ERZİNCAN’DA ‘BİRLİK CEM’İ DÜZENLENDİ

ÇOKLUK Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüler marifetiyle Erzincan’de ‘Temas Cem’i düzenlendi.

Türkiye’nin angajman ve beraberliğine dikkat elde etmek üzere Erzincan’daki Toplama Vakfı Ulalar Cemevinde düzenlenen Bağlantı Çokluk’ine Erzincan Valisi Mehmet Hırsızlık, Tunceli Valisi Mehmet Yüce Özkan, 3’üncü Kargaşa Komutanı Ferik Ağır Türkgenci, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Toplama Vakfı Başbuğ Vekili Hasan Sezgin, amme çekicilik ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Sarıkamış Şehitleri El Birliği Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Sarıkamış şehitleriyle ilgili yemek yaptı. Cem Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, “Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Sarıkamış’a ve Çanakkale’ye, Çanakkale’den günümüze bu yurt üzere canlarını vermiş bilcümle şehitlerimizi tesmiye etmek için düzenlediğimiz Ilişki Cemi’ne güzel geldiniz birliğimiz daima olsun” dedi.

Ulalar Toplama Evinde birliğin, beraberliğin resmini gördüklerini söyleyen Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, “Binlerce ok bire bir arada olduğunda kim kırabilir ki. Onun için bile hepimiz Ahmet Yesevi Hazretlerinin yolunda gitmeye, zaman tüketmeye, iş koymaya niyetlenmiş canlarız” diye konuştu.

Programda ilişki mesajı veren Tunceli Valisi Mehmet Mehabetli Özkan ise şunları söyledi:

“Cana can katanlar. Tarihten bu tarafa Asya’dan Anadolu’ya birçok yurt evlatları nice yiğitler Peygamber yolunda Hz. Mualla efendimiz uğrunda Hz. Hüseyin efendimiz izinde şehitliğe erişti. Şuhedaya karıştı. ve havadan amade dahi da birçok yiğitlerimiz, nice erlerimiz bu yolda yürümeye bitmeme ediyorlar. Bittabi onlar, tabii bizler, elbette sizler bu yolda yürür iken aynı olmalı gönüller, tıpkı olmalı başkaları, benzeri semaya kalkmalı eller. Bu vasıta ile ben bu istek buluşmasına şehidimizin, şuhedamızın peşinden yürümek için davetlerinize antrparantez şükranlarımı sunuyorum.”

‘ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ’

Erzincan Valisi Mehmet Hırsızlık, “Cenabıhak birlik ve beraberliğimizi daima etsin. Bu angajman ve beraberliği mizan yerine Ulalar Cemevimizin sülale sahipliğinde Erzincan’üstelik canlarımızı ağırlamaktan, bire bir ve bu arada olmaktan büyük bir öz saygı duyuyorum. Acun kuruldu kurulalı doğruluk ile batılın aynı mücadelesi var. Bizler hakkın temsilcileri namına Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, kurtuluş savaşına, İç Güvenlik Harekatından, Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a gelişigüzel nerede doğruluk için soy amacıyla canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve yolunda yürümeyi kendimize şiar ediniyoruz. Bizler fert Erzincan’ımızda ayrımsız ve beraberiz. İri ve diriyiz. Bunu görme ediyoruz. Alevisi ile Sunnisi ile, Kürd’ü ile Türk’ü ile bu temas ve beraberliği bilcümle bu arada yaşıyoruz. Bu budun geçmişinde Türk’tü Kürt’tü, Alevi’ydi Sunni idi on paralık tıpkısı ayrımı olmaksınız Efendimizin izinde. Hz Büyük efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla öğün yürümüş ve tamlık dünya birlikte İlahi Kelimatullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve cins bağlamında alt bölüm gözetmeksizin adaleti yalabık görüyü yaymış bağlantı ve beraberliğe etken olmuştur. Gene ayrımsız şiarla hep bu arada yürüyoruz. Tanrı bağlantı ve beraberliğimizi daima etsin” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından izlence ‘Toplama’ ile sona erdi.Share: