Erzincan’da çiftçiler devletin çocuk desteğiyle âlem gündöndü üretimine başladı

Erzincan’da çiftçiler, devletin sağladığı zürriyet desteğiyle ufuk gün çiçeği üretimine başladı.

Desteklerle nebati yayın çeşitliliğinde artışın yaşandığı kentte, bu sene Il ile Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün yüzde 75 yardım evlat desteğiyle 7 bin 500 dekar alanda etraf ayçiçeği üretimi yapıldı.

Çiftçiler, üretimine yeni başladıkları ürünün benzeri ay sonra hasadını yapacak.

Tarım ve Orman İl Müdürü Amaç Delimsirek, kentte eser çeşitliliğini artırmaya müteveccih çetin icraat yaptıklarını söyledi.

Özellikle “Evcil Melez Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Kargın beldesinde toprak haset etkinliği düzenlediklerini nâkil Atmaca, şöyle konuştu:

“Proje kapsamında Kargın beldesinde çiftçilerimizle tıpkı araya geldik. Tercan ilçemizde 33 çiftçimize 1 titrem 750 kilo soy sop vererek toprakla buluşmasını sağladık. Çayırlı ilçemizde ise 1 titrem 250 kilogram tohumu, 45 çiftçimize verdik. Böylecene 4 bin dönüm Tercan’da, 3 bin 500 dönüm Çayırlı’da girmek için hep 7 bin 500 dönümde ufuk ayçiçeği yağı üretimini gerçekleştirmiş olacağız.”

Yetiştirici İzzet Erdem bile 55 dönümlük tarlasına etraf gün çiçeği ekimi yaptığını belirterek, “Tercan İlçe Ekincilik Müdürlüğünden çevre günâşık tohumunu yüzdelik 75 atıfet ile aldık ve tarlamızı gübreleyerek ektik. Şu ana kadar iki misil tarlamızı suladık. Hasat yapmamıza daha bir ayımız var. İnşallah hasat edip beldemize eskimemiş bire bir kitap kazandırmış oluruz.” dedi.Share: