Erzincan’da Siyanür Sızıntısı Yaşanan Değerli Madeni Baştan Faaliyete Geçti. İliçli Vatandaş: “Suları De İçmeye Korkuyorsun”

ÖNSEZI NİL ÖZER

Erzincan’ın İliç ilçesinde faal vatandaşlar, siyanür sızıntısıyla gündeme gelen değerli madeni nedeniyle erinçsiz olduklarını, ürünlerinde verimin düştüğünü aktardı. Geçimini rençperlik ile sağlayan İliçli ayrımsız vatandaş, “Bize zararı gayrimümkün peki mu. Bu zamana kadar meyvelerimizde, sebzelerimizde bir bakımı yapıyorduk tıpkı sürü meyve oluyordu. Şimdi ise tek madde namevcut. Cevizlerde, elmalarda, dutlarda, üzümlerde hiçbirinde tıpkı şey namevcut. Herhalde madene bağlıyoruz” dedi. Başka benzeri yurttaş ise, “Zararı olanaksız olur mu gelişigüzel şeye zararı var. Suları üstelik içmeye korkuyorsun” diyerek konuştu.

Erzincan’ın İliç ilçesinde mevcut ve Anagold Madencilik Endüstri ve Tecim A.Ş. vasıtasıyla işletilen altın madeninde güzeşte haziran ayında siyanür sızıntısı yaşanmış; Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, firmaya 16,4 milyon lira para cezası kesmiş ve madenin faaliyetini durdurmuştu. bahis konusu maden ocağı baştan faaliyete geçmişti.

“AÇILMASINI İSTEMİYORUM”

İliç’te ruhlu vatandaşlar, ocağın faaliyetlerini sürdürmesine tepki gösterdi. İliç ilçesinde faal aynı yurttaş, “Madenin etkili temas şeye zararı var. Hiçbir öz yok kalmadı kim bire bir husus. Bostanları toplamaya gidiyoruz onları üstelik kurutuyor. Yazık tamam, açılmaması geçişsiz. Insan öz çıkarını düşünüyor vatandaşı düşünmüyor kim. Hastaymış, ölmüş… İliç’i benzeri arama cilt kâffesi kanserdir. Ego açılmasını istemiyorum” dedi.

Tıpkısı ayrıksı vatandaş ise, “Kötülük var bulunmayan değil amma kanıtlayamıyoruz. Arıya üstelik bitkiye birlikte toprağa birlikte yaşama birlikte hepsine zararı var. Tıpkı sızma olmuş Çevre Bakanı kapatmış tekrar açmışlar. Nasıl kanıtlayalım?” ifadelerini kullandı.

“AYNI ŞEKİLDE BAKIYORUZ, MEYVELERİMİZ YETİŞMİYOR”

İliç’e sadık ayrımsız köyde rençperlik ile geçimini sağlayıcı yurttaş, “Bize zararı gayrimümkün peki mu. Bu zamana büyüklüğünde meyvelerimizde, sebzelerimizde bire bir bakımı yapıyorduk benzeri sürü yemiş oluyordu. Deminden ise hiçbir şey namevcut. Cevizlerde, elmalarda, dutlarda, üzümlerde hiçbirinde ayrımsız şey yok. Herhalde madene bağlıyoruz” dedi.

Tıpkı eksantrik yurttaş ise senelerdir ağaçlarının kurumadığını şimdi ise kurumaya başladığını belirterek, “Zararı olamaz tamam mu rastgele şeye zararı var. Suları dahi içmeye korkuyorsun” diye konuştu.

“BU DOĞANIN İÇİNDE KİMYASALLAR KALIYOR”

İYİ Tümen İliç İlçe Başkanı Güçlü Doğan ise şunları söyledi:

“Bu maden doğada dokunaklı tıpkısı tahribat meydana getiriyor. İnsan sağlığı açısından bilimin söylediği ortadayken bunun üstü degaje aleni tıpkısı şekilde işletilmesine ego karşıyım. Topluluk açısından, bulunduğumuz bölge açısından zararları olduğunu ve bunun kesinlikle bu şekilde işletilmemesi gerektiğinden yanayım. Değme çeşit tedbiri aldıklarını söylüyorlar ama kimyasallar değişiyor mu değişmiyor. Bu tahribat değişiyor mu değişmiyor. Bizim bölgemiz 250 bin mebde koyunculukla aktif ayrımsız yerdi deminden bizim ilçemizde 15 bin mir kucak namevcut. Soylu Erki olarak üstelik bırakılmış aynı zararı var. Anagold madenciliğin işlettiklerinin konuşu değerinin farkında olmayan ayrımsız toplum maden işletilsin diyerek burada önlerindeki değerleri kaybettiler. 250 bin saksı kucak, tulum peynirinin merkezi bura. Bunlar şu an namevcut hakeza tıpkı değeri İliç kaybetti. Natür kendisine üstelik çokça kısık bire bir tahribat altında. Kimyasallarla afiyet açısından, huy açısından… Bura Fırat nehrinin kenarında olan aynı düz bunun kenarında kimyasallarla yapılan belirgi itibarıyla santimetre santimetre süzülüp içinden alınmıyor. Bu doğanın zarfında kimyasallar kalıyor.”

NE OLMUŞTU?

Erzincan’ın İliç ilçesinde, Anagold Madencilik Uran ve Ticaret AŞ’nin işlettiği değerli madeninde, Haziran 2022’dahi siyanür sızıntısı yaşanmış; Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı marifetiyle madene 16,4 milyon teklik para cezası kesilmişti. Bakanlık, madenin faaliyetini durdurmuştu. Sızıntıyı kabul eden şeriklik yaptığı yazılı açıklamada, “Olay neticesinde içerisinde 8 kilo siyanür bulunan 20 tona yakın seyreltilmiş solüsyonu, beyaz zehir alanı içindeki maden erişim için aktığını ve bunun Tayin Raporu’nda üstelik belirtildiğini burada ayrımsız kez elan anımsatmak isteriz” ifadelerine kayran vermişti. maden ocağı, 26 Ilkgüz’dahi baştan faaliyete geçmişti. Müşareket, şu açıklamayı yapmıştı:

“Çöpler Madeni, ait Bakanlıklar ve Amme Kurumları vasıtasıyla belirlenen mukteza ıslah girişimlerini tamamladığına dayalı resmi onayları aldı. Bu iyileştirmeler, 21 Haziran’de meydana gelen olayın umulur tekrarlamasını gölge etmek için melfuf siper keşfetmek amacıyla tasarlandı. İstenilen iyileştirilmelerin tamamlanmasıyla Anagold Madencilik, 21 Haziran’daki döküntüye kere açan koşulları ele aldı. Çöpler Madeni’ne 23 Ilkgüz 2022 itibariyle yeniden faaliyete başlaması amacıyla izin verildi. Çöpler beyaz zehir ekibi, yeniden faaliyete başlama döneminde ilgili Bakanlıklar ve Amme Kurumları ile mail temasta bulunmaya bitmeme edecek.”Share: