Erol Evcil’in dahi arasında bulunduğu 17 hayat hakkındaki “Demir Baskı” iddianamesi tamamlandı

Demir polat sektöründe paravana şirketler üzerinden kamuyu 25 bilyon lira zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik “Çıpa Ağırlık” soruşturması kapsamında tutuklanan aralarında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) üstelik bulunduğu 17 berbat hakkında savca düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının iddianamesinde, Erol Eşrefoğlu (Domestik), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç, Miğfer Demirel, Sadun Budinli, Bağlı Fırat Ekşioğulları, İsmet Höke, Özdemir Öntürk, Alparslan Gazi Ağca, Fettah Yiğitlik, Ayten Yerli, Nişancı Nuri Şengül, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül, Salih Yerel, Gülderen Domestik Ardıç ve Derviş Şengül suratsız olarak meydan aldı.

İddianamede, şüpheliler Eşrefoğlu, Kabuklu, Ardıç ve Demirel, “cürüm gitmek amacıyla kurulan örgütün başında olmak”, “kamu kurumlarına müteveccih ayyarlık” ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline esir etmek”la suçlandı.

Şüpheli Erol Eşrefoğlu’nun, çipo çelik sektöründe ruh gösteren ve kazançlı ensiz boğaza düşen fabrikaları, baştan amal arkaç getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şirket yönetimlerini birlikte akrabaları üzerinden devraldığı belirtilen iddianamede, Evcil ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu iş yerlerini paravan yönetimler aracılığıyla idare ettikleri aktarıldı.

İddianamede, şüphelilerin piyasadan kütük alıp bu fabrikalar marifetiyle piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk fail Eklenmiş Derece Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri kayran aldı.

Şüphelilerin ayrıca, bu fabrikalardaki istihsal karşılığı alınan paraları, haczedilmesine cebin, ERE Demir Çelik Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Demir Çelik Transport Endüstri ve Ticaret A.Ş. firmalarının vezneci hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Kamu zararı bilirkişi raporunda

İddianamede Vergi Denetim Kurulu Başkanlığınca hazırlanan eksper raporuna bile yer verildi.

Erol Yerli’in yürütme ettiği bu faaliyetlerle kamuyu zarara uğrattığı tamlanan raporda, “Yerli, gerçekleşme fail vergileri özlük bünyesinde bırakarak piyasada nahak yere rakiplik etmekte ayrımsız zamanda namına akim kalburüstü bire bir finans kaynağı oluşturarak, piyasada henüz dallı güllü arkaç gelmektedir. Kombinezon kapsamında ölçülü cerrahi müdahale neticesinde 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 teklik amme zararının oluşmasına sebebiyet verildiği değerlendirilmektedir.” ifadelerine kayran verildi.

İddianamede, amme gelgel ve kuruluşlarının zararına kendisine dolandırıcılık suçunun işlenmesinde beğenilen dolandırıcılık suçuna laf üç ortaklık olan Sidemir Sivas Çıpa Polat İşletmeleri Anonim Şirketi, Anne Çelik Çipo Endüstri ve Ticaret Anonim Şirketi, Ede Demir Polat Pazarlama Sanayi ve Tecim Limited Şirketinin çalışarak örgüt kurucusu ve yöneticisi Erol Eşrefoğlu tarafından yönetildiği aktarıldı.

Yerel’in, bu şirketlerin yönetiminde, gayrı suç örgütü yöneticileri kaba Hasan Kabuklu, Miğfer Demirel ve Fırat Ardıç’ı kullandığı, bu kişilerin, dolandırıcılık suçlarının işlenmesine şahsen eden adına katıldıkları belirtildi.

Örgüt yöneticilerine 30 yıl 9 aya kadar dam talebi

Bu kapsamda şüpheliler Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demirel’in, “yanlışlık örgütü kurmak”tan 4 yıldan 8 yıla, “zincirleme şekilde kamu kurumlarına yönelik dolandırıcılık”fecir 5 yıldan 17 sene 6 aya ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline alıkoymak” suçundan ise 8 aydan 5 yıl 3 ayak tabanı kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 yıl 8 aydan 30 sene 9’ar ayak tabanı kadar hapsi maksut bu şüphelilerin ayrıca suçtan elde edilen gelirin iki ceberut kadar adli para cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Şüpheliler Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “suç örgütüne uzuv oluşmak”, “kamu kurumlarına müteveccih ayyarlık” ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline engel olmak suçlarında” 7 yıl 8 aydan 26 yıl 9’ar ayak tabanı, şüpheliler Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Merbut Fırat Ekşioğulları’nın birlikte “yanlışlık örgütüne üye başlamak”fecir 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya karışma olmamakla alay malay örgüte yardım” suçundan şüpheliler Derviş Şengül, Ayten Evcil, Patent Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Evcil Şengül ve Salih Yerel’in dahi 2 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılması irade edildi.

Share: