Erzurum haberleri… Yüzme milli takımı acun şampiyonalarına Erzurum’da hazırlanıyor

Türkiye Yüzme Milli Takımı sporcuları, katılacakları acun kupaları ve şampiyonalarda elde edecekleri puanlarla barajı geçip Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’nda kürsüye çıkmayı hedefliyor.

Milli topluluk sporcuları, Avrupa’nın şehir merkezindeki yegâne faziletli irtifalı Palandöken Olimpik Yüzme Havuzunda kamp çalışmalarını sürdürüyor. Kampta kâin 23 sporcu, bakir sezonda yapılacak olan organizasyonlar üzere vahim tempoda çalışıyor.

Hizmete girdiği 2017’den bu yana bir nice ecnebi ülkenin sporcusuna aile sahipliği özne suret, domestik sporcuların üstelik kilolu ambarlamak amacıyla tercih ettiği adreslerden biri olmaya bitmeme ediyor.

Yeryüzü balaban murat Paris 2024 Yaz Olimpiyatları’na karışmak

Bu kapsamda, kullanılmamış sezon hazırlıkları amacıyla kampa giren kamer-meydanda yüzücüler, bilek ve akarsu antrenmanlarıyla evvel aşamadaki Almanya, Kanada ve ABD’de gerçekleştirilecek dünya kupası yarışlar üzere çalışıyor.

Milliler, elan sonradan Avustralya’nın Melbourne kentinde 13-18 Fasıla tarihlerinde yapılacak Dünya Güdük Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda sükse kovalayacak.

Ay-meydanda yüzücüler, uluslararası bu organizasyonlarda mukteza kota ve puanları toplayarak 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda kürsüde olmayı amaçlayacak.

Milli mızıka başantrenörü Eray Uyanık, AA muhabirine, 2022-2023 hazırlık döneminde Erzurum’a yükselti kampı yarmak için geldiklerini söyledi.

Sporcuların zaman başındaki performanslarını artırmaya çalıştıklarını belirten Açıkgöz, “İyi bire bir hazırlık programına başladık. 23 sportmen ile güç ve akarsu antrenmanları yapıyoruz. Sporcuların performanslarını sezon başında elan fevk çıkarıp dünya ve Avrupa şampiyonalarına ön tedarik yapıyoruz.” dedi.

Uyanık, Acun Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası öncesinde eksantrik müsabakalara katılacaklarını rapor ederek, “2023’te Japonya’da Dünya Etraflı Kulvar Yüzme Şampiyonası ve amma öncesinde mabeyin ayında Melbourne’de yapılacak dünya şampiyonası var, birinci hedefimiz orası. 3 ayaklı acun kupası ayağı var, buraya tedarik yapıyoruz. Berlin, Kanada ve Amerika’daki acun kupası ayaklarıyla anne hedefimiz Melbourne’deki şampiyonaya akmak.” diyerek konuştu.

“Mesafe hedeflerle esas hedefe yayılmak amacındayız”

Devlet kendisine Tokyo Olimpiyatları’na katıldıklarını anımsatan Açıkgöz, Akdeniz ve İslam Oyunları’nda majör başarılara imza attıklarını belirterek, “Tokyo Olimpiyatları’nda 11 sportmen ile ülkemizi piyes ettik ve bu tarihimizde bir ilkti. Aktüel amacımız 2024’te temsiliyetin birlikte bundan sonra oralarda yarışarak madalya almak. Uzaklık hedeflerle esas hedefe yansımak amacındayız. Arz birkaç 11-12 sporcu ile bunu yapmak istiyoruz. 2022 sezonu bizim için çokça ferah geçti. Özellikle Akdeniz Oyunları’nı 5 altın, 5 gümüş 9 tunç gelmek için 19 madalya ile kapattık. İslam Oyunları’nda da tarihi madalya rekoruyla arka sıralarda yerimizi aldık.” değerlendirmesinde bulundu.

Olimpiyatlara gitmenin süssüz olmadığını vurgulayan Cingöz, acun kupaları ve şampiyonalarında lüzumlu puanları toplayıp Türkiye’yi yeryüzü bereketli şekilde sahne edeceklerini sözlerine ekledi.

Share: