Erzincan’da şüheda “Bağlantı Tamlık”nde anıldı

TOPLAMA Vakfı ve Sarıkamış Şehitleri Gönüllüleri, şehitlerin anısına “Kontak Tüm” düzenledi.

Cem Vakfı Ulalar Cemevi’nde düzenlenen programda, şüheda anılarak dualar edildi.

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in Sarıkamış şehitleri ile ilgili sunumunun ardından mütekellim Erzincan Valisi Mehmet Aşıramento, dünyanın kurulduğu günden beri türe ile batılın benzeri mücadelesinin olduğunu söyledi.

Alevi ile Sünni, Kürt ile Türk’ün birlik ve el birliği ortamında yaşadığını belirten Sirkat, şöyle konuştu:

“Bizler Hakk’ın temsilcileri namına Bedir’den Kerbela’ya, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Kurtuluş Savaşı’na, bağırsak düzenlilik harekatından Kıbrıs’a, 15 Temmuz’a herhangi bir nerede Doğruluk üzere, nesep amacıyla canını feda fail şehitlerimizi anıyoruz ve onların izinde ve yolunda yürümeyi kendimize şiar ediniyoruz. Bizler fert Erzincan’ımızda bire bir ve beraberiz, bilgili ve diriyiz. Bunu rüyet ediyoruz. Bu budun geçmişinde Türk’tü, Kürt’tü, Alevi’ydi, Sünni’ydi tek ayrımı olmaksızın Efendimizin izinde, Hz. Yüce Efendimizin izinde, Hz. Hüseyin’in ruhu ve şiarıyla defa yürümüş ve tam dünyada İlahi Kelimetullah’ı yayarak tek mezhepsel, inançsal ve mahiyet bağlamında alt bölüm gözetmeksizin adaleti, hoşgörüyü yaymış, irtibat ve beraberliğe etmen olmuştur. Gine ayrımsız şiarla bilcümle beraber yürüyoruz.”

Tunceli Valisi Mehmet Yüce Özkan, vatan için birçok evlatların şehit olduğunu rapor ederek, “Tabiatıyla onlar, elbette bizler, elbette sizler bu yolda yürür iken aynı olmalı gönüller, benzeri olmalı eller, bir semaya kalkmalı ağyar.” dedi.

Erzincan Belediye Reisi Bekir Aksun, CEM Vakfı Umumi Başkan Vekili Hasan Sezgin de programda birer enformasyon yaptı.

Konuşmaların arkası sıra davetlilere lokma dağıtıldı.Share: