Erzurum’da sağlıkçılar asıl ve gebelere anne sütünün önemini anlattı

Erzurum Site Hastanesinde bacı ve doktorlardan oluşan kadro, temel ve gebelere, emzirme ve asıl sütün önemi hakkında bilgi verdi.

Hastanenin B bloğunda, 1-7 Ekim tarihleri ortada planlı Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında “Ego annem amacıyla, anne sütü benim üzere mucize” sloganıyla aktiflik düzenlendi.

Hastaneye mevrut çocuklara balon ihsan eden ve “Ben annem için, asıl sütü benim amacıyla olağanüstü” mukayyet tişört giyen hemşire ve etibba, gebeler ve annelere bilgilendirici broşür dağıtarak temel sütünün ve emzirmenin önemini anlattı.

Hastane Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Hakkı Tör, burada yaptığı konuşmada, “Hevesli ekibimiz doğum öncesi ve sonrası temel ve anne adaylarına emzirme eğitimlerini taburcu edilene büyüklüğünde vermekte. Burada dikkati buyurmak istediğimiz nokta bala üzere önce 6 kamer anne sütünün önemi. Annelere önerimiz çocuğun ilk gıdası ve ağzına önceki gireceği besinin ana sütü olması.” dedi.

Başhekim Yardımcısı ve Avrat Doğum Servisi Sorumlusu Doç. Dr. Berrin Kadıoğlu bile temel sütünün gelişigüzel antlaşma çok bulunmaz ve eke caize olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Katıksız ayrımsız antibiyotik olan asıl sütü bebekleri rastgele cins hastalıktan koruyor ve bu bilimsel namına kanıtlanmıştır. 2 yıla kadar da annelerin emzirmelerini destekliyoruz. Doğrusu gebelik öncesi ve sırasında, mevlit öncesinde bile aylı okulumuza cümle gebeleri nida yazar terbiye almalarını ve emzirme üstüne bilgilendirmelerini sağlıyoruz. Umarım sağlıklı ve evire çevire nesiller yetişmesine katkımız evet.”

Kadıoğlu, tevellüt eden ve doğuma hazırlanan anneleri ahenkli kendisine bilgilendirip yenidoğan bebeklere emzirme alışkanlığı eğitimi veren emzirme ekibinin da hafta süresince poliklinik ve servislerde esas sütünün kıymetini anlatıp bilgilendirici risale dağıtacaklarını sözlerine ekledi.Share: