Erzurum gündem haberi… Erzurum ve Erzincan’da pancar hasadı ve şeker üretim sezonu başladı

Erzurum ve Erzincan’dahi şeker hastalığı pancarı hasadı ve şeker hastalığı istihsal sezonu başladı.

Sukkar Şeker Fabrikası’ndan yapılan açıklamaya bakarak, bu yılki hasattan 530 bin titrem çükündür hasadı ve kestirmece 77 bin titrem billur şeker hastalığı üretimi hedefleyen fabrikanın geçen hafta 2022-2023 Billur Şeker Hastalığı Istihsal Kampanyası’nı başlatması Erzurumlu ve Erzincanlı pancar üreticisini harekete geçirdi.

Kampanyanın başlamasıyla çiftçiler, çükündür sökümüne başlayıp geçmiş ürünlerini bu kentlerdeki fabrikalara teslim etmeye başladı.

Çiftçinin ürettiği pancarını satın alan Sukkar Şeker fabrikaları dahi bu yılki şeker hastalığı üretimini başlamış oldu.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Sukkar Şeker Genel Müdür Vekili Necati Karavaizoğlu, fabrikaya 150 milyon liranın üstünde envestisman yaparak modernize çalışmalarını da sürdürdüklerini anlattı.

Çiftçilere basitçe sağlayıcı söküm ve doldurma makinelerine bu sene yenilerini eklediklerini anlatan Karavaizoğlu, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıllarda pancar teşrinievvel ve söküm işlemleri çiftçilerimizi oldukça zorluyordu amma makineleşme sayesinde eskiden günlerce süren hasat artık beş altı günde bitiyor. Çiftçimize taşımalık desteği dahi sağlayarak pancarı fabrikalarımıza büyüklüğünde ulaştırıyoruz. Seçme iki fabrikamızla toplanmış 4 bin üreticimizle Erzurum ve Erzincan ekonomisine 600-650 milyon teklik tıpkısı tutar kazandırıyoruz.”

Ekenek Ekincilik A.Ş. Genel Müdürü Eyüp Demir birlikte bölgedeki şeker fabrikalarına, incelmemiş konu tedarikini kolaylaştırdıklarını anlatım etti.

Çıpa, böylece ülke ekonomisine evcil kaynaklarla katkıda bulunduklarına işaret ederek, “Amacımız zat şekerini üreten Türkiye. Her yıl yatırımlarımızı artırarak çiftçilerimizi şeker hastalığı pancarı üstüne motivasyon ediyoruz.” diye konuştu.

Share: