvellidülma hisse senedi birliğini imar etmek üzere kuvve mektubu imzalandı. – BERLİN

Share: