Erzincan haberleri: Erzincan Şanslı Barajı 11 bin 570 dekarlık tarım arazisini sulayacak

Erzincan’da tarımsal sulamada nahiye çiftçisine yüce ulama sağlayacak olan Ballı Barajı’nda derivasyon tüneline akarsu gönderme töreni düzenlendi.

Kentte zirai arazilerin suyla buluşturulması, içme ve istimal suyu temin ile derelerdeki müfrit riskinin azaltılmasına müteveccih icraat devam ediyor.

Bu kapsamda yapım çalışmalarına devam edilen ve tamamlandığında nahiye çiftçisinin barajda depolanacak akarsu ile 11 bin 570 dekar tarım arazisi çalımlı akarsu ile sulanması hedefleniyor.

Baraj inşaat alanında gerçekleşen törende mütekellim Erzincan Valisi Mehmet Arak, barajın tamamlanması ile çiftçilerin enerji maliyetlerinin düşeceğini ve iktisadi bolluk düzeylerinin yükseleceğini söyledi.

Türkiye’nin sancaktar ayrımsız ulus olarak tekrar sahneye çıktığını tabir fail Sirkat, şöyle konuştu:

“Türkiye yekpare soydaşlarımızın olduğu ikbal coğrafyamızda beklediğimiz ve özlenen sancaktar aynı kavim kendisine tekrar sahneye çıkıyor. Bu sahneye çıkış öyle kıytırık yalın kat benzeri yokuş değil. Bir Vakitler hangi sözler vardı. Öğretilmiş çaresizlikler vardı. ‘Akarsu akaret Türk bakar’ vardı. Ama zaman Türk bakmıyor. Suya gem vuruyor, tarımda ve enerjide kullanıyor. Ihtimal yekpare dünyanın özenle seyrettiği projelere imza atıyor. Bu takkadak sulama sektöründe değil. Albeni yolu ve keyif sektöründe birlikte böyle. Ama hepsinin odağında ve temelinde insanı yaşat ki mehabet yaşasın şiarı yatıyor.”

Çalma, Erzincan’da lokomotif sektörlerden birisinin ekincilik sektörü olduğunu vurgulayarak, “Ekincilik sektöründe sulama ile gelişigüzel genişlik büyük problemimiz erke problemidir. Bu yapılan çalışmalarla beraber çiftçimiz çok haddinden fazla daha rahatlayacak. İnanıyoruz ki oradaki enerji maliyetlerimiz birlikte henüz aşağılara inecek. Çiftçimizin henüz karlı çiftçimizin soylu erki seviyesini yükseltecek bire bir ekincilik üretim zinciri oluşturmuş olacağız.” dedi.

Erzurum Cesamet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Oğuzhan Çetin ise bölgede gerçekleştirilen yatırımlarla ilgilendiren kalıtımcılara bilgelik verdi. Çetince, kurumlarla uzlaşma içerisinde çalıştıklarını ve zirai faaliyetlerin artırılması için çalışmalarına kararlılıkla bitmeme ettiklerini söyledi.

Baraj yapım alanında gerçekleşen törene, AK Parti Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Senet Çakır, Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, DSİ 8. Toprak Müdürü Oğuzhan Ağır, Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akış Uzun ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: