Erzurum’un yaylaları, şark ve güneydoğudan göçkün aileleri ağırlıyor

Erzurum’un 3 bin rakımdaki otlak ile yaylaları, doğu ve güneydoğu illerinden gelen göçkün ailelere ocak sahipliği yapıyor.

Vali Okay Memiş, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akaret ve berberindekilerle 300 çadırın kurulduğu yaklaşık 3 bin rakımda kâin Dumlu Dağı bölgesindeki göçerleri görüşme etti.

Doğu ve güneydoğu illerinden gelen ve 10 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu merada göçerlerle arkadaşça eden Memiş, çocuklara de oyuncak dağıttı.

Vali Memiş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un otlak itibarıyla Türkiye’bile koskocaman benzeri potansiyele topluluk olduğunu ve bu nedenle göçerlerin kenti tercih ettiğini aktardı.

Türkiye’nin maruf tulum peynirlerinin Erzurum’daki göçerlerin ürettiği sütten yapıldığını tabir fail Memiş, “Tahminî 100 yıldır burada göçerlik özne kardeşlerimiz var. Çerge sistemi var ve burada 300 ayak bulunuyor. Tarih panelleriyle elektriklerini üretiyorlar, televizyonları var. Burada üretilen benzin ürünlerinden yapılan tulum peynirini parçalanmamış Türkiye tanıyor ve böyle üstelik aynı ilişik değeri var.” dedi.

“Türkiye’üstelik merası yeryüzü çok olan diyar bura”

Memiş, Erzurum’un efsanevi sayısı bakımından nazik aynı potansiyeli olduğunu belirterek, bulundukları bölgenin Fırat, Çoruh ve Aras havzalarına birey verdiğini dile getirdi.

Bölgede uçsuz bucaksız meraların bulunduğunu anlatan Memiş, “Uzmanların, ‘Meralarda sönümsüz hayvanların etinden, sütünden beslenin.’ diye niteleyerek bahsettiği düz Erzurum zira Türkiye’birlikte merası genişlik aşkın olan devlet bura.” ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Akaret birlikte Türkiye’nin otlak varlığının yüzde 11’ine ehil Erzurum’da, tahminî 52 ayrımlı yerde göçerlerin ağırlandığından bahsederek, bunlardan 36’sını site dışından gelen göçerlerin oluşturduğunu söyledi.

Göçerlerin üst seviyede istihsal yaptığına meni eden Akar, “Buradaki göçerler, Türkiye ekonomisine tahakküm şartlarda ulama sunuyor. Elde ettikleri benzin ürünleri özensiz adına işletmelere götürülüyor. Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman Siirt, Elazığ, Mardin, Erzincan kabilinden iller ilkin başlamak üzere çok sayıda ayrımlı şehirden mevrut göçerleri kentimizde mihman ediyoruz.” diyerek konuştu.Share: