Erzincan’daki Girlevik Şelalesi evcil ve yabancı turistleri ağırlıyor

Erzincan’bile “Saf Sit-Nitelikli Natürel Dulda Alanı” olarak tescil edilen Girlevik Şelalesi, serin havası ve natürel güzelliği ile hem şehrin stresinden hem bile sıcaktan bunalan çok sayıda evcil ve yabancı turistin uğrak yeri oluyor.

Kent merkezine 35 kilometre uzaklıkta kâin, Munzur Dağı eteklerindeki Kalecik köyü sınırlarında 9 ayrı hamur suyunun birleşmesiyle oluşan çavlan, dağlardaki beyin erimesi ve yağışların mübarek olması nedeniyle bu sene ateşli akıyor.

Kentte 35 dereceyi aşan sıcaktan bunalan domestik ve yabancı turistler, yemyeşil bitey arasından kestirmece 40 metreden dökülen sularının vermiş olduğu hava ve serinlik ile şehrin stresinden uzakta mesafelik geçirebiliyor.

Şelaleye gelenler, hem çevreyi fotoğraflıyor hem de altından serin suyun geçtiği alanlarda piknik yapıyor. Bazen ziyaretçiler ise yürüyüş sonrasında ellerini ve ayaklarını suya sokarak serinliyor.

İzmir’den Girlevik Şelalesi’ni görmeye geldiğini tamlayan Bahar Acarı, AA muhabirine, şelaleden akan suyun serinliğinin insanları rahatlattığını söyledi.

Şelalenin tabii güzelliği ile insanların dikkatini çektiğini tamlayan Acarı, “İyi kim buraya gelmişiz çokça adamakıllı benzeri kayran. Havalar sıradan haddinden fazla yunak buradaki su çok domuzuna. Ayaklarımızı suya soktuk ve serinledik birazdan da fotoğraflar çekileceğiz.” dedi.

Acarı, şelaleye henüz sonradan tekrar gelmeyi planladıklarını anlatım ederek, “Buraya gelmemiz çok domuzuna oldu. Seneye buraya tekrar geleceğiz. Kesinlikle herkesin Erzincan’a gelip Girlevik Şelalesi’ni ve buradaki doğal güzelliği görmelerini tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

İstanbul’dan askerde mevcut oğlunun ahit töreni için Erzincan’a geldiğini dile getiren Ahmet Kesik dahi “Ant törenine gelmişken Girlevik Şelalesi’ni müracaat etmek üzere buraya geldik. Çekicilik sıcaklığının arttığı bu günlerde şelalenin serinliği burada insanlara gani geliyor. Tabii güzelliğiyle dört başı mamur aynı vadi. Kentte sıcaktan bunalan insanların pekâlâ gelip görmesi gerekir eksiksiz tıpkısı düzlük.” ifadelerini kullandı.

Ankara’dan gelen Uca Sülünoğlu ise “Buranın çok angın ayrımsız meydan olduğunu duymuştuk. Erzincan’a gelip da buraya uğramayana ‘Erzincan’a geldiniz demeyin’ dedikleri amacıyla buraya geldik. Burası alelade çokça domuzuna bir kayran. Ferahlığı, serinliği ve yeşil bitki örtüsü ile herkesin gelip görmesi gereken tıpkısı düz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıcak bölgelerden gelerek kenti iki gündür gezdiklerini belirten Gülay Akva da şelaleyi herkesin görmesi tavsiyesinde bulundu.Share: