Erzincan haberi: Erzincan’da 12. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu düzenlendi

Erzincan’de 12. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu düzenlendi

ERZİNCAN Erzincan’de Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi himayesinde 12. Ulusal Viral Hepatit Sempozyumu düzenlendi.

6-9 Ekim 2022 tarihleri ortada düzenlenen sempozyumun bilimsel programı tıpkı otelin derinti salonunda selen insanlarının katılımıyla başladı. Sempozyumun bu yılki teması olan “Viral Hepatit Eliminasyonuna Pandemi Etkisi” başlığıyla düzenlenen toplantıda sarılık hastalığı ve otama sürecinin tarihsel gelişimi, vakayiname viral hepatitlerin tanı, tedavi ve takiplerinde yapılan tespitler, ilmî program, viral hepatit eliminasyonu ve hepatit yönetimine pandeminin etkisi ve serencam olarak dahi viral hepatitlerde güncel durum ve yönleri ele alındı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program UVHS XII. Aranjman Oturmuş Başkanı ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Faruk Karakeçili’nin açım konuşmasıyla devam etti.

Karakeçili, “3 günlük bati tıpkı program bizleri bekliyor. Malumunuz 2,5 yılı aşkın aynı süredir bitmeme eden ayrımsız pandemi süreci yaşıyoruz. Bu pandemi sürecinde özellikle vakayiname hastalıklar çokça etkilendi. Bu vakayiname hastalıkların başında birlikte viral enfeksiyonlar geliyor. Bu yüzden bu sempozyumun esas teması kendisine Viral Sarılık Eliminasyonuna Pandemi Etkisi ile başlayacağız. Yoz bu hastalar çok etkilendi lüzum teşhis de lazım tedavide. Özellikle takiplerde çokça kilolu problemler yaşadık. Bu açıdan birlikte bu pestil gruplarına alelhusus dünyada ve Türkiye’bile eleme programları ile başlayacağız. İlerleyen zamanlarda bu hastalıkların tanı ve tedavisinde bütün yenilikler ele alınacak.” dedi.

Klimik Viral Hepatit Çalışma Grubu yerine bire bir meşveret yapan Prof. Dr. Şenlik Demirtürk ise, “Bizde Viral Sarılık Çalışma Grubu adına kül üyelerimizle ilmî aktiviteler, yayınlar, hep birlikte yaptığımız okullar, akademilerle tıpkı dünya oluşturmaya çalışıyoruz. Bu sempozyum ayrıksı toplantı serilerimizden bir tanesi. Iş grubumuz 2011 yılında 15. klinik kongresinde kuruldu. O günden bu yana 312 unsur sayısına başarmış durumdayız.” ifadelerine kayran verdi.

Prof. Dr. Serap Parıltı Yavuz’dahi, “Pandemi aslında bitmedi. Geçtiğimiz 3 almanak süreçte tığ enfeksiyon hastalıkları alanı adına arz büyük zorluğu ruhlu ekip olduk. Aslında pandemiyi nazik oranda sırtlandık. Tamam esenlik çalışanlarıyla alay malay sırtlanmış olduk. Çok şişman sorunlarla savaş ettik. Dernek kendisine bu süreçte temel amacımız akıllıca ve gerçeklik ilmî bilgiye, hem üyelerimizin hem tababet alanı uzmanların hem üstelik vatandaşların ulaşmasını sağlamaktı. Sürekli derece derece yarışılıyordu. Çok bilgelik kirliliği vardı. Bu uzmanlık bizi gayrı dernekler, hekimler ve vatandaşlar arasında güvenirliliğimizi arttırmış oldu. Pandeminin sunma mehabetli etkisi süreğen hastalıklarda oldu. Bu alanda tanısı esbak bir nice klinik hastalık hele vakayiname hastalıklar açısından bakarsak bunun bildirme mefret grubu hepatitler. Servislerimize çok sayıda mevrut HIV ve Hepatit hastalarıyla karşılaşıyoruz. Pandemiden öğrendiklerimizi buraya katarsak eğer haddinden fazla elan ferah noktalara ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Viral Hepatit Çalışma Grubunun üstelik adam kaynakları ve elde ettiği bilgelik seviyesi nedeniyle dünyada da hepatitlere önderlik edecek tıpkısı seviyededir. Bunu birlikte herkesin agâh seviyesine anlatmak zarfında hem klinik araştırmalarımızı hem bilimsel çalışmalarımızı hem birlikte terbiye çalışmalarımızı aynı peş seviyeye taşımamız gerekiyor.” diyerek konuştu.

Program 4 celse şeklinde alanında ehlihibre konuşmaların konular karşı anlattığı sunumlar ile devam etti.

Share: