Erzincan ESOB Başkanı Limon’dan “Ekol alışverişini yerel esnaftan yapın” çağrısı

Erzincan’da mektepli velilerinin meslek alışverişi yapmaya başladığına özen calip Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bedir Limon, vatandaşların meslek alışverişini domestik esnaftan yapmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 2022-2023 yetişek tedrisat yılının 12 Eylül’de başlayacağını duyurmasının arkası sıra velileri okul alışverişi heyecanı sardı. Yıpranmamış terbiye ve talim sezonu öncesi okul alışverişi yapmaya hazırlanan mektepli velilerine Erzincan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dolunay Sulu Zırtlak, vatandaşların alışverişlerini yerli esnaftan yapmalarını istedi. Kırtasiye malzemesinin sağlığa makul ve birinci sınıf olması gerektiğini dile getiren Sulu Zırtlak, “Kırtasiye malzemelerinin kaliteli ve hıfzıssıhha olması çocuklarımız üzere çokça eke. Alışverişlerimizi seçkin türlü denetimleri yapılan esnaf ve sanatkarlarımızdan yapmalıyız” dedi.

‘Yerel ekonominin aktif kalması hepimiz üzere haddinden fazla mefret’

Erzincan’da rastgele sokakta kâin ve her ürünü satan zincir marketlerin kırtasiye ürünlerine birlikte satıldığını vurgulayan Limon, kırtasiye alışverişi amacıyla Erzincan’da ki esnafını meni etti. Başbuğ Limon, “Ekol kıyafetleri, çanta, pabuç ve kırtasiye malzemeleri meslek alışverişlerinin olmazsa olmazı. Bu dönemde bütün ekol alışverişi ihtiyaçlarımızı, yerli esnaftan yapalım. Yerli esnaftan yapacağımız okul alışverişiyle esnaflarımıza bire bir nebze olsun bindi olalım. Vatandaşların, okul alışverişi yaparken cebin göre hesap yapması büyüklüğünde katıksız bire bir molekül bulunmayan. Fakat, ahzüita konusunda ilimiz halkına destek olmamız, yerli ekonominin deli dolu kalması tamlık Erzincan amacıyla haddinden fazla heybetli” diye niteleyerek konuştu.

‘Mahalle kültürümüzü koruyalım’

Erzincan üzere nüfusu neşeli sıfır illerde mahalle kültürünün korunması gerektiğini tıpkısı posta daha dile getiren Sulu Zırtlak, “Öğrencilerin sürekli kullanacağı meslek malzemelerinin kaliteli ve metin olmasına rastgele zamankinden artık ilgi etmeliyiz. Yer güvenilir malzemeler mahallemizin domestik esnafında bulunur. Alınacak kırtasiye malzemelerinin içeriğine haddinden fazla özen edilmeli. Gerektiğinde adisyon sorabileceğimiz, güvendiğimiz, tanıdığımız, nazımızın geçtiği mahalle esnafımızdan aksata yapılmalıyız. Böylece, hem çocuklarımızın sağlığını hem birlikte mahalle kültürümüzü korumuş oluruz” ifadelerini kullandı. – ERZİNCAN

Share: