Erzurum’da kumpir, gün çiçeği ve dürme hasadı başladı

Erzurum’un Pasinler Ovası’nda kumpir, günâşık ve gözleme hasadı başlaması dolayısıyla “Hasat Bayramı” programı düzenlendi.

Valilik ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Pasinler ilçesi Merkez Mahallesi’nde düzenlenen programda, patates, gündöndü ve lahana hasadı yapıldı.

Vali Okay Memiş, burada yaptığı konuşmada, çiftçilere hasat döneminde bereket ve bereket diledi.

Memiş, Pasinler Ovası’nın yaklaşık 2 bin rakımda yüce ayrımsız düzlük olduğunu belirterek, çiftçilere verdikleri destekleri anlattı. Memiş, “Bizim derdimiz üretimi metin şekilde tasarruf etmek. Sürekli proje yapıyoruz. Bu ovada ürünü, bereketi ve tonajı bırakmak amacıyla büyük projeler bitmeme ediyor.” dedi.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Osman Demirdöğen ise kurum olarak amaçlarının bölgenin sahip olduğu potansiyelleri değerlendirerek istihsal ve istihdamı artırmak olduğunu söyledi.

2018’den itibaren bölgede patates üretimi ve munzam değerinin artmasına müteveccih 4 projeye tahminî 3 milyon destek verdiklerine değinen Demirdöğen, projeleriyle Pasinler ilçesinin sulu ve eli nimetli arazilerinde erdemli miktarda üretimi yapılan patatesin, erdemli tohum maliyeti cihetiyle azalmasının önüne geçilip ekonomiye ulama sağlamayı amaçladıklarını anlattı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akaret dahi Türkiye’nin değişik bölgelerinde hasat bitmesine rağmen Erzurum’da sürdüğünü söyledi.

Bir taraftan hasat yaparken değişik taraftan hububat ilk teşrin dönemi başladığını anlatan Akaret, şunları dile getirdi:

“Burada faziletli yükselti ve tün ile gündüz arasındaki alev farkından belde üretilen ürünlerin konuşamayan ve aroması farklı. Burada üretilen ürünlerle ülkemizdeki tarımsal üretime henüz fazla mülhak değer sağlıyoruz. Çiftçilerimiz iri mücahede ve zahmetlerle istihsal yaparken bizler de desteklerle, hazırladığımız projelerle çiftçilerimize yardım sunmaya devam ediyoruz. İlimiz çiftçisi yer pres şartlarda en ferah üretimi yapıyor. Onların bu emekleri ile Erzurum’bile tarımsal üretim değerimiz son 20 yılda kestirmece 17 kat arttı.”

Konuşmaların peşi sıra beraberindekilerle hasadı yapılan ürünleri inceleyen Memiş, çiftçilerle patates topladı.

Programa, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Ahmet Kılıç, Pasinler Kaymakamı Emre Düşünceli, Pasinler Belediye Reisi Ahmet Dölekli, Izzet Su İşleri 8. Kesim Müdürü Oğuzhan Yavuz, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.Share: